Zabudowa części korytarza WM

RpLandRpLand Użytkownik
edytowano grudnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Ponieważ nie jestem fachowcem w tej dziedzinie proszę o pomoc.
We wspólnocie jest 39 mieszkań (4 nie wykupione) i chcemy z sąsiadką zabudować korytarz. Dostęp do tej "odnogi" korytarza mam tylko ja i sąsiadka. Sama zabudowa sprowadza się do wstawienia drzwi z dostawką (oba skrzydła otwierane) na pełną szerokość i wysokość korytarza. Zaznaczam, że jedynie my korzystamy z tej części korytarza. Projekt oczywiście zakłada dopasowanie estetyczne drzwi do już istniejących w części wspólnej
Dowiedziałem się już, że musi być uchwała tzw. Zarządu Dużego (50% wspólnoty + 1głos) zatwierdzająca zmianę korzystania z części wspólnej, a nie zgoda samego ZWM.
Jakie jeszcze warunki prawne powinniśmy spełnić aby było wszystko zgodnie z prawem?
W kwestii keksploatacji rozumiem, że związane jest to z ponoszeniem pewnych kosztów na poczet korzystania z części wspólnej na wyłączność. Tu pytanie, kto/co o tym decyduje?

Pozdrawiam i dziękuję za merytoryczne wypowiedzi, które mi wyjaśnią co i jak mam załatwić.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] RpLand:[/cite]
    Dowiedziałem się już, że musi być uchwała tzw. Zarządu Dużego (50% wspólnoty + 1głos) zatwierdzająca zmianę korzystania z części wspólnej, a nie zgoda samego ZWM.
    Jakie jeszcze warunki prawne powinniśmy spełnić aby było wszystko zgodnie z prawem?
    W kwestii eksploatacji rozumiem, że związane jest to z ponoszeniem pewnych kosztów na poczet korzystania z części wspólnej na wyłączność. Tu pytanie, kto/co o tym decyduje?
    Czyli wiesz prawie wszystko , pozostaje tylko ustalić kwotę pożytków, jakie będziecie płacić wspólnocie i podjąć uchwałę ogółu właścicieli lokali z warunkami jakie musicie spełnić by wasz pomysł się ziścił.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano grudnia 2010
    uchwała tzw. Zarządu Dużego (50% wspólnoty + 1głos)
    A co to jest "Zarząd Duży"? Czy to samo, co uchwała właścicieli? :wink:
    Większość udziałów jest wtedy, gdy za uchwałą padnie 50,01% udziałów. Nie ma przepisu, który wymaga uzyskania 50% + 1 głos. Jest to wręcz niemożliwe, ponieważ co do zasady głosuje się udziałami (każdy właściciel ma ułamek udziału), które są wyrażone w ułamkach dziesiętnych lub w procentach, a nie metodą 1 właściciel = 1 głos.
    ustalić kwotę pożytków, jakie będziecie płacić wspólnocie
    Pożytki (czyli przychody z nieruchomości wspólnej) to są dla wspólnoty, a nie dla najemcy.
    Dla niego to są raczej ubytki. :smile:
    RpLand i jego sąsiadka będą płacić wspólnocie czynsz.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] owner:[/cite]Pożytki (czyli przychody z nieruchomości wspólnej) to są dla wspólnoty,
    RpLand i jego sąsiadka będą płacić wspólnocie czynsz.
    Ten , jak to piszesz czynsz , jest pożytkiem dla wspólnoty :bigsmile:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przecież to właśnie napisałem.
    Pożytek to przychód dla wynajmującego, a dla najemcy to wydatek.
    Wydatek nie jest pożytkiem z rzeczy.
    Nie płaci się pożytków. Pożytki się otrzymuje.
  • Opcje
    RpLandRpLand Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A co to jest "Zarząd Duży"? Czy to samo, co uchwała właścicieli?
    W kwestii terminologii wynika, że masz rację. Termin Zarząd Duży znalazłem (nie zapisałem sobie źródła) obok terminu Zarząd Zwykły.
    Większość udziałów jest wtedy, gdy za uchwałą padnie 50,01% udziałów. Nie ma przepisu, który wymaga uzyskania 50% + 1 głos. Jest to wręcz niemożliwe, ponieważ co do zasady głosuje się udziałami (każdy właściciel ma ułamek udziału), które są wyrażone w ułamkach dziesiętnych lub w procentach, a nie metodą 1 właściciel = 1 głos.
    Pisząc 50% + 1 głos miałem na myśli ogólną zasadę większości, w tym konkretnym przypadku udziałów. Mimo to dziękuję za sprostowanie.

    Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. które mi na chwilę obecną troszkę rozjaśniły temat.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] RpLand:[/cite]W kwestii terminologii wynika, że masz rację.
    Śmiem twierdzić, że nie tylko w kwestii terminologii.
    [cite] RpLand:[/cite]Termin Zarząd Duży znalazłem (nie zapisałem sobie źródła) obok terminu Zarząd Zwykły.
    Pierwsze słyszę. Czego to ludzie nie wymyślą...
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano grudnia 2010
    Nie wiem, jak duży jest ten korytarz, ale jak wm go wynajmie, to metraż części wspólnej do sprzątania jej się zmniejszy, więc zaoszczędzi. Ja bym wm symboliczną złotówkę za wynajem od 1 lokalu zaproponowała. :wink:
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Termin Zarząd Duży znalazłem (nie zapisałem sobie źródła) obok terminu Zarząd Zwykły

    Widziałem też takie określenie "czynności zarządu dużego" jak: "czynności zarządu nadzwyczajnego", nieraz tak piszę.
  • Opcje
    RpLandRpLand Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W kwestii formalnej oddzielenia korytarza wymagane jest również otrzymanie zgody z WINB wg informacji otrzymanej od Zarządcy. Jutro będę dzwonił do WINB, więc będę znał szczegóły.

    Chciałbym usystematyzować stosowanie pojęcia "Zarząd Duży", czy też
    Widziałem też takie określenie "czynności zarządu dużego" jak: "czynności zarządu nadzwyczajnego", nieraz tak piszę.
    Dużo informacji jest nt. Zarządu Zwykłego, ale jak winien zwać się prawidłowo "Zarząd Duży?"?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] RpLand:[/cite]
    Dowiedziałem się już, że musi być uchwała tzw. Zarządu Dużego (50% wspólnoty + 1głos) zatwierdzająca zmianę korzystania z części wspólnej, a nie zgoda samego ZWM.
    Jakie jeszcze warunki prawne powinniśmy spełnić aby było wszystko zgodnie z prawem?
    W kwestii keksploatacji rozumiem, że związane jest to z ponoszeniem pewnych kosztów na poczet korzystania z części wspólnej na wyłączność. Tu pytanie, kto/co o tym decyduje?
    Należałoby podjąc uchwałę o zmianie przeznaczenia korytarza z ogólnodostępnego na korytarz dostępny dla dwóch właścicieli oraz jak rozumiem o wyrażeniu zgody na zabudowę polegającą na wstawieniu drzwi.
    Odnośnie terminu "zarząd duży", to pierwszy raz z czymś takim się spotykam.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] RpLand:[/cite]W kwestii formalnej oddzielenia korytarza wymagane jest również otrzymanie zgody z WINB wg informacji otrzymanej od Zarządcy. Jutro będę dzwonił do WINB, więc będę znał szczegóły.
    WINB (Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego) nie wydaje zgód / pozwoleń na budowę. Pozwolenia na budowę wydaje / zgłoszenia robót przyjmuje starosta powiatu.
    [cite] RpLand:[/cite]Chciałbym usystematyzować stosowanie pojęcia "Zarząd Duży", czy też
    Widziałem też takie określenie "czynności zarządu dużego" jak: "czynności zarządu nadzwyczajnego", nieraz tak piszę.
    Dużo informacji jest nt. Zarządu Zwykłego, ale jak winien zwać się prawidłowo "Zarząd Duży?"?
    Nie ma takich pojęć, jak "Zarząd Duży", "Zarząd Nadzwyczajny", "Zarząd Mały". Ani w przepisach prawa, ani w orzecznictwie czy literaturze. To jakieś pomysły publicystów, wprowadzające tylko zamieszanie. Używaj pojęć: "czynności zwykłego zarządu" lub "zwykły zarząd" oraz "czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu".
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ten kuriozalny "zarząd duży", to chyba wszyscy właściciele, czyli decyzja w formie uchwały
  • Opcje
    RpLandRpLand Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Używaj pojęć: "czynności zwykłego zarządu" lub "zwykły zarząd" oraz "czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu"
    Dziękuję za sprostowanie.
    WINB (Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego) nie wydaje zgód / pozwoleń na budowę. Pozwolenia na budowę wydaje / zgłoszenia robót przyjmuje starosta powiatu.
    W kwestii zgody, to informację o tym jakoby WINB jest właściwym organem do jakiego winienem się zwrócić otrzymałem od samego Zarządcy. Jak widzę okazuje się, że nie ma racji...

    Bardzo dziękuję Wam za pomoc.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano grudnia 2010
    [cite] koziorozka:[/cite]ten kuriozalny "zarząd duży", to chyba wszyscy właściciele, czyli decyzja w formie uchwały
    No, chyba że to Zarząd Wielogabarytowy.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    RpLandRpLand Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No, chyba że to Zarząd Wielogabarytowy
    ?? :shocked:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To znaczy, że ma wiele gabarytów... różnych. :smile:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    RpLand - nie przejmuj się, to takie forumowe kpiny z nazewnictwa, nie z Ciebie.
    Już tu był Prezes Zarządu (koniecznie wielką literą pisany), komisja rewizyjna i inne dziwolągi nie mające nic wspólnego z uowl i wm
  • Opcje
    RpLandRpLand Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dostałem odpowiedź z Wydziału Budownictwa Powiatowego
    Zakres robót przedstawiony w piśmie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę - w tym przypadku przebudowę a więc w konsekwencji wykonania projektu budowlanego w rozumieniu przepisów ustawy Prawo Budowlanego wykonanego przez Projektanta z odpowiednimi uprawnieniami i uzgodnionego z rzeczoznawcą d/s p/poz (w zależności od parametrów obiektu takich jakl wysokość, ilosć jednocześnie przebywających w nim ludzi).
    Szczegóły w ustawie Prawo budowlane i Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Projektant , który poedjmie się wykonania projektu z założenia orientuje się w tych wymaganiach.
    Czyli wychodzi na to, że potrzebny mi projekt, opinia rzeczoznawcy p/poż, później zgłoszenie w starostwie a na koniec uchwała WM. Ehhhh :/
  • Opcje
    restonreston Użytkownik
    edytowano listopada -1
    to zwykle uchwała we WM jest najtrudniejsza do uzyskania i to od niej należałoby zacząć jakiekolwiek ruchy, reszta to mniejszy problem.
  • Opcje
    RpLandRpLand Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sama uchwała nie stanowi już problemu. Teraz muszę przebrnąć przez formalności, które są wymagane do takiej zmiany wykorzystania korytarza.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.