spółdzielnia w upadłości przekształca się we wspólnotę

PytamPytam Użytkownik
edytowano grudnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
proszę o podpowiedź:
1) byliśmy spółdzielnią w upadłości,
2) część właścicieli przekształciła się "na pełną własność" a część nie, chyba normalne zachowanie
3) w listopadzie odbyło się zebranie zorganizowane przez syndyka i zawiązała się wspólnota,
4) jest "twór" jaki jest ,
pytanie: i co dalej...
- czy wspólnota musi wypowiedzieć obecnemu syndykowi zarządzanie,
- czy przeksztalcony właściciel mieszkania musi zrezygnować z członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej , do kogo ma ew. pisać ( gdy zarząd sp-ni przktycznie nie działa),
- gdzie szukać regulacji prawnych...

Komentarze

  • Opcje
    wilkowyje40wilkowyje40 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A co syndyk zamierza z tymi lokalami nieprzekształconymi?
    Dalej ciągnąc spółdzielnie w upadłości.?
  • Opcje
    PytamPytam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    odpowiem szczerze; NIE WIEM... nikt z nas nie wie...

    z informacji, ! z informacji jakie mam, to: przy zakończeniu upadłości wszystkie lokale z mocy prawa przekształcają się na pełną własność ! w tym przypadku również nie wiem : kto płaci np. za akty notarialne... nie wiem ... nikt nie wie z kim rozmawiałam...
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie prościej zapytać syndyka, jak na zebraniu z nim nie zdążyłeś?
  • Opcje
    PytamPytam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    prościej !
    nie podał daty... syndyk jako pracownik, tak długo jest w spóldzielni w upadlości jak długo jest cel tam być...zapewne upadlość zakończy w dogodnym dla siebie momencie.... odpowiedź trochę enigmatyczna jednak odzwierciedlająca rzeczywistość... sorry...
    cenię sobie Twoje odpwiedzi na forum
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jak się zawiązała wspólnota, to działajcie razem. Co dwie głowy to nie jedna. Wybierzcie zarząd i rozejrzyjcie się za kimś, kto wam księgowość, administrację poprowadzi
  • Opcje
    wilkowyje40wilkowyje40 Użytkownik
    edytowano grudnia 2010
    [cite] Pytam:[/cite]odpowiem szczerze; NIE WIEM... nikt z nas nie wie...
    z informacji, ! z informacji jakie mam, to:
    przy zakończeniu upadłości wszystkie lokale z mocy prawa przekształcają się na pełną własność !
    w tym przypadku również nie wiem : kto płaci np. za akty notarialne...
    nie wiem ... nikt nie wie z kim rozmawiałam...
    Ja znam taki przypadek, że takie lokale (nieprzekształcone jako masa SM)
    zostały przekazane Gminie, a ta je przekształcała we własności.
    Kto jest tam administratorem ? Syndyk?

    Wg ustawy o SM administratorem powinien być syndyk.
  • Opcje
    PytamPytam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tak syndyk, dlatego też miał większoścowy % głośow ( i wg udziałów i wg właścicieli)
    w naszej spóldzielni były jedynie mieszkania spółdzielcze wlasnościowe, więc czy napewno może oddać Gminie ? ponadto czy to coś zmieni kto przekształci na pełną własność, dla mnie jest pytanie jak rozliczać koszty, kto RZĄDZi i kto ponosi odpowiedzialność.. itp...
  • Opcje
    PytamPytam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zarząd został wybrany na pierwszym spotkaniu 6 osobowy,
    jest to nastepna tragedia !!! "ludzie--mężczyźni" mają potrzebę rządzenia, jedynie 1 z osób-kobieta miała w ręku wcześniej ustawę o własności lakali, tylko dlatego iż jej to dałam i tłumaczyłam zasady funkcjonowania wspólnot w oparciu o UoWL i pozostałe akty prawne...
    jednym z pierwszych pytań zarządców- ludzi-mężczyzn było : ILE dostaną na ręke i ustalali stawki wynagrodzenia dla siebie !
    nikogo nie interesują problemy osiedla i ich rozwiązanie , typu : prawo budowlane nakazjue..więc w planie gospodarczym musimy ująć prace...,
    nikt nie zna terminów o których mówi UoWL,
    problem ja widzę w tym " iż nikt nie chce się ich nauczyć ,a jedynie realizowa chhociażby krzykiem swoje pomysły
    wyżaliłam się !
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Pytam:[/cite]- czy wspólnota musi wypowiedzieć obecnemu syndykowi zarządzanie,
    - czy przeksztalcony właściciel mieszkania musi zrezygnować z członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej , do kogo ma ew. pisać ( gdy zarząd sp-ni przktycznie nie działa),
    - gdzie szukać regulacji prawnych...
    1) Nie musi, ale moim zdaniem powinna. Po wypowiedzeniu syndyk będzie zarządzał jedynie majątkiem spółdzielni w upadłości (lokale nieprzekształcone w odrębną własność oraz związany z nim udział w nieruchomości wspólnej, inne części majątku wspólnoty).
    2) Nie musi - to są dwie odrębne rzeczy.
    3) ustawa o własności lokali, ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawa Prawo upadłościowe i naprawcze.
    [cite] Pytam:[/cite]z informacji jakie mam, to: przy zakończeniu upadłości wszystkie lokale z mocy prawa przekształcają się na pełną własność ! w tym przypadku również nie wiem : kto płaci np. za akty notarialne... nie wiem ... nikt nie wie z kim rozmawiałam...
    Tak, ale tylko spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Lokatorskie prawo do lokalu przekształca się w prawo najmu.
    Ustawa o SM:
    Art. 16. 1. Jeżeli w toku likwidacji, postępowania upadłościowego albo postępowania egzekucyjnego z nieruchomości spółdzielni nabywcą budynku albo udziału w budynku nie będzie spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego przekształca się w prawo najmu podlegające przepisom ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
    2. W wypadku nabycia budynku lub udziału w budynku przez inną spółdzielnię mieszkaniową byłemu członkowi lub osobom, o których mowa w art. 15 ust. 1 lub 2, przysługuje roszczenie o przyjęcie do tej spółdzielni. Przepis art. 13 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
    3. Przez byłego członka, o którym mowa w ust. 2, należy rozumieć członka, którego członkostwo ustało na skutek wykreślenia spółdzielni z rejestru w związku z zakończeniem postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego i któremu przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.

    Art. 1718. 1. Jeżeli w toku likwidacji, postępowania upadłościowego albo postępowania egzekucyjnego z nieruchomości spółdzielni, nabywcą budynku albo udziału w budynku nie będzie spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się w prawo odrębnej własności lokalu lub we własność domu jednorodzinnego.
    2. W wypadku nabycia budynku lub udziału w budynku przez inną spółdzielnię mieszkaniową byłemu członkowi przysługuje roszczenie o przyjęcie do tej spółdzielni.
    3. Przez byłego członka, o którym mowa w ust. 2, należy rozumieć członka, którego członkostwo ustało na skutek wykreślenia spółdzielni z rejestru w związku z zakończeniem postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego i któremu przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
    Art. 1719. Przepisy art. 171 ust. 6, art. 172 ust. 1, 3, 4 i 6, art. 176, art. 177, art. 179-1713 i art. 1716-1718 stosuje się odpowiednio do miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych i garaży wolno stojących.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    problem ja widzę w tym " iż nikt nie chce się ich nauczyć ,a jedynie realizowa chhociażby krzykiem swoje pomysły
    Zatrudnijcie zawodowego zarządcę z licencją do pomocy. On zna przepisy, podpowie rozwiązania właściwe dla wspólnot, pomoże opracować projekty uchwał, planu gospodarczego, zorganizuje przeglądy itp.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.