Podział strychu
Lukaszrud
Użytkownik
Witam wszystkich. Zacznę od tego iż mieszkam w kamienicy czworo lokalowej i niestety nie mamy wspólnoty . Nad moim mieszkaniem jest poddasze około 100 metrów kwadratowych, z czego 1/4 jest moja (każdego metra) jak fizycznie i prawnie podzielić tą powierzchnie bym mógł tam zrobić tzw. kawalerkę i by nikt z moich sąsiadów w przyszłości nie miał do tego prawa? Byłem z tym u notariusza wysłał mnie do architektury a oni do sądu nikt niestety tak naprawdę nie wie jak to konkretnie zrobić. :cry::devil:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
W razie braku zgody należy wystąpić do sądu z wnioskiem o zniesienie współwłasności - jednak pod jednym warunkiem: że właściciele nie zawarli wcześniej umowy wyłączającej możliwość zniesienia współwłasności.
Bardzo rzadko mają miejsce takie sytuacje, jednak należy to sprawdzić:
Art. 210 k.c.
Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić.
Art. 211 k.c.
Każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.
Wzór wniosku o zniesienie współwłasności na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://zarzadca.pl/wzory-pism-sadowych/wnioski/796-wniosek-o-zniesienie-wspolwlasnosci.html
Czy udziały poszczególnych współwłaścicieli są obciążone (np. hipoteką)? Jeżeli tak, to sąd wieczystoksięgowy może po zniesieniu współwłasności "rozpisać" zadłużenie na wszystkich współwłaścicieli.
Czy możemy tego żądać. Mamy kredyt na założenie centralnego ogrzewania który spłacamy z funduszu remonrowego.
"Wielu najemców ma problem z wykupieniem zajmowanych lokali z powodu nieuregulowanej sytuacji prawnej, najczęściej dotyczy to mieszkań położonych w obrębie dwóch nieruchomości, dla których prowadzone są odrębne księgi wieczyste, stan ten w żargonie urzędniczym zwany jest „przenikaniem nieruchomości”, wynika najczęściej z nieprawidłowości przy podziale geodezyjnym. Takie lokale nie mogą zostać sprzedane, ponieważ brak im przymiotu samodzielności."
Więcej na ten temat w artykule: "Lokal położony na dwóch nieruchomościach nie jest samodzielny"
na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/komentarze/1275-lokal-polozony-na-dwoch-nieruchomosciach-nie-jest-samodzielny