Współczynnik LAF

MelissaMelissa Użytkownik
edytowano grudnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Regulamin obliczania kosztów CO dla mojego budynku nie ujmuje współczynnika korygującego LAF. A tak się złożyło, że moje mieszkanie narożne, typu mansardowego, którego przegrody zewnętrzne ocieplone zostały wełną mineralną, wykazuje w stosunku do innych mieszkań duże zużycie ciepła, mimo ogromnych wysiłków w celu jego zminimalizowania. Wiadomo, że wełna mineralna to nie to samo co styropian, którym ocieplone zostały niższe kondygnacje. O ile ubytki w styropianie widoczne są natychmiast, o tyle puste miejsca między warstwami waty pod dachem nie. Mieszkanie ponadto usytuowane jest od strony północnej. Każde z mieszkań w moim domu wyposażone zostało w ciepłomierze i to z tego powodu, jak twierdzi prezes spółdzielni, regulamin nie może ujmować współczynnika korygującego. Artykuł 45a Prawa energetycznego mówiący o LAF w przypadku mojego budynku ma nie obowiązywać. Głosowanie nad zmianą regulaminu nikogo, poza właścicielami 2-3 mieszkań, nie interesuje, bo nikt nie chce płacić więcej. Chcę regulamin zaskarżyć do sądu jako niezgodny z prawem, jakkolwiek Rada Nadzorcza mojej spółdzielni straszy mnie, że w sądzie mało jest wygranych spraw przeciwko spółdzielniom mieszkaniowym i że moja sznasa na wygraną jest kiepska. Ale z drugiej strony wkurza mnie to, że lokator pode mną ma cały czas otwarte okno i zużywa 4 razy mniej ciepła niż ja, bo mu po prostu za gorąco. Proszę o radę.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Musisz zachować drogę odwoławcza zgodną ze statutem twojej spółdzielni. Inaczej kicha na całej linii
  • Opcje
    adam_b13adam_b13 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Melissa:[/cite] Rada Nadzorcza mojej spółdzielni straszy mnie, że w sądzie mało jest wygranych spraw przeciwko spółdzielniom mieszkaniowym

    Ugrałem swoje w podobnej sprawie. A było tak: rozliczenie po sezonie grzewczym wykazało mi 1500 zł dopłaty. Nie zapłaciłem. Po roku spółdzielnia pozwała mnie do sądu za "dług czynszowy." Specyfika księgowości w mojej sp-ni zakłada, że każde zadłużeni po zakończeniu roku finansowego staje się długiem czynszowym członka a nie pozostaje np. dopłatą do ogrzewania. Sąd poprosił o dowody wpłaty, okazałem i oddalił roszczenie. Było odwołanie. Druga instancja podtrzymała wyrok pierwszej. Spółdzielnia nie upadła...:)
    Wiem, że sądy z rozsądkiem podchodzą do wysokich dopłat do ciepła. W mojej spółdzielni sięgają one 5000zł. Niestety ludzie nie walczą. Za łaskę uznają rozłożenie dopłaty na raty....i płacą.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prezes bajdurzy bo mu się nie chce robić a powinien zlecic przeprowadzenie odpowiednich badań aby takie współczynniki wyliczyć dla lokali.
    Ustawa-prawo energetyczne w art. 45a ust:
    "...9. Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego dokonuje wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w tym budynku, tak aby wybrana metoda, uwzględniając współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji budynku określonych w odrębnych przepisach, stymulowała energooszczędne zachowania oraz zapewniała ustalanie opłat, o których mowa w ust. 4, w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej..."

    "...Jednym z warunków poprawnego, rzetelnego oraz zgodnego z poczuciem sprawiedliwości społecznej sposobu podziału indywidualnych kosztów ogrzewania z wykorzystaniem wskazań podzielników lub ciepłomierzy mieszkaniowych jest stosowanie tzw. współczynników redukcyjnych. Tak określa się potocznie, w środowisku zajmującym się problematyką indywidualnego rozliczania kosztów ogrzewania, wartości liczbowe przeważnie mniejsze od jedności, obniżające wskazania urządzeń pomiarowych, służących do określenia poboru ilości ciepła z instalacji grzewczej budynku wielorodzinnego. Mają one za zadanie wyrównanie szans użytkowników lokali niekorzystnie położonych z punktu widzenia komfortu cieplnego (większy wydatek ciepła na zapewnienia porównywalnego komfortu cieplnego), do których zalicza się lokale: na parterze nad piwnicą nie ogrzewaną, na ostatniej kondygnacji lub przy ścianach szczytowych. Wynika to z faktu, że w opłatach czynszowych w Polsce nie występuje korelacja pomiędzy jej wielkością, a położeniem lokalu oraz do końca lat 80-tych (zasoby w większości rozliczane za pomocą podzielników) najemca lokalu nie miał wpływu na jego położenie.
    Uzyskane wyniki i przeprowadzona analiza pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że najbardziej prawidłową metodą wyznaczania współczynników redukcyjnych ze względu na położenie mieszkań w bryle budynku, jest wyznaczenie ich zgodnie z zaleceniami COBRTI INSTAL, w oparciu o analizę porównawczą zapotrzebowania mocy cieplnej pomieszczeń, dla temperatury zbliżonej do statystycznie najczęściej występującej w sezonie grzewczym, czyli 0 °C. Pozwala to stworzyć szansę na sprawiedliwy wynik podziału indywidualnych kosztów ogrzewania, mieszkań zlokalizowanych na parterze. Zastosowanie w odniesieniu do tych mieszkań, w systemie podziału kosztów ogrzewania, współczynników redukcyjnych tabelarycznych, może wiązać się z popełnieniem błędu dochodzącego do 50%. Potwierdza to hipotezę, że nie jest możliwy sprawiedliwy i rzetelny podział indywidualnych kosztów ogrzewania jednostki rozliczeniowej, bez stworzenia aktualnej bazy danych budynku w oparciu o najnowsze programy Obliczania Zapotrzebowania na Ciepło OZC..." - Nowe spojrzenie na sposób wyznaczania współczynników redukcyjnych w systemie podziału kosztów ogrzewania
    Paweł Michnikowski Tadeusz Muszyński
  • Opcje
    real sugarreal sugar Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam,
    mam pytanie, mieszkam na parterze, mieszkanie 2 stronne północ-południe (maly pokój i kuchnia na północ a duży pokój na południe) i mam taki sam współczynnik LAF jak sąsiadka obok ze środkowych drzwi, która całe mieszkanie ma na południe ( 2 pokoje i kuchnia). U mnie przy wyłączonych grzejnikach w dzień w pomieszczeniu na południe temp. osiąga 20-23 st. Celsjusza a w pokoju i kuchni kaloryfery podkręcone na 3 a ledwo pomieszczenia te osiągają temp. do 17-18 st. Celsjusza. Oszczędzam jak mogę na ogrzewaniu więc w mieszkaniu mam poprostu zimno a i tak mam ogromne dopłaty do CO a sąsiadka zwroty. Czy istnieje możliwość zmiany mojego wspólczynnika LAF ?
    Bardzo proszę o szybką odp.
    Pozdrawiam.
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Ależ tego magicznego współczynnika LAF nikt nie wymyśla z powietrza (nie powinien), żadni ONI nie mogą też go zmienić.
    We wspólnocie właściciele ustalają czy go wogóle stosować w regulaminie rozliczeń. To właściciele ustalają czy np. na parterze wszyscy mają mieć taki sam, czy też właśnie mieszkaniu mansardowemu nie przydzielić większego LAF. Są określone metody obliczania tych współczynników i jeżeli macie zarządcę licencjonowanego to powinien Wam pomoc w prawidłowym określeniu tych współczynników do Waszego konkretnego budynku.
    To właściciele najlepiej znają warunki w jakich mieszkają i jaką charakterystykę posiada budynek itd.
    Po przedyskutowaniu zasad i ostatecznym ustaleniu wszystkich wątpliwości ( w tym także współcz.) taki regulamin rozliczeń ciepła przyjmuje się uchwałą.
    Każdy z właścicieli następnie powinien być powiadomiony o treści regulaminu najpóźniej do 2 tygodni od momentu jego wprowadzenia. Ten z właścicieli który mimo to nie zgadza się z przyjętymi ustaleniami ma prawo przed sądem dochodzić swoich racji w terminie 6 tygodni od tego powiadomienia, czyli od ostatecznego kształtu uchwały.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Daarek: Ależ tego magicznego współczynnika LAF nikt nie wymyśla z powietrza
    No właśnie, wpływ np. wymiany ciepła pomiędzy mieszkaniami, która ma rzeczywisty wpływ na zużycie ciepła w poszczególnych lokalach nie jest liniowy i nie może być niwelowany przy podziale kosztów zużycia ciepła przy pomocy powszechnie stosowanych magicznych współczynników korekcyjnych. Zatem obecne sposoby rozliczania kosztów zużycia ciepła mogą dać prawidłowe wyniki pod warunkiem, że w każdym mieszkaniu będą zaizolowane cieplnie wszystkie przegrody wewnętrzne oddzielające sąsiadów od sąsiadów (przewody instalacji wewnętrznej) lub że we wszystkich lokalach łącznie z klatką schodową będzie utrzymywana jednakowa temperatura powietrza (nierealnie technicznie i ekonomicznie).
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano lutego 2012
    Dawno o tym pisałem i piszę, że żaden z budynków starszych niż 5 lat (notabene nowsze też nie wszystkie) nie jest przystosowany w Polsce do rozliczeń indywidualnych (ciepłomierzami czy podzielnikami) jakie chociażby norma PN-EN-834 przewiduje przy takich rozliczeniach, nie mowiąc już o innych wymogach.
    "...Fizyczne właściwości ciepła oraz złożony układ połączeń uniemożliwiają bezpośredni i prawidłowy pomiar ilości ciepła wykorzystywanego wewnątrz budynku w poszczególnych lokalach i pomieszczeniach na potrzeby ogrzewania i ciepłej wody(...)Wynikająca z tego bilansu ilość ciepła jest niemożliwa do zmierzenia(...) Brak jest technicznych możliwości bezpośredniego i prawidłowego zmierzenia ilości ciepła, dostarczonego na potrzeby ogrzewania poszczególnych lokali w budynku..." - Biuletyn URE 1/2004 Żródło: www.ure.gov.pl

    „…Podniesiona w interpelacji kwestia rozliczenia mieszkańców budynków wielolokalowych według rzeczywistego zużycia energii cieplnej z przedstawionych powyżej względów jest technicznie i ekonomicznie nierealna w warunkach innych niż laboratoryjne…” - Minister Piotr Grzegorz Woźniak Warszawa, dnia 6 lutego 2007 r. Odpowiedź na interpelację nr 6213 http://orka2.sejm.gov.pl/IZ5.nsf/main/3D549B96
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.