Podział lokalu mieszkalnego

mariamaria Użytkownik
edytowano czerwca 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,mam pytanie w budynku 6 rodzinnym /6 właścicieli/zmarł 1 właściciel ,spadkobiercy chcą to mieszkanie podzielić na 2 odrębne mieszkania z tym ,że jeden z właścicieli otrzymałby część mieszkania po zmarłym a drugą część mieszkania zajmie nowy właściciel.Problem polega na tym że jeden z właścicieli nie wyraża zgody na podział tego mieszkania ,w związku z tym czy bez zgody tego właściciela można podzielić ten lokal mieszkalny/kiedyś też tam były 2 lokale mieszkalne/w tych podzielonych mieszkaniach będą mieszkać dzieci po zmarłym,1 z nich jest również właścicielem mieszkania w tym budynku.Praktycznie będzie dalej 6 właścicieli i 7 mieszkań czy to jest jeszcze mała wspólnota.Zadaję tyle pytań bo chyba z tym trzeba pójść do sądu,właściciel który nie wyraża zgody mieszka na drugim końcu budynku i nic mu to nie powinno przeszkadzać tym bardziej że te osoby i tak już tam mieszkają tylko chcą podzielić mieszkanie ze względu na opłaty .Nadmieniam też ,że mieszkańcy tego domu nie mają wybranego zarządu wspólnoty i nic w tym kierunku nie robią.

Komentarze

  • Opcje
    andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Art. 20 UWL jednoznacznie to określa cyt.: "Jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, jest więcej niż siedem, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona". Czyli będziecie dalej małą wspólnotą.
    W małych wspólnotach, w zarządzie ustawowym opartym na przepisach KC udział biorą wszyscy właściciele lokali, gdyż każdy z nich jest obowiązany w tym zarządzie współdziałać (art. 200 KC). Bezpośredni udział właścicieli lokali w zarządzie nieruchomością wspólną wyraża zasada woli właścicieli. polega ona na tym, iż wszelkie akty zarządu dokonywane są na podstawie zgodnej woli wszystkich właścicieli lokali lub woli większości. KC rozróżnia czynności zwykłego zarządu, czynności przekraczające zwykły zarząd oraz czynności zachowawcze.
    W Pani przypadku zajmiemy się tylko czynnością przekraczającą zwykły zarząd (podział lokalu). W myśl art. 199 KC w związku z art. 19 UWL, właściciele lokali, których udział w nieruchomości wspólnej wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich właścicieli. Na podstawie prawomocnego postanowienia sądu uwzględniającego wniosek właściciele - wnioskodawcy mogą skutecznie dokonać czynności prawnej bez udziału właściciela wyrażającego sprzeciw.
    Pozdrawiam.
  • Opcje
    mariamaria Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziękuję i nadmieniam że 3/4 tego budynku zajmuje jedna rodzina tj. 3 lokale i teraz + 1 po podziale.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.