Pełnomocnictwo procesowe
romek5257
Użytkownik
Witajcie! Mam pytanie odnośnie pełnomocnictwa procesowego,otóż w mojej wspólnocie wpłynęło do Sądu takie pełnomocnictwo które jest w formie uchwały,a pełnomocnikiem procesowym jest osoba prawna,w związku z tym czy takie pełnomocnictwo jest zgodne z prawem?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
K.p.c. w dziale V (pełnomocnicy procesowi), określa kto może być pełnomocnikiem - nie ma tam nic na temat że pełnomocnikiem może być osoba prawna co jest oczywiste i logiczne również.
§ 2. Pełnomocnikiem osoby prawnej lub przedsiębiorcy, w tym nie posiadającego osobowości prawnej, może być również pracownik tej jednostki albo jej organu nadrzędnego. Osoba prawna prowadząca, na podstawie odrębnych przepisów, obsługę prawną przedsiębiorcy, osoby prawnej lub innej jednostki organizacyjnej może udzielić pełnomocnictwa procesowego - w imieniu podmiotu, którego obsługę prawną prowadzi - adwokatowi lub radcy prawnemu, jeżeli została do tego upoważniona przez ten podmiot.
Przeczytaj dokładnie, ze zrozumieniem zwłaszcza § 2.
Czy to pełnomocnictwo uprawnia pełnomocnika do udzielania dalszych pełnomocnictw?
Nie może być jakieś TBS pełnomocnikiem bo pełnomocnikiem procesowym może być tylko i wyłącznie osoba fizyczna. No pomyśl trochę - TBS całe będzie na sali sądowej? Wszyscy pracownicy czy tylko prezesi czy może księgowa z dyrektorem?
Powtarzam po raz ostatni - pełnomocnikiem procesowym może być tylko osoba fizyczna - człowiek z krwi i kości a nie firma. Owner złej porady Ci udzielił.
Otrzymałeś odpowiedź - chyba niebudzącą wątpliwości), że nie może - bo pełnomocnikiem procesowym może być tylko i wyłącznie osoba fizyczna.
Gdzie taką bzdurę wyczytałeś, że pełnomocnictwa może udzielać tylko osoba fizyczna?
Natomiast jeżeli potrzebujesz informacji odnośnie kto kogo może we wspólnocie wyznaczać pełnomocnikiem to zupełnie inne zagadnienie, zbyt obszerne, wymagające szerokich cytatów i objasnień tak z UoWL jak i Kodeksu Cywilnego i Kodeksu Postępowania Cywilnego oraz Kodeksu Postępowania Administracyjnego bo w nim sprawa pełnomocnictw jest zupełnie inaczej jeszcze rozwiązana.
W tej chwili przestałam rozumieć sedno twojego problemu bo zaczynasz mylić pojęcia i gubisz się w nadinterpretacjach.
Członek zarządu jako osoba fizyczna może udzielić pełnomocnictwa innej osobie ale tylko w swojej sprawie, czyli np. do głosowania za uchwałą gdy będzie nieobecny ale nie może udzielać pełnomocnictw za wspólnotę czy zarząd.
Zarząd wspólnoty (jako jej organ) z mocy ustawy jest uprawniony do reprezentowania właścicieli przed sądem.
Gdy mimo to chce aby właścicieli reprezentował np. adwokat to musi uzyskać zgodę właścicieli na inną ich reprezentację niż ustawowa, czyli właściciele w uchwale udzielą wtedy zgody na zatrudnienie pełnomocnika.
Nie jedn już się o tym przekonał na własnej skórze
Powoływanie się na nie, w innych wspólnotach, ma tylko charakter psychologiczny.
Ty idąc z podobna sprawą do sądu , możesz uzyskać całkiem odmienne orzeczenie/wyrok.
" Pełnomocnikiem procesowym może byc osoba prawna (por. też uchwała składa 7 sędziów SN z 23 września 1963 rok, III CO 42/63, OSNCP 1965, nr 2, poz. 22...) w zw. z art. 479 (8) , nie może byc zatem pełnomocnikiem niemająca osobowości prawnej spółka cywilna, np. kancelaria prawnicza prowadząca działalnośc w tej formie organizacyjnej."
Kodeks postępowania cywilnego, pod red. T. Erecińskiego, LexisNexis, Warszawa 2007, s. 254.
Pogląd powyższy jest zarówno w orzecznictwie, jak i piśmiennictwie jednolity.
Jak macie problem to idzcie pytać do profesjonalisty, ianczej an podstawie rad takich jak biedronki stracicie mnóstwo pieniedzy i bedziecie mieć poczucie że system was oszukał (a to nie system tylko "dobrze radzący"). Przerazające jest z jaką pewnością siebie Biedronka wprowadza w błąd (czesto kosztowny) ludzi. Droga kolezanko ustawa specjalnie wskazuje na "osobę" a nie "osobę fizyczną".
Dalszej dyskusji nie prowadzę - pozdrawiam.