Zarząd czy też Zarządca narzucony

11aw1111aw11 Użytkownik
edytowano listopada 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Mieszkam na osiedlu na którym dzieją się dziwne rzeczy :bigsmile:

W marcu 2010 Administarator wybrany przez Dewelopera zwołał pierwsze zebranie Wspólnoty, do Zarządu zgłosiło się kilka osób, Osiedle liczy ok. 170mieszkań więc pomyśleliśmy że warto aby była to większa liczba ludzi....

Po jakimś czasie z rozmów z osobami które zostały wybrane dowiedziałem się że nie są Zarządem. Deweloper z uwagi na fakt posiadania większości udziałów (część mieszkań nie miała jeszcze aktów notarialnych) wybrał swój Zarząd. Nikt nie poinformował o tym jakimś oficjalnym pismem, skład Zarządu otrzymałem pocztą elektroniczną na moją prośbę od Pani Administartor. Stąd tak do końca nie wiem czy to Zarząd czy Zarządca - jak to sprawdzić?

Ludzie którzy zgłosili się do Zarządu, nazywają się "nieformalnym Zarządem" działają aktywnie na osiedlu - ustalają coś z Administartorem, roznoszą pisma do głosowania np. nad wprowadzeniem funduszu remontowego i inwestycyjnego... Formalny zarząd jest niewidoczny na osiedlu... Panowie z tzw nieformalnego Zarządu roznoszą karty do głosowania aby Ci co jeszcze nie oddali głosu, poparli ich. I tu zmierzam do pytań:

1. Czy głosowanie za Zarządem może być rozciągnięte w czasie na pół roku?

2. Czy po podpisaniu drugiego aktu notarialnego (na miejsce postojowe w hali garażowej) dany właściciel musi głosować jeszcze raz? Jego głos jest jak rozumiem mocniejszy (bo ma więcej metrów kwadratowych) ale czy w związku z tym nie powinien głosować jeszcze raz?

3. Czy nie powinno się najpierw odwołać istniejący Zarząd? Bo takie głosowanie na nowy w trakcie pełnienia funkcji przez inny Zarząd dla mnie wygląda tak jakby Pan Jarosław Kaczyński zaczął zbierać głosy i w pewnym momencie powiedział że już ma wiecej głosów niż Pan Komorowski...

4. Problemem naszego osiedla jest duża liczba mieszkań pod wynajem (być może są u nas nawet firmy które mają kilka mieszkań...) oraz właścicieli nie mieszkających na stałe, a także cudoziemców którzy być może też nie są włąścicielami tylko studentami z zagranicy... Jak dotrzeć do właścicieli? Czy Administartor ma obowiązek podać na nich "namiary" - pewnie nie? Jak takich członków Współnoty przekonać że warto aby zarząd był reprezentacją mieszkańców, inaczej zapytam, co nam grozi ze strony lojalnego w stosunku do Dewelopera Zarządu oraz Administratora (czego nie wykluczam...)

5. W pierwszym kwartale jest obowiązek zebrania Wspólnoty. Jak się do niego przygotować? Administrator z natury rzeczy ma większą wiedzę od mieszkańców jak postawić na swoim, a nasz dodatkowo jest założony przez Prawników (tym się szczyci). Nie jestem pewny czy Administartor jest po stronie mieszkańców czy też służy celom Dewelopera, który wybiera go na innych osiedlach...

Pozdrawiam i będę wdzięczny za informację bo nie wiem gdzie je zdobyć...

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] 11aw11:[/cite]

    3. Czy nie powinno się najpierw odwołać istniejący Zarząd? Bo takie głosowanie na nowy w trakcie pełnienia funkcji przez inny Zarząd dla mnie wygląda tak jakby Pan Jarosław Kaczyński zaczął zbierać głosy i w pewnym momencie powiedział że już ma wiecej głosów niż Pan Komorowski...

    To nie to forum
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    11aw1111aw11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]
    [cite] 11aw11:[/cite]

    3. Czy nie powinno się najpierw odwołać istniejący Zarząd? Bo takie głosowanie na nowy w trakcie pełnienia funkcji przez inny Zarząd dla mnie wygląda tak jakby Pan Jarosław Kaczyński zaczął zbierać głosy i w pewnym momencie powiedział że już ma wiecej głosów niż Pan Komorowski...

    To nie to forum
    Takie wyjęcie 2 zdań z całego kontekstu to może i nie to forum......
    Ale to tylko takie nawiązanie miało być... powiedziałbym że nawet w formie żartu :bigsmile: nie chciałem urazić kogoś przekonań politcyznych :bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] 11aw11:[/cite]

    W marcu 2010 Administarator wybrany przez Dewelopera zwołał pierwsze zebranie Wspólnoty, do Zarządu zgłosiło się kilka osób, Osiedle liczy ok. 170mieszkań więc pomyśleliśmy że warto aby była to większa liczba ludzi....

    Po jakimś czasie z rozmów z osobami które zostały wybrane dowiedziałem się że nie są Zarządem. Deweloper z uwagi na fakt posiadania większości udziałów (część mieszkań nie miała jeszcze aktów notarialnych) wybrał swój Zarząd. Nikt nie poinformował o tym jakimś oficjalnym pismem, skład Zarządu otrzymałem pocztą elektroniczną na moją prośbę od Pani Administartor. Stąd tak do końca nie wiem czy to Zarząd czy Zarządca - jak to sprawdzić?


    Czy mam rozumieć, że deweloper podjął decyzję o indywidualnym zbieraniu głosów? Moim zdaniem takie głosowanie jest wadliwe, ponieważ narusza art. 27 uwl.
    Sprawa wyboru zarządu powinna być omówiona na zebraniu, tym bardziej, że zaproponowano określone osoby, po czym jak rozumiem jeden właściciel (deweloper) zmienił projekt tej uchwały.

    Odpowiadając na pozostałe pytania:
    Ad. 1

    Żaden przepis nie określa maksymalnego terminu indywidualnego zbierania głosów, takie głosowanie przyprowadza się do skutku, choć niekiedy, w zależności od treści uchwały, upływ czasu może spowodować, że jego kontynuowanie może być bezprzedmiotowe.
    Ad. 2
    Tak, może głosować po raz drugi, dla oceny wielkości udziału, który należy doliczyć decydująca jest moim zdaniem data złożenia podpisu na karcie do głosowania.

    Ad. 3
    Tak, o ile w ogóle jakiś zarząd został wybrany, czy kandydaci zgłoszeni na zebraniu otrzymali większość głosów?
    Proszę jednak ustalić czy w Państwa wspólnocie nastąpiła zmiana sposobu zarządu, tzn. czy deweloper zamieszczał w aktach notarialnych jakieś zapisy w tym zakresie (trzeba ustalić czy są zapisy n ten temat w pierwszym akcie notarialnym).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    11aw1111aw11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy mam rozumieć, że deweloper podjął decyzję o indywidualnym zbieraniu głosów? Moim zdaniem takie głosowanie jest wadliwe, ponieważ narusza art. 27 uwl.
    Sprawa wyboru zarządu powinna być omówiona na zebraniu, tym bardziej, że zaproponowano określone osoby, po czym jak rozumiem jeden właściciel (deweloper) zmienił projekt tej uchwały.

    Kto podjął decyzję o indywidualnym zbieraniu głosów nie mam pojęcia, ale z pewnością nie Deweloper. Pierwsze karty do głosowania indywidualnego zostały wrzucone do skrzynek pocztowych, nie mam jej przed sobą ale chyba były wysyłane przez Administratora. Aktualnei zbieraniem podpisów zajmują się osoby które były zaproponowane do Zarządu przez mieszkańców. Stąd zastanawiam się czy ich działania mają sens? Może trzeba zaczekać do kolejnego zebrania.

    Deweloper dokładnie jak Pan pisze zmienił projekt uchwały, nikt oficjalnie o tej zmianie nie poinformował, stąd nie wiem kiedy ona nastąpiła i na jakiej zasadzie.

    Co do odpowiedzi Ad. 2 czy może Pan doprecyzować może głosować drugi raz czy jak rozumiem Pana odpowiedź musi/powinien jeżeli wzrost wielkości udziału ma być uwzględniona. Dla jasności na halę garażową są podpisywane oddzielne akty notarialne jak dla odrębnego lokalu mającego kilkudziesięciu właścicieli. W momencie pierwszego zebrania wspólnoty nikt nie miał ich podpisanych.

    Ad 3 W zasadzie jak powinno wyglądać takie głosowanie? Administartor przeprowadził to tak: Zapytał kto jest chętny zgłosiły się 2 osoby, pięć kolejnych zaproponowali mieszkańcy - znając ich z spotkań sąsiedzkich. Osoby zaproponowane zgodziły się pełnić funkcje. Po zebraniu każdy podchodzil i podpisywał uchwałę. Było trochę zamieszania i przyznam że dokładnie co było podpisywane nie pamiętam. Ale podczas tak przeprowadzonych wyborów nie mam pojęcia ile osób głosowało za - to jednak nie miało znaczenia gdyż w tym momencie deweloper miał najpawdopodobniej większość.

    Co do aktu notarilnego przejrzę oczywiście, proszę o informację jeżeli to nie problem w którym miejscu aktu taki zapis może się pojawić?
    Pozdrawiam
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Proszę o wyjaśnienie - czy te głosy zbierają "na siebie" osoby, których kandydatury zostały wyłonione na zebraniu i oprócz tego działają jako zarząd osoby, które "wybrał" deweloper?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] 11aw11:[/cite]
    Co do odpowiedzi Ad. 2 czy może Pan doprecyzować może głosować drugi raz czy jak rozumiem Pana odpowiedź musi/powinien jeżeli wzrost wielkości udziału ma być uwzględniona. Dla jasności na halę garażową są podpisywane oddzielne akty notarialne jak dla odrębnego lokalu mającego kilkudziesięciu właścicieli.

    Moim zdaniem należy obliczyć jakie udziały w nieruchomości wspólnej będą przypadać poszczególnym współwłaścicielom garażu. Opieram się w tej interpretacji na orzecznictwie wrocławskich sądów, jednak można się spotkać z poglądem, że "doliczanie" tych głosów jest nieuprawnione, jako że wszystkim współwłaścicielom przysługuje udział w nieruchomości wspólnej niepodzielnie.

    Odnośnie aktu notarialnego - decydująca jest treść pierwszego aktu. Sąd ksiąg wieczystych powinien taki akt udostępnić, należy jednak najpierw ustalić, który był pierwszy (dane o tym znajdują się w księdze wieczystej macierzystej).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    11aw1111aw11 Użytkownik
    edytowano listopada 2010
    [cite] Zarządca:[/cite]Proszę o wyjaśnienie - czy te głosy zbierają "na siebie" osoby, których kandydatury zostały wyłonione na zebraniu i oprócz tego działają jako zarząd osoby, które "wybrał" deweloper?

    Deweloper wybrał 4 osobowy zarząd w skład którego wchodzą osoby z nim powiązane, nieznane mieszkańcą (tj przynajmniej 3 nazwiska są zbierzne z szefostem Dewelopera - stąd oczywiście znane). Wydaje mi się że część mieszkańców nawet o tym nie wie.

    Tak zbierają "na siebie". Te osoby które zbierają podpisy nie są w tym zarządzie. Są to osoby na które głosowaliśmy na zebraniu i które (wszystkie) odrzucił Deweloper, czyli w myśl prawa są to "szeregowi" członkowie Wspólnoty. Wydaje mi się że na kartach do głosowania jest logo naszego administratora (firmy zbierającej za czynsz) - więc można też by powiedzieć że to Administrator zbiera głosy.
    Komentarz edytowany 11aw11
  • Opcje
    11aw1111aw11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem należy obliczyć jakie udziały w nieruchomości wspólnej będą przypadać poszczególnym współwłaścicielom garażu. Opieram się w tej interpretacji na orzecznictwie wrocławskich sądów, jednak można się spotkać z poglądem, że "doliczanie" tych głosów jest nieuprawnione, jako że wszystkim współwłaścicielom przysługuje udział w nieruchomości wspólnej niepodzielnie.

    W naszym wypadku jest tak że mamy 3 hale garażowe i wykupine miejsca naziemne. W akcie notarialnym na mieszkanie zrzekłem się korzystania z hali 2 i 3 oraz miejsc naziemnych. Jeżeli chodzi o halę 1 to jest ona trktowana jako odzielny lokal o powirzchni 1200m2 i ma swoją KW (jeszcze to sprawdzę) - czy w takiej sytuacji można "doliczyć" te głosy?
  • Opcje
    11aw1111aw11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Odnośnie aktu notarialnego - decydująca jest treść pierwszego aktu. Sąd ksiąg wieczystych powinien taki akt udostępnić, należy jednak najpierw ustalić, który był pierwszy (dane o tym znajdują się w księdze wieczystej macierzystej).

    Za tem trzeba dotrzeć do pierwszego aktu. A czy w kolejnych nie będzie już żadnej informacji? Przyznam się że w moim nie znalazłem żadnej informacji...
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] 11aw11:[/cite]Za tem trzeba dotrzeć do pierwszego aktu. A czy w kolejnych nie będzie już żadnej informacji?
    Nie musi być. Wystarczy, że postanowienie o określeniu umownego (innego, niż w ustawie) sposobu zarządu znajdzie się w pierwszej umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokalu:
    Art. 18. 1. Właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej.
    2. W razie sukcesywnego wyodrębniania lokali przyjęty przez dotychczasowych współwłaścicieli sposób zarządu nieruchomością wspólną odnosi skutek także do każdego kolejnego nabywcy lokalu.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada 2010
    Sprawdzenie pierwszego aktu notarialnego jest ważne, ponieważ może się zdarzyć, że sposobu zarządu nie wpisano do macierzystej księgi wieczystej - choć należało to zrobić. Zatem nie wystarczy sprawdzenie wpisów w Kw - brak wpisu w księdze nie oznacza jeszcze, że nie dokonano określenia sposobu zarządu zgodnie z art. 18.1 ustawy.
    Takie działanie jest podyktowane ostrożnością - chociaż można się upierać, że brak wpisu oznacza, że obowiązuje ustawowy sposób zarządu nieruchomością wspólną:
    Art. 24. 1. Dla każdej nieruchomości prowadzi się odrębną księgę wieczystą, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Dotyczy to także nieruchomości lokalowych oraz nieruchomości, w których nieruchomości lokalowe zostały wyodrębnione.

    2. W księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, w której własność lokali została wyodrębniona, ujawnia się sposób zarządu tą nieruchomością określony w umowie, a w razie nieujawnienia domniemywa się sposób zarządu wynikający z ustawy.

    Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.
    Dodatkowo:
    § 51. 1. Wpisu dotyczącego sposobu wykonywania zarządu nieruchomością wspólną oraz oznaczenia osoby zarządcy dokonuje się w dziale III w łamie 3 w księdze wieczystej nieruchomości, z której lokale zostały wyodrębnione.

    Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 września 2001 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów
    Jak wiemy, wpisy w tym dziale ksiąg wieczystych są objęte rękojmią wiary publicznej. Ale sprawdzić w pierwszym AN nie zawadzi...
  • Opcje
    11aw1111aw11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ok
    Zatem temat sprawdzenia Zarząd czy Zarządca oraz temat podpięcia matrażu garażu do metrazu mieszkania przy głosowaniu (choć jak rozumiem tu nie ma jednoznaczności) mam omówiony i dziękuję za informację. Pozostaje wizyta w Sądzie i sprawdzenie papierów.
  • Opcje
    11aw1111aw11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] 11aw11:[/cite]
    [cite] Zarządca:[/cite]Proszę o wyjaśnienie - czy te głosy zbierają "na siebie" osoby, których kandydatury zostały wyłonione na zebraniu i oprócz tego działają jako zarząd osoby, które "wybrał" deweloper?

    Deweloper wybrał 4 osobowy zarząd w skład którego wchodzą osoby z nim powiązane, nieznane mieszkańcą (tj przynajmniej 3 nazwiska są zbierzne z szefostem Dewelopera - stąd oczywiście znane). Wydaje mi się że część mieszkańców nawet o tym nie wie.

    Tak zbierają "na siebie". Te osoby które zbierają podpisy nie są w tym zarządzie. Są to osoby na które głosowaliśmy na zebraniu i które (wszystkie) odrzucił Deweloper, czyli w myśl prawa są to "szeregowi" członkowie Wspólnoty. Wydaje mi się że na kartach do głosowania jest logo naszego administratora (firmy zbierającej za czynsz) - więc można też by powiedzieć że to Administrator zbiera głosy.


    A co z tym tematem? Jakieś uwagi? Z odpowiedzi która była wcześniej wnoszę że niezależnie czy mamy Zarząd czy Zarządce zbieranie głosów w momencie gdy funkcjonuje prawenie wybrany organ jest bez sensu. Najpierw trzeba ustalić w jaki sposób można to zrobić i go odwołać.
    Czy Tak? Czy po odwołaniu natychmiast (na tm samym zebraniu) trzeba głosować za nowym zarządem?

    Zastanawiam się też (również w kontekście przyszłego głosowania) czy można przeprowadzić głosowanie na Zebraniu i w wypadku nie uzyskania większości głosów ZA, rozpocząć z automatu (czyli bez dodatkowych decyzji, dokumentów itp) zebieranie dodatkowych głosów indywidualnie od osób nieobecnych na zebraniu?

    A dokładnie to pytanie kieruję w kontekście głosowania za odwołaniem Zarządu (jak rozumiem jeżeli jest to Zarządca wpisany w akt notarialny to indywidualne zbieranie głosów jest niemożliwe z uwagi na procedurę - konieczność poświadczenia przez notariusza).
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wg prawa głosy pod uchwałą może zbierać tylko zarząd, ale nie sądzę, żeby tylko z tego formalnego powodu sąd taką uchwałę uchylił :(
    Jak zaczynasz na zebraniu, to
    a) nie potrzebujesz dodatkowej uchwały na dozbieranie indywidualne
    b) musisz po zakończeniu zawiadomić wszystkich właścicieli o wyniku
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada 2010
    Sytuacja jest dość problematyczna. Przede wszystkim należałoby przytoczyć uchwałę w sprawie wyboru nowego zarządu, nad którą przeprowadzane jest obecnie głosowanie. Obawiam się, że nie ma tam w ogóle słowa o odwołaniu obecnego zarządu. W konsekwencji powstaną wątpliwości interpretacyjne w kwestii reprezentacji wspólnoty mieszkaniowej.

    Deweloper na pewno tę uchwałę zaskarży, oczywiście podniesie, że głosy zbierali właściciele, choć jak już napisała Koziorożka ma to niewielkie znaczenie (zgadzam się z tym), jednak drugą kwestią, która może uzasadniać jej uchylenie jest powołanie zarządu bez odwołania poprzedniego. W tej sytuacji sąd może uchylić tę nową uchwałę, poprzednia pozostanie w obrocie prawnym z uwagi na to, że nie została zaskarżona. Taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny.
    Uważam, że należy rozpocząć zbieranie głosów w sprawie obecnego odwołania zarządu, o ile taka wola większości, w tym celu proponuję zwołanie zebrania.
    Można też przyjąć drugą opcje - zaskarżenie uchwały w sprawie wyboru zarządu przez dewelopera.
    Skoro została podjęta w trybie ind. zb. głosów - termin do jej zaskarżenia to 6 tyg. od dnia powiadomienia o podjęciu. Jak rozumiem zawiadomień nie było, jedynie informacja przesłana pocztą elektroniczną - kiedy Pan ją otrzymał?
    Pomocne orzecznictwo:
    "Uzasadniając orzeczenie z dnia 29 stycznia 2010 roku Sąd Apelacyjny w Katowicach, sygn. akt: VACa 570/09 (niepubl.) skonstatował natomiast, że ograniczenie zbierania głosów do stanowiska jednego z właścicieli stanowi pominięcie procedury sposobów głosowania określonych w art. 23 ust. 1 uwl i może mieć wpływ na treść uchwały, „większościowy właściciel nie będzie miał bowiem nawet możliwości zaznajomienia się ze stanowiskiem pozostałych i ich argumentacją odnośnie odmiennego poglądu, przez co pozbawia się choćby możliwości odmiennego spojrzenia na zagadnienie, którego uchwała dotyczy, a tym samym zmiany własnego poglądu co do danego zagadnienia. W efekcie pozbawienie pozostałych właścicieli lokali udziału w głosowaniu może mieć wpływ na treść uchwały."

    Treść orzeczenia na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/867-v-aca-57009-kazdy-wlasciciel-moze-glosowac.html


    http://zarzadca.pl/pytania-i-odpowiedzi/69-prawo/868-glosowanie-nad-uchwalami-gdy-jeden-wlasciciel-ma-wiekszosc-udzialow-w-nieruchomosci.html
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada 2010
    "powołanie zarządu bez odwołania poprzedniego"
    To chyba zależy od treści nowej uchwały. Bo jak w uchwale nie będzie nic o wykluczeniu, tylko że powołujecie do zarządu Jana Kowalskiego i Marię Kowalską (albo 2 uchwały, po jednaj na każdego) to może będzie tak, że poszerzają skład, że będą mieli zarząd składający się z tych starych i nowych.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    No właśnie, im więcej możliwych interpretacji, tym gorzej dla wspólnoty.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    11aw1111aw11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    :cry:
    [cite] Zarządca:[/cite]No właśnie, im więcej możliwych interpretacji, tym gorzej dla wspólnoty.

    Zgadzam się, niestety im więcej informacji w tym wątku tym czuję się bardziej zagubiony :cry:
    Myślę że sprwę trzebaby załatwić jak najprościej - o ile się da - i mi się wydaje że Zebranie Wspólnoty będzie dobrą sposobnością.

    Proszę jednak o potwierdzenie moich poglądów:
    - gdy głosujemy na zabraniu Za i Przeciw jeżeli ktoś jest nieobecny jego głos jest traktowany jakby się wstrzymał - czyli liczy się większość obecnych na sali?
    - tak do końca nie rozumiem jak jest z tym głosowaniem indywidualnym, skoro na Zebraniu głosuje się nad uchwałą, przechodzi lub nie i sprawa jest zamknięta, dalsze zieranie głosów indywidualnie nie ma sensu - bo w ten sposób żadna decyzja nie zapadałby ostatecznie.
    - inaczej czy do odwołania Zarządu, powołania nowego wymagana jest jakaś frekwencja?
    - jeżeli mamy współmałżonków współwłaścicieli czy na zebraniu wystarczy że jeden odda głos, czy też drugi powinien mieć upoważnienie?
    - czy wynik głosowania musi być podany na zebraniu wspólnoty - zastanawiam się nad liczeniem głosów - czy Administartor lub ktoś inny przed Zebraniem powinien mieć listę ile czyj głos waży?

    Pozdrawiam i dziękuję za dotychczasowe informację .....
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    głosuje się udziałami
    Jak na zebraniu osiągniesz ponad 50% głosów za, to już nie musisz zbierać dalej po mieszkaniach
    Frekwencja na zebraniu nie ma żadnego znaczenia
    Wystarczy, jak zagłosuje jedno z małżonków, pełnomocnictwo nie jest konieczne
    Przed zebraniem niech administrator zrobi sobie listę wszystkich właścicieli i przy każdym napissze, jaki on ma % udziałów. Wtedy zorientujesz się mniej więcej ile podpisów "za" potrzebujesz i potem na zebraniu będzie ci łatwiej sprawdzić. Jak masz duży naddatek, to ogłaszasz, że uchwała przeszła. Potem pod listą wyliczysz dokładnie ile % udziałów za, a ile przeciw. Ja nie piszę pozycji wstrzymał się/nieobecny, bo brak podpisu nie ma znaczenia - albo masz ponad 50% za albo nie.
    W skrócie:
    Taka uchwała ma wyglądać jak w każdej innej sprawie.
    Tu masz wzór
    http://zarzadca.pl/wzory-uchwal-i-umow/uchwaly/83-uchwala-w-sprawie-wyboru-zarzadu.html
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    koziorozka - ja preferuję karty do głosowania, które stanowią załącznik do uchwały.We wspólonotach ponad 100 właścicieli, zbieranie podpisów zajmie z dwie godziny.Z mojej praktyki wszystkie głosowania były w trybie mieszanym, nawet jak indywidualnie oddano jeden głos. Jestem wówczas zobowiązany powiadomić na piśmie wszystkich o wynikach. Wyklucza to "manipulowanie".:bigsmile:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Fakt, nie pomyślałam o tak dużej liczbie właścicieli
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada 2010
    Głosowanie w trybie mieszanym może być przeprowadzone również mieszaną metodą: na zebraniu podpisy na jednej, wspólnej liście, podsumowanie i ogłoszenie częściowych wyników, a w trybie obiegowym indywidualne karty do głosowania, zebranie ich, podliczenie i protokół. Następnie poinformowanie wszystkich właścicieli o łącznych wynikach głosowania, np.: na zebraniu: x udziałów "za", y "przeciw"; w trybie indywidualnym x1 "za", y1 "przeciw"; razem: ... "za", ... "przeciw".
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    .Oczywiście są różne sposoby.Ja praktykuje nastepujący.Z zawiadomieniem o zebraniu karty do głosowania i informacja o możliwości oddania głosu w ten sposób i przekazania karty do mnie. Na dniach montuję dodatkową skrzynkę pocztową na każdej klatce do kontaktu ze mną czyli z Zarządem . Trochę rozpieszczam tym członków wspólnoty, ale prawdę powiedziawszy zebrania to bicie piany. Powiadominienie o wynikach głosowania nie jest dziś problemem.:bigsmile: :bigsmile:
  • Opcje
    11aw1111aw11 Użytkownik
    edytowano listopada 2010
    Ok
    Dzięki na informację ale jeszcze moja wątpliwość w formie hipotetycznego przykładu:
    Wspólnota liczy 100 właścicieli po równej ważności głosów
    Na zebraniu pojawia się 70 osób.
    40 jest za
    30 przeciw

    Czy to oznacza że:
    1 uchwała przeszła bo większość na zebarniu ją poparła, a nieobecni się nie liczą
    2. uchwała nie przechodzi bo większość uprawnionych do głosowania jej nie poarła

    pozdrawiam
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada 2010
    Przecież już ci pisałam, że frekwencja na zebraniu nie ma żadnego znaczenia. Liczy się % udziałów WSZYSTKICH uprawnionych do głosowania.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada 2010
    [cite] 11aw11:[/cite]Wspólnota liczy 100 właścicieli po równej ważności głosów
    Na zebraniu pojawia się 70 osób.
    40 jest za
    30 przeciw

    Czy to oznacza że:
    1 uchwała przeszła bo większość na zebarniu ją poparła, a nieobecni się nie liczą
    2. uchwała nie przechodzi bo większość uprawnionych do głosowania jej nie poarła
    Uchwała będzie przyjęta, jeżeli odda za nią głos co najmniej 51 właścicieli (zakładając, że mają identyczne udziały). Jeżeli na zebraniu padło 40 głosów "za", to w trybie indywidualnym zarząd musi dozbierać jeszcze co najmniej 11 głosów "za".
  • Opcje
    GrafenGrafen Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota liczy 100 właścicieli po równej ważności głosów
    Na zebraniu pojawia się 70 osób.
    40 jest za
    30 przeciw Czy to oznacza że:1 uchwała przeszła bo większość na zebarniu ją poparła, a nieobecni się nie liczą
    Nie przeszła, bo nie uzyskała większościowego rozwiązania ( ze 100% właścicieli lokali, a nie obecnych na zebraniu)
    Wspólnota liczy 100 właścicieli po równej ważności głosów
    Na zebraniu pojawia się 70 osób.
    40 jest za
    30 przeciw Czy to oznacza że:2. uchwała nie przechodzi bo większość uprawnionych do głosowania jej nie poarła
    Tak.
  • Opcje
    11aw1111aw11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dzięki
    już jasne
    Pozdrawiam
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.