Jak założyć spółdzielnię mieszkaniową?

andczyandczy Użytkownik
edytowano listopada 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Jestem właścicielem w jednej z 4 dużych WM. Zamierzamy "założyć" SM, która przejęłaby w administrowanie nasze osiedle składające się z 4 dużych i 3 małych WM. Wiem, że na początek "wystarczy" 10 osób aby wybrać jej władze. Proszę o wskazówki jak zrobić to zgodnie z prawem, co w perwszej kolejności należy zrobić? Statut- wzór? KRS- wniosek, jak wypełnić, jakie opłaty? Regon, NIP itd.

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Po co Wam spółdzielnia, skoro jesteście właścicielami lokali?
    Spółdzielnia nie będzie miała tytułu prawnego do żadnej nieruchomości na Waszym osiedlu, nikogo nie można zmusić do wstąpienia do SM ani do przekazania jej zarządzania wspólnotą. Na to wszystko musicie mieć uchwały poszczególnych wspólnot.

    Czy wspólnoty na osiedlu mają swoje zarządy lub zarządców?
    Czy to nie wystarczy?
  • Opcje
    andczyandczy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Po co Wam spółdzielnia, skoro jesteście właścicielami lokali?
    Proszę o sensowne rady a nie o pouczenia. Proszę mi wierzyć wiem dlaczego musimy założyć SM. Czy na tym forum zawsze trzeba zaczynać od bzdetów? Kolega "owner" może skupi się i jak chce to poda punkt po punkcie jak o to prosiłem, jak założyć SM? Nie mogę i niechcę ujawniać powodów dla których musimy to zrobić? Zamierzamy "uporać" się z tym problemem do końca marca 2011r.
    Spółdzielnia nie będzie miała tytułu prawnego do żadnej nieruchomości na Waszym osiedlu
    A jak będzie miała to co?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada 2010
    [cite] andczy:[/cite]Czy na tym forum zawsze trzeba zaczynać od bzdetów?
    No właśnie - takim bzdetem jest zakładanie spółdzielni, która miałaby być czapą nad wspólnotami.
    Kolega "owner" może skupi się i jak chce to poda punkt po punkcie jak o to prosiłem, jak założyć SM?
    Kolega owner może się nie skupi na tym, bo on wyraźnie odradza ci zakładanie spółdzielni - taka jest jego rada.
    Czy "pouczenie" - jak wolisz.
    Poza tym - to nie jest forum spółdzielców, lecz wspólnot mieszkaniowych.
    Jeśli do tej pory tego nie zrobiłeś, to na początek przeczytaj dwie ustawy: Prawo spółdzielcze oraz ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych.
    Spółdzielnia nie będzie miała tytułu prawnego do żadnej nieruchomości na Waszym osiedlu
    [cite] andczy:[/cite]A jak będzie miała to co?
    Chcecie jej podarować swoje udziały?

    Na koniec - radzę zmienić ton, bo tutaj nikt niczego nie musi na twoje skinienie. Jeśli nadal tak będziesz traktował ludzi, którzy dla ciebie poświęcają swój czas wolny, to nie wróżę ci powodzenia.
    W każdym razie nie zachęciłeś mnie do udzielania ci pomocy, więc moje "pouczenie" brzmi: szukaj jej u innych.
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proszę bardzo kolego Andczy
    statut np: http://www.wdom.pl/index.php?link=statut

    wniosek KRS W05
    http://bip.ms.gov.pl/Data/Files/_public/bip/krs/formularze/krs_form_w05.rtf

    Opłaty (spółdzielnie wpisywane są do rejestru przedsiębiorców)
    http://bip.ms.gov.pl/pl/okrajowy-rejestr-sadowy/rejestry-i-ewidencje/oplaty-obowiazujace-w-postepowaniu-rejestrowym/
  • Opcje
    andczyandczy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli rady mają dotyczyć "zniechęcenia" mnie do założenia SM, to proszę nie brać udziału w tym "temacie". Oczekuję, że znajdą się osoby, które odpowiedzą na moją prośbę. Chcę założyć SM i nie jestem do końca pewny jak to zrobić? Czxy to takie dziwne? Gdybym wiedział jak to zrobić to nie byłoby tu mojego wpisu? Chyba logiczne?
  • Opcje
    andczyandczy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proszę bardzo kolego Andczy
    Nareszcie, dziękuję bardzo, naprawdę wielkie dzięki! Takiej reakcji jak "Tsuda" oczekuję od "forumowiczów", zresztą nie tylko ja, jeszcze raz dziękuję. :bigsmile:
  • Opcje
    TsudaTsuda Użytkownik
    edytowano listopada -1
    drobiazg :) forum wspólnotowe to inna tematyka, inny system organizacji.
    tu pewnie znajdziesz więcej na temat spółdzielczości: http://www.spoldzielniemieszkaniowe.pl/
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.