Współpraca z operatorami telekomunikacyjnymi

olewitolewit Użytkownik
edytowano listopada 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Sieć telekomunikacyjną w naszej wspólnocie jest własnościa jednego z operatorów. Czy w umowie o współpracy z nim powienien znależć się zapis, że umowa nie ogranicza prawa do współpracy z innymi opreatorami oraz gwarancję, że aktualny operator nie będzie utrudniał działalności innych operatorów? Jakie przepisy regulują tą problematykę

Komentarze

  • Opcje
    GrafenGrafen Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] olewit:[/cite]Sieć telekomunikacyjną w naszej wspólnocie jest własnościa jednego z operatorów.
    Czy w umowie o współpracy z nim powienien znależć się zapis, że umowa nie ogranicza prawa do współpracy z innymi opreatorami oraz gwarancję, że aktualny operator nie będzie utrudniał działalności innych operatorów?
    Jakie przepisy regulują tą problematykę
    USTAWA z dnia 16 lipca 2004 r.Prawo telekomunikacyjne1) (Dz. U. z dnia 3 sierpnia 2004 r.)

    Art. 140. 1. Właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości jest obowiązany umożliwić operatorom oraz podmiotom, o których mowa w art. 4 pkt 1, 2, 4, 5 i 8, instalowanie na nieruchomości urządzeń telekomunikacyjnych, przeprowadzanie linii kablowych pod, na albo nad nieruchomością oraz umieszczanie tabliczek informacyjnych o urządzeniach, a także ich eksploatację i konserwację, jeżeli nie uniemożliwia to racjonalnego korzystania z nieruchomości.
    2. Warunki korzystania z nieruchomości przez operatora ustala się w umowie, która powinna być zawarta w terminie 30 dni od dnia wystąpienia przez operatora o jej zawarcie.
    3. Korzystanie z nieruchomości, o której mowa w ust. 1, jest odpłatne, chyba że linia lub urządzenia telekomunikacyjne służą zapewnianiu telekomunikacji właścicielowi lub użytkownikowi nieruchomości, na ich wniosek.
    4. Jeżeli strony nie zawrą umowy w terminie, stosuje się przepisy art. 124 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543, z późn. zm.4)). Prezes URTiP może występować w postępowaniu spornym na prawach strony. Do Prezesa URTiP stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczące prokuratora.
    5. Jeżeli nieruchomość stanowi przedmiot użytkowania, najmu, dzierżawy lub trwałego zarządu, przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada 2010
    [align=right](...) admin[/align]
    [cite] olewit:[/cite]Sieć telekomunikacyjną w naszej wspólnocie jest własnościa jednego z operatorów. Czy w umowie o współpracy z nim powienien znależć się zapis, że umowa nie ogranicza prawa do współpracy z innymi opreatorami oraz gwarancję, że aktualny operator nie będzie utrudniał działalności innych operatorów? Jakie przepisy regulują tą problematykę
    Umowa taka nie może ograniczać prawa poszczególnych właścicieli lokali do wyboru operatora. Takie prawo gwarantuje mu ustawa. Zatem wprowadzenie lub niewprowadzenie takiego postanowienia do umowy nie ma prawnego znaczenia.

    Nieruchomością zarządza wspólnota mieszkaniowa, więc nie bardzo rozumiem, jak na terenie Waszej nieruchomości aktualny operator może komukolwiek coś utrudniać. Jeśli operator chciałby - a nawet, jeśliby mu się udało - wymusić wyłączność, to takie postanowienie umowy i tak będzie prawnie nieskuteczne.
    Komentarz edytowany admin
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.