grillowanie

adaxadax Użytkownik
edytowano czerwca 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam Państwa
No i pojawił się nowy problem z niesformym lokatorem. Do parkowania według widzimisie, dołączył natępną samowolkę. Ponieważ między blokiem a płotem jest pas wolny zieleni zagospodarowany przez lokatorów z dolnych posesji, stwierdził ze rozpoczoł się czas grillowania. Wyciągną grill i na oczach sąsiadów grilluje sobie jedzonko a nam dymi po oknach.Jest już na tyle gorąco że wszyscy mamy pootwierane okna i drzwi balkonowe i pojawia się dylemat, siedzieć w zamkniętym pomieszczeniu i duchocie czy wąchać dym i spaleniznę grillową. Mamy dzieci i są tam osoby starsze , administrator niereaguje !!!!!!!!!!! a wiem że nie wolno grillować na balkonach ani pod oknami !!!!! Co robić ?????? Ratunku

Komentarze

  • Opcje
    eedoeedo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy w projekcie architektoniczno-budowlanym uwzględniono stanowisko do grillowania jako tzw. "Element małej architektury" ?
  • Opcje
    adaxadax Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam
    Nie ma takiego stanowiska, nie było i nikt się na takie stanowisko nie zgadza.
  • Opcje
    eedoeedo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Propozycja nr1:
    wprowadźcie zapis do regulaminu porządku domowego wspólnoty o zakazie grillowanie na otwartym ogniu na balkonach i terenie posesji - pozostanie wówczas monitowanie zarządcy lub administratora.


    Propozycja nr2:
    Skorzystać z art. 144 KC i pojęcia imisji pośredniej, art. 144 KC mówi:
    "Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych".

    Imisje pośrednie stanowią uboczny (a nie celowy i bezpośredni) skutek działalności właściciela nieruchomości wyjściowej odczuwalny na nieruchomości sąsiedniej. Imisje pośrednie jako zwykły objaw korzystania przez właściciela ze swych uprawnień są z reguły dopuszczalne, chyba że przekraczają dozwolone granice.

    Przepis art. 144 k.c. określa granice dopuszczalnych oddziaływań pośrednich na nieruchomości sąsiednie; granice te wyznacza "przeciętna miara", wynikająca ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Przekroczenie tak ustalanej "przeciętnej miary" prowadzi do niedozwolonego naruszenia prawa własności sąsiada i jest działaniem bezprawnym, stanowiącym podstawę roszczenia negatoryjnego (art. 222 § 2 k.c.).

    Roszczenie negatoryjne - Art. 222 KC § 2. Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.
  • Opcje
    eedoeedo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Straż miejska moim zdaniem nie będzie interweniować w sprawie uciążliwego sąsiada, bo jest ograniczona do miejsc publicznych w dwóch przypadkach:
    1. palenie otwartego ognia w miejscu publicznym
    2. zakłócanie porządku publicznego

    pozdrawiam
  • Opcje
    Radzik66Radzik66 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    problem imisji regulowany w art. 144 k.c. może być podstawą roszczeń przed sądami powszechnymi.
  • Opcje
    ChudyChudy Użytkownik
    edytowano listopada -1
    no nie, zamiast chodzić z sąsiadem po sądach lepiej byłoby razem z nim usiąść przy grillu - w końcu to wspólnota a nie domek i trzeba nauczyć się dogadywać!
  • Opcje
    adaxadax Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witaj Chudy
    Jeśli jest zabronione grillowanie na balkonach i pod oknami bloków o czym gościu wie i robi to z premedytacją , to przyłączenie się do grilla to tak jakbyć pomógł złodziejowi wkładać zrabowane przedmioty do samochodu.
    Pozdrawiam
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] adax:[/cite]Jeśli jest zabronione grillowanie na balkonach i pod oknami bloków o czym gościu wie
    To "gość" wie coś, o czym ja nie wiem.
    Nie znam przepisu, który wprost zabraniałby grilowania - czy to na balkonach, czy "pod oknami bloków".
    Jest przygotowany projekt nowego rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, ale prace nad nim od stycznia br. tkwią w martwym punkcie. Projekt przewiduje m.in. zakaz grillowania z otwartym paleniskiem na balkonach, logiach, tarasach i dachach budynków mieszkalnych wielorodzinnych.

    Pełna treść projektu oraz uwagi zgłoszone do projektu są na stronie BIP MSWiA: http://je.pl/rvsf
    .
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Brak przepisów, które zakazują grillowania na balkonach.
    Odnośnie możliwości uchwalania zakazów grillowania w regulaminach - wspólnota ma kompetencje do tworzenia takich zakazów, ale tylko w odniesieniu do nieruchomości wspólnej (np. balkony, tarasy, ogródki przydomowe stanowiące nieruchomośc wspólną).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano września 2009
    [cite] Zarządca:[/cite]Brak przepisów, które zakazują grillowania na balkonach.
    Brak teraz, ale jest nadzieja, że wkrótce coś w tej materii się zmieni.

    W przypadku uciążliwych zachowań sąsiedzkich polecam wizytę u dzielnicowego, który wytłumaczy delikwentowi, iż nie może zachowywać się w sposób utrudniający korzystanie ze swojej własności lub z nieruchomości wspólnej w sposób naruszający podstwowe zasady współżycia społecznego, bo jest to również naruszeniem prawa.
    Mamy tu do czynienia, ze zjawiskiem immisji, a sprawę można skierować do sądu. Na pewno przy dokuczliwych zachowaniach sąsiedzkich sytuacja nie jest patowa, tylko należy zacząć działać w obronie swoich praw.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.