Jak podzielić wspólną piwnicę ?

Stasiek77Stasiek77 Użytkownik
edytowano grudnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.
W budynku w którym mieszkam jest trzech współwłaścicieli :
właściciel 1 40 % udziałów
właściciel 2 40 % udziałów
właściciel 3 20 % udziałów.
Na piwnicę składają się : cztery oddzielne pomieszczenia i korytarz. Mam następujące pytanie : jak poprawnie należy podzielić te pomieszczenia dla poszczególnych współwłaścicieli ? Jedno z pomieszczeń jest zwyczajowo nazywane kotłownią , ale każdy ze współwłaścicieli ma swój indywidualny system ogrzewania.
Czy zsumowanie powierzchni tych czterech pomieszczeń i podzielenie powierzchni proporcjonalnie do udziałów będzie poprawnym podziałem ?
W akcie notarialnym jest napisane : z własnością lokalu numer 1 związany jest udział wynoszący 40/100 części we wspólnych częściach i urządzeniach budynku.
Dla pozostałych lokali jest wpisany udział taki jak podałem na początku.
Pozdrawiam Stasiek.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W którym roku nastąpiło pierwsze wyodrębnienie lokalu i sprzedaż jego, przed 1995 rokiem czy po?
  • Opcje
    Stasiek77Stasiek77 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Budynek jest przedwojenny , ja kupiłem mój lokal w roku 1993.

    Pozdrawiam Stasiek.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Wielkość udziałów nie ma znaczenia, jeżeli właściciele osiągną kompromis. Każdy sposób podziału jest poprawny, który nie budzi konfliktów. Stosujemy zasady wynikające z kodeksu cywilnego przy podziale.

    Pomocne orzecznictwo:
    z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 17.03.2009 r., sygn. akt I ACa 149/09:




    "każdy ze współwłaścicieli ma uprawnienie do bezpośredniego korzystania z rzeczy wspólnej, może całą rzecz posiadać i z niej korzystać, przy czym identyczne uprawnienia przysługują pozostałym współwłaścicielom. Nadto, współwłaściciele mogą w umowie ustalić inny sposób korzystania z rzeczy wspólnej, w szczególności mogą dokonać - podziału rzeczy do wspólnego posiadania tj. wyodrębnić określone jej części do wyłącznego korzystania przez poszczególnych współwłaścicieli."

    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/736-i-aca-14909-umieszczanie-reklam-w-czesci-wspolnej.html
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Stasiek77Stasiek77 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam.

    Dziękuję za odpowiedź . Właśnie kompromis jest najtrudniejszy do osiągnięcia. Właściciel z najmniejszym udziałem chce aby podział był zgodny z zapisem w akcie notarialnym i dodatkowo wymyśla dziwne formy podziału całkowicie niezgodne z jego udziałem.

    Pozdrawiam Stasiek.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano grudnia 2010
    to dajcie mu więcej niż wynika z udziału a za nadwyżkę niech wam czynsz płaci.
    Albo każdemu po jednym pomieszczeniu (losowanie) a to czwarte na wspólne posiady przy szachownicy ;)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.