butla gazowa

janjan Użytkownik
edytowano grudnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
czy w budynku wielorodzinnym wyposażonym w czynną instalację gazową dozwolone jest instalowanie przez lokatorów butli gazowych.?

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano grudnia 2010
    [cite] jan:[/cite]czy w budynku wielorodzinnym wyposażonym w czynną instalację gazową
    dozwolone jest instalowanie przez lokatorów butli gazowych.?
    Nie. Nie tylko przez lokatorów, ale i przez właścicieli lokali.
    Chyba, że ta "czynna instalacja gazowa" służy wyłącznie do zasilania kotłowni gazowej.

    [Edit]
    Rozumiem, że chodzi Ci o instalację gazu z sieci gazowej, czyli gazu ziemnego?
    Trzeba bowiem pamiętać o tym, że instalacje gazowe w budynku mogą być też zasilane ze zbiornika (grupy zbiorników) z gazem płynnym.
    Komentarz edytowany owner
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Podstawa prawna:
    § 157. 6. Zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego i gazu z sieci gazowej.
    7. W budynku niskim, mającym w mieszkaniach instalację zasilaną gazem płynnym, dopuszcza się usytuowanie kotłowni gazowej zasilanej z sieci gazowej.

    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Dz.U. z 2002 r. nr 75, poz. 690.

    Tamże:
    § 8. W celu określenia wymagań technicznych i użytkowych wprowadza się następujący podział budynków na grupy wysokości:
    1) niskie (N) - do 12 m włącznie nad poziomem terenu lub mieszkalne o wysokości do 4 kondygnacji nadziemnych włącznie,
    2) średniowysokie (SW) - ponad 12 m do 25 m włącznie nad poziomem terenu lub mieszkalne o wysokości ponad 4 do 9 kondygnacji nadziemnych włącznie,
    3) wysokie (W) - ponad 25 m do 55 m włącznie nad poziomem terenu lub mieszkalne o wysokości ponad 9 do 18 kondygnacji nadziemnych włącznie,
    4) wysokościowe (WW) - powyżej 55 m nad poziomem terenu.
  • Opcje
    janjan Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tak owner chodzi o gaz ziemny. budynek dwu pietrowy 18 mieszka ń.wspólnota duża. podejrzewam że niektórym lokatorom /nie właścicielom bo o tym wiem/odcięto gaz ziemny a oni zakupili butle . to grozi moim zdaniem nie przewidzianymi skutkami /słyszy sie w tv o wybuchach./ nie jest mi to obojętne gdyż jestem członkiem zarządu tej wsp. doradż owner co zrobić???pozdr.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy używanie butli gazowych jest potwierdzone, np. protokołem kontroli okresowej?
  • Opcje
    janjan Użytkownik
    edytowano listopada -1
    najpierw odpowiadacie że nie można używać butli a potem pytanie czy potwierdzone to jest protokołem / a więc można/napewno nie jest potwierdzone protokołem bo adm nic nie wie.pozdr.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano grudnia 2010
    jak wiesz na pewno, że mają butle, to zarząd pisze do gminy (właściciela lokalu) nakaz ich usunięcia w terminie do... I uprzedza, że jak gmina tego nie usunie, to po tym terminie zarząd zawiadomi PINB, że działania właściciela zagrażają życiu.
    I na tym koniec. Jak wyślesz pismo do PINB, to w razie wybuchu masz kryty tyłek
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] jan:[/cite]najpierw odpowiadacie że nie można używać butli a potem pytanie czy potwierdzone to jest protokołem / a więc można/
    Pytałem o to, czy informacja jest potwierdzona.
    Stwierdzenie faktu używania butli nie oznacza zgody na używanie. :smile:
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jan - jest dozwolone, ponieważ nie jest zabronione.
    Już kiedyś poruszaliśmy ten wątek, ale np. owner jest "nieczuły" na argumenty, ponieważ uważa,że jest "nieomylny".Cytowany przez niego przepis prawny jest wskazówką dla projektantów i budowniczych, nie dla "śmiertelników". Mam w swoim mieszkaniu instalację gazu ziemnego, ale nic nie zabroni mi używać w trzech pokojach butli gazowych.Powiem więcej - nikt nie zabroni mi rozpalić w tych trzech pokojach ogniska abym mógł upiec kiełbaski na kiju. Oczekuję,że owner wskaże "restrykcje" za złamanie tego przepisu??? Ich po prostu nie ma!!! Projektant jak złamie ten przepis spotka się z odmową przy pozwoleniu na budowę.Ja nie wiem o jakim protokole owner pisze. O protokole stwierdzającym, że ktoś ma w domu butlę gazową i ją używa??? Jeżeli np. najemca lokalu ma odcięty gaz przez gazownię, to nie zezwala na kontrolę szczelności jego instalacji gazowej bo jego to nie dotyczy. A poza tym jaka jest podstawa prawna takiej kontroli? art. 13 uowl nic o tym nie mówi.!!!!
    koziorozka - tym razem przesadziłaś. Jak napiszesz do PINB do tak jakbyś strzeliła sobie w nogę. Inspektor da Ci dwa tygodnie czasu na usunięcie usterki pod grożbą kary grzywny, i nawet nie przestanie pić w tym czasie kawy. Jak komuś w domu wybuchnie granat albo inny materiał wybuchowy, to jak nie będziesz miała pisma do "oszołoma" znaczy jesteś winna zaniedbaniom braku właściwego nadzoru. jak tak będziemy pisać na tym forum, to nie będzie żadnego chętnego do zarządu. Vivat zarządcy.:bigsmile:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano grudnia 2010
    [align=right](...) admin. [/align]
    Ręce opadają. EOT.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mirek, czyli wystarczy pismo do lokatora "oszołoma"? Nie trza pisać do właściciela (gminy)?
  • Opcje
    janjan Użytkownik
    edytowano listopada -1
    odpowiedzcie mi na moje pytanie - można czy nie można. pozdr.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Podstawa prawna podana przez ownera ci nie wystarcza? Dlaczego?
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano grudnia 2010
    Szanowni forumowicze. [align=right](...) Admin[/align]
    jan - nie ma w Polsce zakazu używania butli gazowych, czy to w formie kuchenki czy piecyka. Istnienie instalacji gazu ziemnego wyklucza jedynie założenie instalacji gazu płynnego - RÓWNOCZEŚNIE. Na to nie uzyskasz zgody właściwego organu administracji-budowlanej. Wydaje się to również logiczne z ekonomicznego punktu widzenia. Gaz płynny jest droższy od ziemnego. Ja rozumiem,że oczekujesz porady a nie definicji - co to jest gaz.Prawdę mówiąc Zarząd jest "bezsilny". Wspólnota nie ma prawa ingerować we własność prywatną. To czy w lokalach gminy będzie woda,światło czy gaz - to jest prywatna sprawa właściciela. Zarząd powinien interweniować jeżeli w jakiś sposób zagrożona jest "współwłasność". Rozumiem Twoją troskę o bezpieczeństwo pozostałych właścicieli.Uważam za konieczne wysłanie odpowiedniego pisma do gminy (właściciela) w celu naświetlenia problemu, z kategorycznym stanowiskiem,że w przypadku katastrofy gmina winna liczyć się z konsekwencjami. Czy to pomoże?? Ale tyłek chroniony.
    koziorozka - zrozumiałaś moją wypowiedż? Przeczytaj sobie to Rozporządzenie MI - ze zrozumieniem. To nie złośliwość, ownerowi tego nie radzę, on " wie wszystko".:bigsmile:
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    MirekL - mea culpa, uznałam butlę za instalację.
    Ja też stosuję twoją technikę - po wszystkich przeglądach pismo do właścicieli (także do gminy) co jest źle, że to zagraża i jest zobowiązany do usunięcia/naprawy
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    koziorozka - uznanie , za to ,że potrafisz przyznać się do błedu. Do rzadka zaleta. Co do meritum. Przegląd gazowy Wspólnoty nie jest prostą sprawą. właściwie powinien ograniczyć się do kontroli szczelności instalacji w części wspólnej, czyli od zaworu głównego do liczników indywidualnych. Natomiast przegląd wewnętrzny w lokalach to indywidualna sprawa właścicieli. Jednak u siebie we WM podjeliśmy uchwałę zobowiązującą Zarząd do rozszerzenia tej kontroli na lokale mieszkalne. Prawdę mówiąc jest to wbrew uowl ponieważ koszty pokrywa WM. Ale pro publico bono, dla bezpieczeństwa mieszkańców wszyscy się na to zgodzili. I to jest logiczne. W indywidualnym protokole przeglądu lokalu, uwagi o np. nieszczelności kuchenki, piecyka podpisuje właściciel/lokator i mam dowód ,że został zapoznany z usterką. Ja nie mam żadnego wpływu czy naprawi to w ciągu godzin, czy miesięcy. Ale jest podkładka.Nie mam żadnego instrumentu nacisku, oprócz perswazji.Takie jest prawo.:bigsmile:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    gazowy robimy tak, jak u ciebie, ale chyba bez uchwały :wink:
  • Opcje
    gajga55gajga55 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2014
    Mam wielki problem z tą butla gazową. Wspólnota Mieszkaniowa zmieniła zarządcę i zaczęły się kłopoty. W naszym budynku komunalnym jest siec miejska ale niektóre lokale ,mój też ma butlę.Nie mam na to wpływu takie mieszkanie kopiłam w 2004r. Bardzo dbam o bezpieczeństwo . Dostawca butli zawsze wszystko sprawdza, zmieniam reduktor i przewód, przestrzegam paragrafu 177. Musiałam natychmiast zdemontować i usunąć butlę bo takie otrzymałam pismo od nowego zarządcy. Zostało mi gotowanie na kuchence elektrycznej z jednym palnikiem. Niech ktoś spróbuje ugotować na tym obiad. Inni mieszkańcy nie dostosowali się! Wczoraj poszłam do Inspektora Budowlanego i on twierdzi,ze przepis dotyczy lokalu w którym jest gaz miejski i butlowy jednocześnie. Dla mnie to jest oczywiste ale taka interpretacja mnie nie dotyczy. Czy mogę powrócić do butli gazowej? Bardzo proszę o odpowiedź. Święta za pasem tez chciałabym ugościć dzieci. Na czym mam to zrobić?
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2014
    [cite] gajga55:[/cite]przestrzegam paragrafu 177
    I cóż z tego, skoro prawdopodobnie nie przestrzegasz paragrafu 157.
    [cite] gajga55:[/cite]taka interpretacja mnie nie dotyczy
    Interpretacja może i Cię nie dotyczy, ale przepisy niestety tak.
    [cite] gajga55:[/cite]Na czym mam to zrobić?
    Tak na szybko, to trudno coś wymyślić, do świąt zostało raptem parę dni. Może zainwestować w płytę indukcyjną? Albo nie-indukcyjną płytę ceramiczną, ale taką nie do zabudowy, żeby było prościej? Gotowanie na LPG jest bardzo drogie, porównywalne z energią elektryczną. A komfort przy tej drugiej nieporównanie większy. Jest tylko jeden szkopuł - płyta wymaga dużej mocy.

    Czy przypadkiem nie pospieszyłaś się trochę z demontażem? Trzeba było wykazać się trochę większą opieszałością i zdemontować butlę po świętach, zwłaszcza, że sąsiedzi się nie dostosowali. Zawsze byłoby na kogo się powołać.


    @edit

    Patrz, co znalazłem dla Ciebie:
    http://www.amica.pl/produkty/produkt/4293-Plyta_indukcyjna_Plug_Play--PI6509LN

    W opisie podają, że wystarczy włożyć wtyczkę do najbliższego gniazdka. Osobiście mam :confused: mieszane uczucia. Moc 3,7 kW. Dla zwykłego gniazdka, to trochę dużo, a jak dla płyty, to z kolei niezbyt wiele. Widocznie zaprojektowali tę płytę na przypadki takie, jak Twój.
    Pozdrawiam.
  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    gajga55 - odpowiem ci, ale wyślij mi prywatną wiadomość, niestety moje wpisy podlegają cenzurze.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    gajga55- nic mu nie wysyłaj! To może być ktoś taki, kto wyłudza adresy mailowe, potem numery telefonów, potem chce zdjęcia, najlepiej w negliżu, a potem jeszcze nie wiadomo co.

    Widzisz, że nawet jego wpisy podlegają cenzurze!

    :cool:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.