wydatki z funduszu remontowego

konradkonrad Użytkownik
edytowano grudnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,
Jestem członkiem dużej wspólnoty mieszkaniowej (600 mieszkań), w której mamy zarządcę ustanowionego przez dewelopera w trybie art. 18. UOWL.
Chciałbym się dowiedzieć czy zarządca ma prawo wydać jakiekolwiek pieniądze z funduszu remontowego bez uchwały właścicieli np. na "obowiązkowe przeglądy budynków, bieżącą konserwację, remonty i konserwację wind"? Jakie przepisy to regulują? Dodam, że nie ma planu gospodarczego na ten rok.

Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ustawa o własności lokali, która reguluje funkcjonowanie wspólnoty mieszkaniowej, nie posługuje się pojęciem funduszu remontowego. Pojęcie to zostało przeniesione do praktyki wspólnot mieszkaniowych z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w których tworzenie takiego funduszu jest obowiązkowe.
    Właściciele zakładając FR powinni w uchwale o tym określić cel, zasady ewidencji, gromadzenia i wydawania środków na tym funduszu. Wszelkie wypłaty środków z funduszu remontowego muszą być zgodne z tą uchwałą. Każde inne rozdysponowanie środków z tego funduszu będzie niezgodne z prawem (z tą uchwałą).

    W orzecznictwie ugruntowany jest bowiem pogląd, że środki zgromadzone na funduszu remontowym są własnością poszczególnych właścicieli a nie wspólnoty mieszkaniowej (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 15 kwietnia 2004 roku, I Aca 1382/2003, czy Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 18 grudnia 2007 roku, sygn. akt: I Aca 1226/07).
    Zatem tylko właściciele tych środków mogą decydować czy, w przypadku sprzedaży lokalu, przekażą je zbywcy, nigdy wspólnota mieszkaniowa w formie uchwały, ponieważ „wspólnota mieszkaniowa podejmuje decyzje tylko w sprawach dotyczących zarządu nieruchomością wspólną zakreślonych prawem" (tak Sąd Apelacyjny w wyroku z dnia , sygn. akt: I Aca 1309/00).
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sąd Najwyższy jednak nie wiedział o takim ugruntowaniu poglądu i ogłosił wyrok o zupełnie odwrotnej treści:
    http://zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/783-v-csk-36709-fundusz-remontowy-wspolnoty-mieszkaniowej.html
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie wiem jak Ty czytałeś tekst uzasadnienia tego wyroku - bo wyrok ten właśnie potwierdza ten ugruntowany pogląd i dokładnie tak jak napisałam nakazuje traktowac fundusz remontowy. Pierwszy akapit mojego poprzedniego postu wywodzi się bezpośrednio z uzasadnienia tego wyroku SN.
  • Opcje
    konradkonrad Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uchwała wprowadzona przez dewelopera zaraz po sprzedaniu pierwszego lokalu i zapisana w naszych aktach notarialnych brzmi tak:
    "właściciele lokali będą zobowiązani do zapłaty na rzecz zarządcy kwoty (...) brutto za 1m2 (...) z tytułu opłat na fundusz remontowy"
    Tyle na ten temat - żadnych zasad wydawania czy przeznaczenia FR, nic.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.