butla gazowa
jan
Użytkownik
czy w budynku wielorodzinnym wyposażonym w czynną instalację gazową dozwolone jest instalowanie przez lokatorów butli gazowych.?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Chyba, że ta "czynna instalacja gazowa" służy wyłącznie do zasilania kotłowni gazowej.
[Edit]
Rozumiem, że chodzi Ci o instalację gazu z sieci gazowej, czyli gazu ziemnego?
Trzeba bowiem pamiętać o tym, że instalacje gazowe w budynku mogą być też zasilane ze zbiornika (grupy zbiorników) z gazem płynnym.
§ 157. 6. Zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego i gazu z sieci gazowej.
7. W budynku niskim, mającym w mieszkaniach instalację zasilaną gazem płynnym, dopuszcza się usytuowanie kotłowni gazowej zasilanej z sieci gazowej.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Dz.U. z 2002 r. nr 75, poz. 690.
Tamże:
I na tym koniec. Jak wyślesz pismo do PINB, to w razie wybuchu masz kryty tyłek
Stwierdzenie faktu używania butli nie oznacza zgody na używanie.
Już kiedyś poruszaliśmy ten wątek, ale np. owner jest "nieczuły" na argumenty, ponieważ uważa,że jest "nieomylny".Cytowany przez niego przepis prawny jest wskazówką dla projektantów i budowniczych, nie dla "śmiertelników". Mam w swoim mieszkaniu instalację gazu ziemnego, ale nic nie zabroni mi używać w trzech pokojach butli gazowych.Powiem więcej - nikt nie zabroni mi rozpalić w tych trzech pokojach ogniska abym mógł upiec kiełbaski na kiju. Oczekuję,że owner wskaże "restrykcje" za złamanie tego przepisu??? Ich po prostu nie ma!!! Projektant jak złamie ten przepis spotka się z odmową przy pozwoleniu na budowę.Ja nie wiem o jakim protokole owner pisze. O protokole stwierdzającym, że ktoś ma w domu butlę gazową i ją używa??? Jeżeli np. najemca lokalu ma odcięty gaz przez gazownię, to nie zezwala na kontrolę szczelności jego instalacji gazowej bo jego to nie dotyczy. A poza tym jaka jest podstawa prawna takiej kontroli? art. 13 uowl nic o tym nie mówi.!!!!
koziorozka - tym razem przesadziłaś. Jak napiszesz do PINB do tak jakbyś strzeliła sobie w nogę. Inspektor da Ci dwa tygodnie czasu na usunięcie usterki pod grożbą kary grzywny, i nawet nie przestanie pić w tym czasie kawy. Jak komuś w domu wybuchnie granat albo inny materiał wybuchowy, to jak nie będziesz miała pisma do "oszołoma" znaczy jesteś winna zaniedbaniom braku właściwego nadzoru. jak tak będziemy pisać na tym forum, to nie będzie żadnego chętnego do zarządu. Vivat zarządcy.:bigsmile:
Ręce opadają. EOT.
jan - nie ma w Polsce zakazu używania butli gazowych, czy to w formie kuchenki czy piecyka. Istnienie instalacji gazu ziemnego wyklucza jedynie założenie instalacji gazu płynnego - RÓWNOCZEŚNIE. Na to nie uzyskasz zgody właściwego organu administracji-budowlanej. Wydaje się to również logiczne z ekonomicznego punktu widzenia. Gaz płynny jest droższy od ziemnego. Ja rozumiem,że oczekujesz porady a nie definicji - co to jest gaz.Prawdę mówiąc Zarząd jest "bezsilny". Wspólnota nie ma prawa ingerować we własność prywatną. To czy w lokalach gminy będzie woda,światło czy gaz - to jest prywatna sprawa właściciela. Zarząd powinien interweniować jeżeli w jakiś sposób zagrożona jest "współwłasność". Rozumiem Twoją troskę o bezpieczeństwo pozostałych właścicieli.Uważam za konieczne wysłanie odpowiedniego pisma do gminy (właściciela) w celu naświetlenia problemu, z kategorycznym stanowiskiem,że w przypadku katastrofy gmina winna liczyć się z konsekwencjami. Czy to pomoże?? Ale tyłek chroniony.
koziorozka - zrozumiałaś moją wypowiedż? Przeczytaj sobie to Rozporządzenie MI - ze zrozumieniem. To nie złośliwość, ownerowi tego nie radzę, on " wie wszystko".:bigsmile:
Ja też stosuję twoją technikę - po wszystkich przeglądach pismo do właścicieli (także do gminy) co jest źle, że to zagraża i jest zobowiązany do usunięcia/naprawy
Interpretacja może i Cię nie dotyczy, ale przepisy niestety tak.
Tak na szybko, to trudno coś wymyślić, do świąt zostało raptem parę dni. Może zainwestować w płytę indukcyjną? Albo nie-indukcyjną płytę ceramiczną, ale taką nie do zabudowy, żeby było prościej? Gotowanie na LPG jest bardzo drogie, porównywalne z energią elektryczną. A komfort przy tej drugiej nieporównanie większy. Jest tylko jeden szkopuł - płyta wymaga dużej mocy.
Czy przypadkiem nie pospieszyłaś się trochę z demontażem? Trzeba było wykazać się trochę większą opieszałością i zdemontować butlę po świętach, zwłaszcza, że sąsiedzi się nie dostosowali. Zawsze byłoby na kogo się powołać.
@edit
Patrz, co znalazłem dla Ciebie:
http://www.amica.pl/produkty/produkt/4293-Plyta_indukcyjna_Plug_Play--PI6509LN
W opisie podają, że wystarczy włożyć wtyczkę do najbliższego gniazdka. Osobiście mam mieszane uczucia. Moc 3,7 kW. Dla zwykłego gniazdka, to trochę dużo, a jak dla płyty, to z kolei niezbyt wiele. Widocznie zaprojektowali tę płytę na przypadki takie, jak Twój.
Pozdrawiam.
Widzisz, że nawet jego wpisy podlegają cenzurze!
:cool: