Pełnomocnictwo procesowe

romek5257romek5257 Użytkownik
edytowano grudnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witajcie! Mam pytanie odnośnie pełnomocnictwa procesowego,otóż w mojej wspólnocie wpłynęło do Sądu takie pełnomocnictwo które jest w formie uchwały,a pełnomocnikiem procesowym jest osoba prawna,w związku z tym czy takie pełnomocnictwo jest zgodne z prawem?

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie! Jest niezgodne z prawem.
    K.p.c. w dziale V (pełnomocnicy procesowi), określa kto może być pełnomocnikiem - nie ma tam nic na temat że pełnomocnikiem może być osoba prawna co jest oczywiste i logiczne również.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Art. 87. § 1.  Pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.

    § 2.  Pełnomocnikiem osoby prawnej lub przedsiębiorcy, w tym nie posiadającego osobowości prawnej, może być również pracownik tej jednostki albo jej organu nadrzędnego. Osoba prawna prowadząca, na podstawie odrębnych przepisów, obsługę prawną przedsiębiorcy, osoby prawnej lub innej jednostki organizacyjnej może udzielić pełnomocnictwa procesowego - w imieniu podmiotu, którego obsługę prawną prowadzi - adwokatowi lub radcy prawnemu, jeżeli została do tego upoważniona przez ten podmiot.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano grudnia 2010
    Po co owner cytujesz k.p.c. ja to znam na pamięć - gdzie tam masz napisane że osoba prawna może być pełnomocnikiem?
    Przeczytaj dokładnie, ze zrozumieniem zwłaszcza § 2.
  • Opcje
    romek5257romek5257 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dodam tylko że nie wymienia się w tym pełnomocnictwie żadnych konkretnych nazwisk osób które by mogły w imieniu osoby prawnej to pełnomocnictwo pełnić.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co to za osoba prawna?
    Czy to pełnomocnictwo uprawnia pełnomocnika do udzielania dalszych pełnomocnictw?
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To nie jest pełnomocnictwo bo jest niezgodne z prawem. Nie może być pelnomocnikiem firma, kancelaria czy jakaś spólka. Pełnomocnikiem może być tylko i wyłącznie osoba fizyczna - owner przytoczył odpowiedni przepis choć sam go źle interpretuje.
  • Opcje
    romek5257romek5257 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tą osobą jest T.B.S. a czy może udzielać dalszych pełnomocnict? dobre pytanie,wszystko zależy od tego czy samo może być pełnomocnikiem, jeśli nie,to odpowiedż będzie nie,a jak tak, to odpowiedż będzie tak,dodam tylko że nie jest to pełnomocnictwo udzielone przez zarząd.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy Ty Romek wiesz co oznaczają pojęcia: "osoba prawna" i "osoba fizyczna"?
    Nie może być jakieś TBS pełnomocnikiem bo pełnomocnikiem procesowym może być tylko i wyłącznie osoba fizyczna. No pomyśl trochę - TBS całe będzie na sali sądowej? Wszyscy pracownicy czy tylko prezesi czy może księgowa z dyrektorem?
    Powtarzam po raz ostatni - pełnomocnikiem procesowym może być tylko osoba fizyczna - człowiek z krwi i kości a nie firma. Owner złej porady Ci udzielił.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli wasza wspólnota ma zawartą umowę z TBS na obsługę prawną wspólnoty (nie wiem czy wogóle TBS może taką obsługę prowadzić ale zakładam że może) - jeżeli ma pisemne upoważnienie w formie uchwały właścicieli że może sama (TBS) udzielać pełnomocnictwa w imieniu właścicieli, to prawdopodobnie mogła by "wyznaczyć" jakiegos adwokata czy radcę. Wątpliwości moje budzi natomiast fakt, że udzielenie pełnomocnictwa jest czynnością przekraczającą zarząd zwykły (w końcu to nie jest codzienna czynność związana z bieżącą eksploatacją części wspólnej) - a do tego wymagana jest każdorazowo uchwała właścicieli określająca szczegółowo komu i w jakim celu udziela pełnomocnictwa i w jakim zakresie.
  • Opcje
    romek5257romek5257 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie zadawałbym takiego pytania jakby było to takie normalne,dlatego że nawet gdyby przyjąć że podmiotem zarzadzającym jest osoba prawna,to już zarządcą może być tylko osoba fizyczna,mało tego, osobą udzielajacą pęłnomocnictwo może być również tylko osoba fizyczna np.organ osoby prawnej,ale czy może być wspólnota przy pomocy uchwały przy czym za głosowało 56procent,to już zostawiam pod Wasz osąd drodzy forumowicze.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ty nic nie przyjmuj. Zapytałeś się czy pełnomocnikiem procesowym może być osoba prawna.
    Otrzymałeś odpowiedź - chyba niebudzącą wątpliwości), że nie może - bo pełnomocnikiem procesowym może być tylko i wyłącznie osoba fizyczna.
    Gdzie taką bzdurę wyczytałeś, że pełnomocnictwa może udzielać tylko osoba fizyczna?

    Natomiast jeżeli potrzebujesz informacji odnośnie kto kogo może we wspólnocie wyznaczać pełnomocnikiem to zupełnie inne zagadnienie, zbyt obszerne, wymagające szerokich cytatów i objasnień tak z UoWL jak i Kodeksu Cywilnego i Kodeksu Postępowania Cywilnego oraz Kodeksu Postępowania Administracyjnego bo w nim sprawa pełnomocnictw jest zupełnie inaczej jeszcze rozwiązana.
  • Opcje
    romek5257romek5257 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No rzeczywiście masz rację biedronko,ale chyba niezupełnie,bo za osobę prawną działają jej organy czyli zarząd który składa się tez z osób fizycznych tak czy owak to zawsze będzie osoba fizyczna która może udzielić pełnomocnictwa innej osobie,ale coś nie widzę ownera na horyzoncie,pewnie wywiesił już białą flagę i woli się nie ukazywać.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co niezupełnie?
    W tej chwili przestałam rozumieć sedno twojego problemu bo zaczynasz mylić pojęcia i gubisz się w nadinterpretacjach.

    Członek zarządu jako osoba fizyczna może udzielić pełnomocnictwa innej osobie ale tylko w swojej sprawie, czyli np. do głosowania za uchwałą gdy będzie nieobecny ale nie może udzielać pełnomocnictw za wspólnotę czy zarząd.

    Zarząd wspólnoty (jako jej organ) z mocy ustawy jest uprawniony do reprezentowania właścicieli przed sądem.
    Gdy mimo to chce aby właścicieli reprezentował np. adwokat to musi uzyskać zgodę właścicieli na inną ich reprezentację niż ustawowa, czyli właściciele w uchwale udzielą wtedy zgody na zatrudnienie pełnomocnika.
  • Opcje
    romek5257romek5257 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Biedronko proponuję Ci abyś przeczytała uzasadnienie SN do uchwały IIICZP 74/03 gdzie Sąd wyrażnie stwierdza że wspólnota mieszkaniowa jest jednostką organizacyjną majaca swoją strukturę w sklad której wchodzi zarząd,aktualnie wszystkie orzecznictwa opieraja się na tym że wspólnota bez zarządu nie może normalnie funkcjonować,a zatem to zarząd może tylko reprezentować wspólnotę przed Sądem lub udzielac dalszego pełnomocnictwa.Chyba że co wynika z umowy członków wspólnoty lub ze zmiany tej umowy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    romek5257:
    abyś przeczytała uzasadnienie SN do uchwały IIICZP 74/03 gdzie Sąd wyrażnie stwierdza
    że wspólnota mieszkaniowa jest jednostką organizacyjną mająca swoją strukturę
    Wyroki obowiązują tylko w konkretnej sprawie i konkretnym przypadku .
    Nie jedn już się o tym przekonał na własnej skórze:cry:

    Powoływanie się na nie, w innych wspólnotach, ma tylko charakter psychologiczny.
    Ty idąc z podobna sprawą do sądu , możesz uzyskać całkiem odmienne orzeczenie/wyrok.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Pomocne piśmiennictwo:
    " Pełnomocnikiem procesowym może byc osoba prawna (por. też uchwała składa 7 sędziów SN z 23 września 1963 rok, III CO 42/63, OSNCP 1965, nr 2, poz. 22...) w zw. z art. 479 (8) , nie może byc zatem pełnomocnikiem niemająca osobowości prawnej spółka cywilna, np. kancelaria prawnicza prowadząca działalnośc w tej formie organizacyjnej."

    Kodeks postępowania cywilnego, pod red. T. Erecińskiego, LexisNexis, Warszawa 2007, s. 254.

    Pogląd powyższy jest zarówno w orzecznictwie, jak i piśmiennictwie jednolity.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    romek5257romek5257 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No cóż, uchwały SN są tylko wskazówką dla sądów niższych instancji w podobnych sprawach,to nie uchwały mają obowiązywać lecz ustawy,uchwała tylko ma na celu o ujednolicenie jeżeli chodzi o interpretację nie jasnych przepisów prawa,autorytet SN zawsze powinien wpływać na wyroki wydawane w orzecznictwie sądowym,inaczej taki sąd się tylko ośmiesza.Natomiast do uchwał z 1963r myślę że nie warto się odnosić.
  • Opcje
    mullenkampmullenkamp Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Osoba prawna może byc pełnomocniem procesowym wspólnoty. Przytoczone orzeczenie z 63 r. jest aktualne - pogląd w nim wyrazony nie budzi wątpliwości do dnia dzisiejszego.
    Jak macie problem to idzcie pytać do profesjonalisty, ianczej an podstawie rad takich jak biedronki stracicie mnóstwo pieniedzy i bedziecie mieć poczucie że system was oszukał (a to nie system tylko "dobrze radzący"). Przerazające jest z jaką pewnością siebie Biedronka wprowadza w błąd (czesto kosztowny) ludzi. Droga kolezanko ustawa specjalnie wskazuje na "osobę" a nie "osobę fizyczną".

    Dalszej dyskusji nie prowadzę - pozdrawiam.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.