Jak założyć wspólnotę lokalową

kokosarakokosara Użytkownik
edytowano grudnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Bardzo proszę o odpowiedź jak z przychodni która jest własnością kilku lekarzy utworzyć wspólnotę lokalową,jest tam m in gabinet ginekologiczny, pulmonolog, dentysta, różne inne gabinety specjalistów, w tej nieruchomości znajduje się też apteka, właściciele chcą powołać licencjonowanego zarządce nieruchomości
1. jakie są wymagane procedury i dokumenty do utworzenia takiej wspólnoty, czy wspólnotę lokalową tworzy się identycznie jak w wypadku wspólnoty mieszkaniowej?
2. czy również pobiera się jakieś opłaty czynszowe na pokrycie wody, wywozu śmieci, sprzątania , zarządcy itp
3. czy głosuje się nad uchwałami podobnie jak we wspólnocie mieszkaniowej
4. jeśli tak to czy właściciele głosują jako 1 głos, czy udziałami, albo czy jest możliwe i tak i tak?
5. czy ma jakieś znaczenie do jakiej działalności wykorzystywane są lokale właścicieli
6. Bardzo proszę o wskazanie podstawowych różnic między wspólnotą mieszkaniową, a lokalową, chodzi mi o informacje prawne, organizacyjne i podatkowe często spotykane w praktyce
7.Proszę o wskazanie gdzie znajdę jakieś przepisy na temat wspólnoty lokalowej
bardzo proszę o pomoc i odpowiedzi, zwłaszcza na pytanie 1!!

Komentarze

  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ustawa o własności lokali.
    Dz.U.00.80.903
    2000.10.19 zm. przen. Dz.U.00.29.355
    2004.09.22 zm. Dz.U.04.141.1492

    "...Art. 1. 1. Ustawa określa sposób ustanawiania odrębnej własności samodzielnych lokali mieszkalnych, lokali o innym przeznaczeniu, prawa i obowiązki właścicieli tych lokali oraz zarząd nieruchomością wspólną.
    2. W zakresie nie uregulowanym ustawą do własności lokali stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.
    Art. 2. 1. Samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, zwane dalej "lokalami", mogą stanowić odrębne nieruchomości.
    2. Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne.
    3. Spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 2, stwierdza starosta w formie zaświadczenia..."
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] kokosara:[/cite]Bardzo proszę o odpowiedź jak z przychodni która jest własnością kilku lekarzy utworzyć wspólnotę lokalową
    Czy przedmiotem współwłasności jest cała przychodnia, łącznie z poszczególnymi gabinetami i innymi pomieszczeniami?
    Czy też gabinety są odrębną własnością poszczególnych lekarzy?
    Jeżeli to pierwsze, to do powstania wspólnoty konieczne jest zniesienie współwłasności i wyodrębnienie lokali.
    Jeżeli to drugie, to wspólnota już istnieje, od dnia wyodrębnienia pierwszego lokalu. Sposób zorganizowania i funkcjonowania wspólnoty zależy od tego, ile jest lokali: do siedmiu, czy więcej, niż 7 (patrz ustawa o własności lokali).
    [cite] kokosara:[/cite]1. jakie są wymagane procedury i dokumenty do utworzenia takiej wspólnoty, czy wspólnotę lokalową tworzy się identycznie jak w wypadku wspólnoty mieszkaniowej?
    Tak - wspólnota lokalowa (złożona wyłącznie z lokali użytkowych, bez mieszkań) to również wspólnota mieszkaniowa:
    Pojęcie "wspólnoty mieszkaniowej" pojawiło się po raz pierwszy w ustawie o własności lokali i zostało tam zdefiniowane. Artykuł 6 u.w.l. stanowi mianowicie, że wspólnotę mieszkaniową tworzy ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Wspólnota taka, powołana ex lege, korzysta z własnej zdolności sądowej jako jednostka odrębna od ogółu właścicieli lokali i zarządza lokalami o różnym przeznaczeniu, wchodzącymi w skład oznaczonej nieruchomości. Jest oczywiste, że w ramach konkretnej nieruchomości mogą funkcjonować tylko lokale mieszkalne, tylko lokale użytkowe lub jedne i drugie. Treść art. 12 ust. 3 u.w.l. dotyczy wyraźnie sytuacji, w której w skład nieruchomości wchodzą lokale mieszkalne i użytkowe.

    Przepis art. 1 ust. 1 u.w.l. nie definiuje wspólnoty mieszkaniowej ani "wspólnoty lokalowej", określa tylko przedmiot regulacji objętej ustawą o własności lokali, a mianowicie sposób ustanawiania odrębnej własności samodzielnych lokali mieszkalnych i lokali o innym przeznaczeniu, prawa i obowiązki właścicieli lokali oraz zarząd nieruchomością wspólną. Wyróżnienie lokali mieszkalnych oraz pozostałych (użytkowych) ma znaczenie w fazie ustanawiania ich odrębnej własności, natomiast w fazie zarządu nieruchomością wspólną nie ma rozróżnienia lokali ze względu na ich przeznaczenie, liczy się tylko wielkość zasobów lokalowych wspólnoty, mająca wpływ na określony reżim zarządu, uzasadniająca podział wspólnot mieszkaniowych na duże i małe (art. 19 i 20 u.w.l.).

    Wspólnota mieszkaniowa została ustanowiona na potrzeby zarządu nieruchomością wspólną, w skład której wchodzą lokale o różnym przeznaczeniu i sposobie korzystania. Ustawa o własności lokali nie upoważnia do wykreowania pojęcia "wspólnoty lokalowej" w celu przeciwstawienia jej wspólnocie mieszkaniowej, nazwa wspólnoty nie musi natomiast wiernie odzwierciedlać zakresu jej kompetencji i przedmiotu działalności. Z przedstawionych przyczyn pozwana wspólnota lokalowa jest wspólnotą mieszkaniową w rozumieniu ustawy o najmie lokali oraz rozporządzenia o wpisach sądowych.

    Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 27 marca 2003 r., III CZP 100/02
    http://pub.sn.pl/ow3_ic.nsf/0/e1aa7720fa190674c125736c00552876/$FILE/III CZP 0100_02 publ.pdf
    Jeżeli lokali jest więcej, niż 7, właściciele powinni wybrać zarząd (choćby 1-osobowy), który zajmie się reszta: załatwi REGON, NIP i konto w banku oraz zawrze umowy dotyczące dostaw mediów do budynku przychodni, ogrzewania, wywozu śmieci, ubezpieczenia, okresowych (obowiązkowych) przeglądów itp.
    [cite] kokosara:[/cite]2. czy również pobiera się jakieś opłaty czynszowe na pokrycie wody, wywozu śmieci, sprzątania , zarządcy itp.
    Tak. To nie jest czynsz, tylko zaliczki na koszty utrzymania budynku i innych części wspólnych nieruchomości.
    Zaliczki podlegają rozliczeniu po zakończeniu roku, kiedy są znane rzeczywiste koszty utrzymania nieruchomości wspólnej. Koszty utrzymania lokali to problem właścicieli tych lokali.
    [cite] kokosara:[/cite]3. czy głosuje się nad uchwałami podobnie jak we wspólnocie mieszkaniowej
    Tak.
    [cite] kokosara:[/cite]4. jeśli tak to czy właściciele głosują jako 1 głos, czy udziałami, albo czy jest możliwe i tak i tak?
    Co do zasady: udziałami. Głosowanie według metody 1 właściciel = 1 głos jest możliwe tylko w określonych przypadkach (patrz art. 23 ustawy).
    [cite] kokosara:[/cite]5. czy ma jakieś znaczenie do jakiej działalności wykorzystywane są lokale właścicieli
    Dla funkcjonowania wspólnoty - nie.
    Ma to znaczenie dla obowiązków podatkowych - zarówno poszczególnych właścicieli (podatek od nieruchomości), jak i wspólnoty (patrz niżej).
    [cite] kokosara:[/cite]6. Bardzo proszę o wskazanie podstawowych różnic między wspólnotą mieszkaniową, a lokalową, chodzi mi o informacje prawne, organizacyjne i podatkowe często spotykane w praktyce
    Różnice występują jedynie w opodatkowaniu - w odniesieniu do "wspólnot lokalowych" nie ma zastosowania przepis ustawy o podatku dochodowym osób prawnych, zwalniający przychody wspólnot mieszkaniowych, pochodzących z GZM i przeznaczonych na GZM. Jeżeli nie wystąpią u Was nadwyżki zaliczek nad kosztami, to nie będziecie mieć problemów z fiskusem.
    [cite] kokosara:[/cite]7.Proszę o wskazanie gdzie znajdę jakieś przepisy na temat wspólnoty lokalowej
    bardzo proszę o pomoc i odpowiedzi, zwłaszcza na pytanie 1!!
    1) Ustawa o własności lokali
    2) Uchwała SN (patrz link zamieszczony wyżej)
    3) obowiązująca Interpretacja ogólna Ministra Finansów dotycząca zwolnienia podatkowego wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych (link: http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=4&id=116503&dzial=609 )
    4) forum - szukaj tematów podatkowych, zwłaszcza w odniesieniu do lokali użytkowych.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] kokosara:[/cite]Bardzo proszę o odpowiedź jak z przychodni która jest własnością kilku lekarzy utworzyć wspólnotę lokalową,jest tam m in gabinet ginekologiczny, pulmonolog, dentysta, różne inne gabinety specjalistów, w tej nieruchomości znajduje się też apteka, właściciele chcą powołać licencjonowanego zarządce nieruchomości

    1. jakie są wymagane procedury i dokumenty do utworzenia takiej wspólnoty,
    czy wspólnotę lokalową tworzy się identycznie jak w wypadku wspólnoty mieszkaniowej?
    To zależny od treści AN. W nim zwarte są założenia- "fundamenty" pod jakie normy prawne ta nieruchomość podlega.
    Czy K.C. czy ustawę o własności lokali?

    Tak na marginesie, nie ma wspólnoty lokalowej. To się nazywa wspólnota mieszkaniowa lokali niemieszkalnych potocznie użytkowych.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.