jak potwierdzić udział gminy w części wspólnej?

zofka11zofka11 Użytkownik
edytowano listopada 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
mam pytanie: udział właściciela w części wspólnej potwierdza akt notarialny; a co to jest w przypadku gminy? Potrzebuję to w zwiazku z EPU i, nie ukrywam, pili mnie . Będę wdzieczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

Komentarze

  • Opcje
    GrafenGrafen Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] zofka11:[/cite]mam pytanie: udział właściciela w części wspólnej potwierdza akt notarialny;
    a co to jest w przypadku gminy? Potrzebuję to w zwiazku z EPU i, nie ukrywam, pili mnie .
    .Różnica między 1 a udziałami sprzedanymi. Pierwszy właściciel (tutaj Gmina) ma zawsze 100% =1
  • Opcje
    zofka11zofka11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ok, czyli jako dokument powinno wystarczyć zestawienie udziałów wszystkich właścicieli spisanych z aktów, bo gmina ,,wyjdzie" jako reszta. Mam nadzieję, że sąd też to wie...
  • Opcje
    zofka11zofka11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki :smile:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zofka, jak wypełnisz EPU, to proszę zrób kopię/skan, cokolwiek. Na pewno nie tylko mi się przyda, bo oglądałam te rubryczki i na proste nie wyglądają :confused:
    A może Zarządca ma już gdzieś taką ściągę?
  • Opcje
    GrafenGrafen Użytkownik
    edytowano listopada 2010
    [cite] zofka11:[/cite]Ok, czyli jako dokument powinno wystarczyć zestawienie udziałów wszystkich właścicieli spisanych z aktów, bo gmina ,,wyjdzie" jako reszta. Mam nadzieję, że sąd też to wie...
    Najlepiej wziąć wypis KW macierzystej (ok. 33zł), sąd tego na pewno nie zakwestionuje.
    Gorzej będzie jak przekroczysz 100% , co też jest możliwe zwłaszcza, gdy sprzedaje Gmina.
  • Opcje
    zofka11zofka11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    koziorozka, jakie rubryczki :smile:?
    Na stronie EPU są wzory pozwów (dobrze i źle skonstruowanych, dobrze i źle skalkulowanych odsetek) i wszystkie niezbędne informacje. Na początku trochę zdaje się tego dużo, ale daje się to ogarnąć. Nie wiem, co mogłabym tu załączyć, ale chętnie się podzielę tym,jak to robię i podpowiem, jak będę umieć - jak już sąd przyjmie moje pozwy jako spełniające wymagania :smile:. Jak nie przyjmie, to też będę wiedzieć, gdzie popełniłam błąd.
    Ale to jeszcze chwila, bo chcę je złożyć dzisiaj.
  • Opcje
    zofka11zofka11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Najlepiej wziąć wypis KW macierzystej
    To dobry pomysł... byłby, bo w naszym wypadku w KW jest taki bajzel, że nie wiem, co sąd z tego wyciągnie (nie zgadza się liczba właścicieli, nie zgadzają numery KW właścicieli, jeden wpisany dwa razy... ech, urzędnicy...
    Dzięki.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano grudnia 2010
    zofka, nie wystarczą ci uchwały o wielkości zaliczek i stare zawiadomienie wysłane do gminy z wyliczeniem, że za x% udziałów ma miesięcznie płacić y zł?
    Bo z tego co pamiętam twoja gmina nie kwestionuje sumy, tylko termin jej wpłacania.
  • Opcje
    zofka11zofka11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chodziło mi o to, że nie mam żadnego dokumentu stwierdzającego udział gminy, a wydawało mi się, że będzie potrzebny, żeby przedstawić go sądowi. No, na pewno nie jest on potrzebny do EPU :smile:, ale jak sprawa trafi do sądu rejonowego, to już dowody od rzeczy nie będą.
    No, więc: z EPU to jest tak, że wysyła się tylko pozew, w którym przedstawia się przedmiot sporu, szczegółowo uzasadnia się roszczenie, podaje listę dowodów - i już. Żadnych załączników. Co do samej procedury zgłaszania pozwu jeszcze nie umiem nic powiedzieć, bo internet mi pada i nie mogę przebrnąć skutecznie, ale jak się przebiję, to się podzielę.
  • Opcje
    zofka11zofka11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zofka, jak wypełnisz EPU, to proszę zrób kopię/skan, cokolwiek. Na pewno nie tylko mi się przyda, bo oglądałam te rubryczki i na proste nie wyglądają
    koziorozka, odszczekuję - są ,,rubryczki" :smile:. Najlepszy sposób, żeby się ,,nauczyć" składać pozew w EPU, to założyć konto i przejsć całą procedurę ,,na próbę", bo wszystko mozna edytować, poprawiać, usuwać, wracać do poprzednich etapów - aż do momentu wysłania, po tym już nic się nie zmieni. Procedura nie jest trudna, a zawartość dowodów (tzw. fakt i opis, czyli uzasadnienie) trzeba sobie wykoncypować samemu i to jest najtrudniejsze (zwłaszcza jak się jest laikiem i robi się to pierwszy raz :smile:). Najlepiej przejść procedurę, zobaczyć, co trzeba wpisać (dowody, kwoty roszczeń, zaznaczyć jakie odsetki i od kiedy do kiedy), a potem przygotować to sobie w jakimś pliku i tylko powklejać - wtedy jest szybko i do końca. Jak się przerwie procedurę i wyjdzie z opcji składania pozwu, to potem trzeba od początku, bo nic się nie zapisuje.
    Ja zrobiłam to od ... strony :smile:, czyt. kupa pięknej, nikomu niepotrzebnej roboty:smile:. No, przesadziłam, baza była, ale trzeba było przeredagować. Powodzenia.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano grudnia 2010
    właśnie o tym pisałam, żebyś już taki poprawnie wypełniony EPU mi pokazała, roboty oszczędziła ;)
    koziorozka malpa wonder.pl
    Ja dane wrażliwe zastąpię Janem Kowalskim z Berdyczowa, na górze prosty opis (żeby nie przerywać procedury, bo dane znikną, linki do dobrze i żle wypełnionych ze strony sądu itp.) i adminowi podeślę - może na zarzadca.pl wstawi i wielu ludziom życie uprości...
    Obie korzystamy z porad na tym forum, więc możemy pomóc innym, nie sądzisz?

    I powtórzę tu, co napisał Zarządca w innym wątku a co dotyczy tego, czyli
    jak potwierdzić udział gminy
    1e. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, może żądać od właścicieli lokali okazania dokumentów potwierdzających prawo własności lokali.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    koziorozka malpa
    A kto Ci to wmówił?
  • Opcje
    zofka11zofka11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I powtórzę tu, co napisał Zarządca w innym wątku a co dotyczy tego, czyli
    jak potwierdzić udział gminy
    1e. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, może żądać od właścicieli lokali okazania dokumentów potwierdzających prawo własności lokali.
    koziorozka, masz rację, normalnie tak by pewnie wystarczyło, ale nie u nas :smile:. Przeszłam się do zbm z prośba o akt notarialny/dokument potwierdzający ich udział we wspólnocie, ale pani derektor nie było, a obecna pani w nieprzyjemny sposób oświadczyła mi, że akty posiadają tylko właściciele, a dokument, o jaki mi chodzi, może mi wydać tylko pani derektor :smile:. Jak więc widzisz, tutaj przepisy nie wystarczą, a cóż dobra wolaa...
    Dopóki pani derektor jest pełnomocnikiem gminy, to będę mieć chyba wciąż pod górkę, bo się już zanadto naraziłam. Trochę jak za dawnych czasów - znaj... swoje miejsce. JA tu rządzę.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano grudnia 2010
    zofka, gmina nie może mieć aktu notarialnego. To co ma, ujawniła (nie wprost) przy sprzedaży pierwszego lokalu. Sama to teraz przerabiam, bo gmina ma bur.. w dokumentach i zrobiłam tak:
    Z listy do głosowania dodałam na piechotę udziały indywidualnych właścicieli i metraż ich mieszkań. Wyszło przykładowo tak:
    Udziały 0,4 % = 200 m kw.
    Udziały w myśl prawa muszą się sumować do jedności, więc udział gminy = 0,6.
    Z proporcji więc wynika:
    0,6 x 200 = 120
    120 : 0,4 = 300
    Czyli gmina (stan na dzień, data) ma 300 m kw co stanowi 0,6% udziału we własności nieruchomości posadowionej na działce ewidencyjnej nr xxxx co ujawniono w macierzystej księdze wieczystej nr xxx (nr działki masz w swoim akcie a nr macierzystej możesz ominąć, jak nie masz)
    To, co jest w księgach wieczystych to dane najwyższej rangi, byle dokument nie może tego zmienić.
    Przeczytaj drugą i trzecią zasadę
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Księgi_wieczyste
    Dopóki gmina (na swój koszt, tego im nie pisz) nie zmieni (w sądzie wieczystoksięgowym, tego też im nie pisz) tych wyliczeń wm bierze je za podstawę swojej działalności, gdyż kieruje się kardynalnymi zasadami praworządności, czyli rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych oraz domniemaniem ich zgodności ze stanem prawnym.

    zofka, pomagam ci, ale ty też byś mogła. Masz już wypełniony ten EPU?
  • Opcje
    zofka11zofka11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki, trochę to zakrecone, ale będę drążyc, jak przyjdzie czas.
    A EPU? Tak, jeden pozew złożony (czyt. opłacony) i czekam, a drugi mi się zawiesił w trakcie płacenia, co im się podobno zdarza, więc czekam, aż się odblokuje, żeby spróbować opłacić go jeszcze raz.
    Co do pomocy, to tak jak pisłam, uważam, że najlepiej obejrzeć sobie wzór prawidłowego pozwu i przejść procedurę na sucho, żeby zobaczyć, co jest potrzebne, bo reszta to kwestia sformułowaia faktów i dowodów. Mogę spróbować coś przygotować, jak uda mi się uzyskać nakaz, czyt.: moje wypociny okażą się skuteczne :smile:. Co Ty na to? To jeszcze chwilę potrwa...
    Co do samego EPU, to uważam, że jako novum dostępne dla każdego (a nie tylko ludzi z branży prawniczej), mogliby stworzyć jaśniejszą instrukcję dla nowicjuszy, ale może tylko mnie się tak wydaje. Najtrudniejszy ten pierwszy raz... :smile:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]Udziały 0,4 % = 200 m kw. (...)
    Czyli gmina (stan na dzień, data) ma 300 m kw co stanowi 0,6% udziału
    0,4 udziału = 40% udziału
    0,6 udziału = 60% udziału
    Bo dziesiętna część całości to dziesięć procent. :wink:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    owner jak zwykle dokładny jest do bólu :daisy:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.