uchwała o zmianie firmy zarządzającej zgłoszona na zebraniu

konradkonrad Użytkownik
edytowano grudnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,
W dużej wspólnocie (600 mieszkań) mamy firmę zarządzającą ustanowioną przez dewelopera w trybie art. 18 UOWL. Zwołaliśmy zebranie w trybie art. 31 b UOWL, na którym chcemy zmienić sposób zarządu i powołać zarząd właścicielski. Wniosek o zwołanie zebrania obejmował uchwałę o zmianie sposobu zarządu na właścicielski oraz uchwałę o wyborze członków zarządu właścicielskiego. Aktualnie zbieramy pełnomocnictwa do głosowania jednak mamy obawę, iż może być ich za mało (wciąż duży udział dewelopera, dużo wynajmujących). Dlatego rozważamy plan B na wypadek gdyby nie udało się zebrać większości.
Chcemy mianowicie zgłosić na zebraniu uchwałę o zmianie firmy zarządzającej bez zmiany sposobu zarządzania. Daje to możliwość dozbierania brakujących głosów już po zebraniu (nie wymaga głosowania z notariuszem). Obawiamy się jednak, że taka uchwała może być skutecznie zaskarżona pod zarzutem, że nie ujęto jej wcześniej w porządku zebrania i że właściciele nie zostali poinformowani w zawiadomieniu o zebraniu, że taka uchwała będzie głosowana. Proszę o odpowiedź czy nasze obawy są uzasadnione?

Pozdrawiam,
Konrad

Komentarze

  • Opcje
    themoththemoth Użytkownik
    edytowano grudnia 2010
    W trakcie trwania zebrania można zaproponować dowolną uchwałę do porządku obrad. Jeżeli nie było projektu jej treści w zawiadomieniu wiąże się to jedynie z tym, że po fakcie należy powiadomić (w przypadku uchwalenia) wszystkich właścicieli o podjętej uchwale i od momentu dostarczenia ostatniego zawiadomienia odczekać 6tyg. czy ktoś uchwały nie zaskarży. Po tym okresie uchwała staje się prawomocna.
    Bardzo ważne dostarczyć ponieważ jeżeli ktoś udowodni po roku że nie został poinformowany o podjętej uchwale to będzie ją mógł zaskarżyć w ciągu 6tygodni (chociażby miał małe szanse na przyznanie racji ze względu na wpływ jego udziału na wynik głosowania).

    a przy okazji jeżeli masz problem z zebraniem większości, możecie wystąpić w ilość 20% udziałów z żądaniem głosowania w konkretnej sprawie 1właściciel = 1głos (na podstawie odpowiedniego artykułu UoWL), wtedy deweloper będący udziałowcem większościowym będzie miał taką samą wagę głosu jak każdy inny z właścicieli.
  • Opcje
    konradkonrad Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za odpowiedź!
    Deweloper nie ma większości ale blokuje prawie 30% udziałów bo tyle stanowią garaże podziemne. Każdy z nich jest jedną nieruchomością, która ma kilkudziesięciu właścicieli i wymagane jest tutaj aby wszyscy głosowali tak samo - nierealne bo deweloper ma przynajmniej jedną komórkę lokatorską w każdym garażu i blokuje głosy pozostałych.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano grudnia 2010
    Pomocny art. 25. 1a. uwl
    Art. 25
    
    1. Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.
    
    1a. Powództwo, o którym mowa w ust. 1, może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
    
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.