fundusz celowy na pokrycie inwestycju poza obrębem wspolnoty

myofficemyoffice Użytkownik
edytowano grudnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Mam pytanie do bieglych w prawie wspolnot mieszkaniowych.Czy WM ma prawo,droga glosowanie wiekszosciowego,utworzyc fundusz celowy,z ktorego zostanie pokryte wybudowanie placu zabaw na tereni,nie lezacym w obrebie wspolnty,a dokladnie na terenie innej wspolnoty. Czy takim dzialaniem nie zostanie jednak naruszona zasada,ze wszelkie dzialanie WM odnosza sie jedynie do obrebu wspolnej posesji.
Czy w takim przypadku wlasciwym jest przeglosowanie uchwaly wiekszoscia,zmuszajac niejako,tych bedacych przeciw,do placenia za cos,co nie stanowi kosztow utrzymania czy rozwoju posesji wspolnej? Jesli omawiany sposob jest jednak zgodny z prawe i wiekszosc moze zrobic opisamne powyzej.znaczy ze mamy do czynnienia ze swoistym paragrafem 22 w prawie wspolnotowym,a uchwala wiekzosci mozna zrobic praktycznie wszystko.Bede wdzieczny osoby zorietowane z temacie za podzielenie sie swoja wiedza.

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Nie, wspólnota mieszkaniowa nie może gospodarować cudzą nieruchomością, taka uchwała jest bezskuteczna.
    Pomocne orzecznictwo:
    z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z dnia 8 października 2008 r., sygn. akt V CSK 143/08:
    "Zobowiązaniami dotyczącymi nieruchomości wspólnej są zobowiązania związane z gospodarowaniem taką nieruchomością. Gospodarowanie nieruchomością wspólną nie może być przy tym interpretowane w sposób rozszerzający, jak chciałby skarżący. Zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej to zobowiązania wynikające z normalnego jej funkcjonowania, mieszczące się w granicach zwykłego zarządu (zapłata za dostawę prądu, gazu, wody, odbiór ścieków, wywóz nieczystości, wynagrodzenia zarządu lub zarządcy), jak też czynności zakres ten przekraczające, w szczególności wymienione w art. 22 ust. 3 ustawy o własności lokali. Związek gospodarczy nie może jednak wykraczać poza granice nieruchomości wspólnej w tym znaczeniu, że odnosić się będzie do innych nieruchomości, choćby sąsiednich. Gospodarowanie tymi nieruchomościami w jakikolwiek sposób nie mieści się w zdolności prawnej wspólnoty jako osoby ustawowej. Z cudzej nieruchomości korzystać mogą jedynie członkowie wspólnoty jako właściciele lokali, na ich rzecz ustanowiona została służebność drogi koniecznej, oni uporządkowali i zagospodarowali nieruchomość powodów, oni wreszcie na tej nieruchomości parkują samochody, odpoczywają wśród zieleni czy pozwalają bawić się dzieciom. Te działania nie dotyczą jednak nieruchomości wspólnej lecz nieruchomości cudzej i nawet w zakresie gruntu zajętego pod wiatrołap, który mieści się w granicach służebności drogi koniecznej, nie stanowią przejawu gospodarowania nieruchomością wspólną przez wspólnotę, lecz ingerencję członków wspólnoty w cudze prawo."

    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/558-v-csk-14308-wspolnota-mieszkaniowa-gospodaruje-wylacznie-nieruchomoscia-wspolna-.html
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    myofficemyoffice Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziekuje za odpowiedz.
    Co teraz powinienem zrobic? Czy musze te uchwale zaskarzac,czy po prostu jej ni ewykonywac,w mysl zasady,ze uchwala podjeta wbrew prawu (bezprawna) jest niewazna.? Mam pewne opory.Jestem czlonkiem wspolnoty,wiec wystepujec na droge sadowa przeciw zarzadowi WM i tej uchwlae,wystepuje jakby przeciw sobie. Poniose koszty.Sadowe i adwokata.Jesli wygram,a kosztami obciazona zostanie WM znaczy,ze i ja poniose konekwencje bledy zarzadu,przygotowujacego wspomniana,bledna uchwale. W kazdym rozwiazaniu,ja ponisze koszty.Wygram,czy przegram,poniose koszty.To jest chore.To jakis paragraf 22!
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano grudnia 2010
    Może wystarczy rozmowa lub krótkie pismo do zarządu i administratora, że uchwała nr... jest nieważna z mocy prawa i krótko to, co Zarządca ci napisał i że nie chcesz włóczyć się po sądach, ale jak będziesz musiał, to trudno... Może się opamiętają
    I oczywiście ani grosza na ten fundusz nie płacisz. Tylko dokładnie opisujesz przelew zal. A x zł zal. B (f.remontowy) x zł. Niech oni cię do sądu za niepłacenie spróbują pozwać ;)
    I to nie jest paragraf 22, to jest demokracja ;)
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    znaczy,ze i ja poniose konekwencje bledy zarzadu,przygotowujacego wspomniana,bledna uchwale
    Nie poniesiesz, jeśli koszty te zwróci osobiście zarząd wspólnoty.
    Dlatego już teraz powiadom zarząd, że gdy wygrasz sprawę, to będziesz dochodził cywilnie od nich zwrotu tych pieniędzy dla wspólnoty, albowiem wspólnota nie może być stratna w związku z ich brakiem podstawowej wiedzy.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.