Legalizacja wymienionego wodomierza

kwiatek5kwiatek5 Użytkownik
edytowano grudnia 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,
zarządca budynku, który jest również dostawcą wody, odczytuje mój wodomierz, który nie jest zalegalizowany od 2 lat.
Dwa co półroczne wskazania wodomierza były takie same, więc wodomierz był popsuty (przez brudną wodę!!!).
Wymieniłem go na nowy i zgłosiłem, aby go zaplombowali.
Teraz zarządca chce abym wyjaśnił te ostatnie wskazania (co robili pół roku temu? nie zauważyli takich samych odczytów?).

Co mam zrobić?
Bo pewnie mi przywalą kilkadziesiąt kubików.
Mają prawo?

Komentarze

  • Opcje
    wilkowyje40wilkowyje40 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Teraz zarządca chce abym wyjaśnił te ostatnie wskazania (co robili pół roku temu? nie zauważyli takich samych odczytów?).
    Co mam zrobić?
    Bo pewnie mi przywalą kilkadziesiąt kubików.
    Mają prawo?
    TAK. A jak myśli będzie to sprawiedliwe?:smile:
    Za sprawność techniczną wodomierza odpowiadasz Ty, a nie ONI.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Po pierwsze - jaki zarządca budynku? Zarządcą budynku nie może być osoba fizyczna (chyba że to prywatny dom jednorodzinny to właściciel może siebie tak nazywać).
    Po drugie - ile lokali liczy Twoja wspólnota i kto sprawuje zarząd nieruchomością wspólną?
    Po trzecie - to co ten "zarządca" ma wlasne przedsiębiorstwo wodociągowe że dostarcza wodę?
    Po czwarte - o jaki wodomierz chodzi - w twoim lokalu czy ten główny w budynku?
    Kto stwierdził że wodomierz jest zepsuty, jest na to spisany protokół?

    Pamiętaj:
    Jesli ktokolwiek przyjdzie do Ciebie sprawdzać wodomierz, to najpierw go spytaj:
    - czy zna normy, regulujace tryb sprawdzania wodomierzy;
    - czy ma ze sobą legalizowane przyrządy pomiarowe, którymi sprawdzi wydatek wody;
    - czy ma uprawnienia!
    Jak nie, to możesz grzecznie zaproponować niezobowiązujacą dyskusję o du..ie Maryni ...

    Jeżeli jesteś właścicielem we wspólnocie to m.in. TY określasz zasady postępowania w sytuacjach gdy zepsuł się wodomierz - wszystkie tego rodzaju szczegóły powinny być uchwalone w regulaminie rozliczeń.
    Po piąte - co to są za ONI - co mają dowalać i jakie prawa mają i co oni robią we wspólnocie?
    ==================
    Po udzieleniu odpowiedzi na te pytania odpowiem Ci czy masz się martwić wodomierzem czy nie.
  • Opcje
    wilkowyje40wilkowyje40 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pamiętaj:
    Jesli ktokolwiek przyjdzie do Ciebie sprawdzać wodomierz, to najpierw go spytaj:
    - czy zna normy, regulujace tryb sprawdzania wodomierzy;
    - czy ma ze sobą legalizowane przyrządy pomiarowe, którymi sprawdzi wydatek wody;
    - czy ma uprawnienia!
    Jak nie, to możesz grzecznie zaproponować niezobowiązujacą dyskusję o du..ie Maryni ...
    Co to za dyrdymały w Nowym Roku? Czysta teoria nie mająca z życiem wspólnotowym nic wspólnego.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano stycznia 2011
    [cite] biedron_ka:[/cite]Po pierwsze - jaki zarządca budynku? Zarządcą budynku nie może być osoba fizyczna (chyba że to prywatny dom jednorodzinny to właściciel może siebie tak nazywać).

    Zarządcami budynków bardzo często są i mogą byc osoby fizyczne.
    [cite] biedron_ka:[/cite]
    Jeżeli jesteś właścicielem we wspólnocie to m.in. TY określasz zasady postępowania w sytuacjach gdy zepsuł się wodomierz - wszystkie tego rodzaju szczegóły powinny być uchwalone w regulaminie rozliczeń.

    Zgadzam się, ale moim zdaniem tę wypowiedź warto uzupełnic o przepisy., które wspólnota, jak każdy inny podmiot ma obowiązek stosowac.

    "Zgodnie z par. 6 pkt. 3 i 6 rozporządzania Ministra Gospodarki z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli (Dz. U. z 2008 r. Nr 3, poz. 13, z późn. zm.) wodomierze przeznaczone do pomiaru objętości wody czystej, zimnej lub podgrzanej, zużywanej w gospodarstwach domowych (...) podlegają prawnej kontroli metrologicznej obejmującą legalizację ponowną (...)

    Tabela nr 1 i tabela nr 2 załącznika nr 6 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 7 stycznia 2008 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych (Dz. U. Nr 5, poz. 29, z późn. zm.) określają rodzaje dowodów legalizacji oraz okresy ważności legalizacji dla poszczególnych rodzajów przyrządów pomiarowych."
    Więcej na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://zarzadca.pl/pytania-i-odpowiedzi/76-techniczne/838-legalizacja-wodomierzy-i-cieplomierzy.html
    [cite] kwiatek5:[/cite]Witam,
    zarządca budynku, który jest również dostawcą wody, odczytuje mój wodomierz, który nie jest zalegalizowany od 2 lat.

    Skoro wodomierz nie był zalegalizowany, to nie mógł służyc do rozliczeń, innymi słowy: należy teraz tak rozliczac właściciela, jakby w tym okresie wodomierza nie posiadał.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    wilkowyje40wilkowyje40 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]
    [cite] kwiatek5:[/cite]zarządca budynku, który jest również dostawcą wody, odczytuje mój wodomierz, który nie jest zalegalizowany od 2 lat.
    Skoro wodomierz nie był zalegalizowany, to nie mógł służyc do rozliczeń,
    innymi słowy: należy teraz tak rozliczac właściciela, jakby w tym okresie wodomierza nie posiadał.
    Jest to nadinterpretacja. -Zarządca
    Wewnątrz wspólnot ( tak jest w Polsce) nie ma umów na dostawę wody do lokalu właściciela: wspólnota - właściciel. wiec nie ma zastosowania prawo ogólne o urządzaniach pomiarowych; ich legalizacji. Wodomierze w takim przypadku są podzielnikami kosztów jakimi wspólnota została obciążona (faktury za dostawę wody).
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano stycznia 2011
    [cite] wilkowyje40:[/cite][nie ma zastosowania prawo ogólne o urządzaniach pomiarowych; ich legalizacji.
    [align=right](...) Admin[/align]
    "Prawo ogólne" (cokolwiek miałoby to znaczyć) ma to do siebie, że obowiązuje wszystkich.
    Jeśli żaden przepis szczególny nie przewiduje wyjątku dla wspólnoty, to obowiązuje również we wspólnotach.
    [cite] wilkowyje40:[/cite] Wodomierze w takim przypadku są podzielnikami kosztów jakimi wspólnota została obciążona (faktury za dostawę wody).
    Podaj podstawę prawną twierdzenia, że wodomierz lokalowy w przypadku braku umowy właściciela lokalu ze wspólnotą na dostawy wody nie jest urządzeniem pomiarowym.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] wilkowyje40:[/cite]
    Wewnątrz wspólnot ( tak jest w Polsce) nie ma umów na dostawę wody do lokalu właściciela: wspólnota - właściciel. wiec nie ma zastosowania prawo ogólne o urządzaniach pomiarowych; ich legalizacji. Wodomierze w takim przypadku są podzielnikami kosztów jakimi wspólnota została obciążona (faktury za dostawę wody).
    Moim zdaniem te przepisy mają zastosowanie, niezależnie od tego czy właściciel zawiera umowę z przedsiębiorstwem wodociągowym bezpośrednio czy za pośrednictwem wspólnoty mieszkaniowej.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    zeb5zeb5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] biedron_ka:[/cite]

    Pamiętaj:
    Jesli ktokolwiek przyjdzie do Ciebie sprawdzać wodomierz, to najpierw go spytaj:
    - czy zna normy, regulujace tryb sprawdzania wodomierzy;
    - czy ma ze sobą legalizowane przyrządy pomiarowe, którymi sprawdzi wydatek wody;
    - czy ma uprawnienia!

    Uśmiałem się.
    Dawno nie czytałem takich nawet nie wiem jak nazwać tą wypowiedź.
    Najbardziej podoba mi się fragment:
    - czy ma ze sobą legalizowane przyrządy pomiarowe, którymi sprawdzi wydatek wody.

    Czy kolega zna GUM?
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uśmiałem się.
    Dawno nie czytałem takich nawet nie wiem jak nazwać tą wypowiedź.
    Jak już skończysz się śmiać i brzuch przestanie boleć to zwróć uwagę, że wypowiedź moja dotyczyła nie legalizacji wodomierza ale jego sprawdzenia wg. stwierdzenia założyciela wątku:
    wodomierz był popsuty (przez brudną wodę!!!).
    Wymieniłem go na nowy i zgłosiłem, aby go zaplombowali.
    Cytat powodujący tyle śmiechu jest dość znany wśród fachowców (przykro mi, że masz jakieś braki) - i krąży pod wieloma adresami w internecie jak chociażby pod tym (przyznaję, że moim przestępstwem było nie podanie źródła):
    "...sprawdzanie wodomierzy jest opisane w Polskiej Normie, sprawdzanie w inny sposób jest naruszeniem prawa;
    - można sprawdzić "niezobowiązująco" wodomierz (i porównać, czy błąd mieści się w granicach dopuszczalnych dla tego typu) przy użyciu LEGALIZOWANEGO naczynia pomiarowego. Napełnienie naczynia wodą powinno być wykazane przez wodomierz, z błędem nie większym, niż dopuszczalnym w/g metryczki wodomierza. Jeśli błąd jest większy, to należy wodomierz oddać do naprawy i LEGALIZACJI.
    Przyczyną (najczęstszą) uszkodzeń wodomierzy jest zawartość cząsteczek stałych w przepływającej wodzie (np. rdza z rur).
    Każdy wodomierz ma swój okres legalizacji, po upływie tego okresu powinien być sprawdzany w WARSZTACIE, który ma CERTYFIKAT (czyli potwierdzone oprzyrządowanie i kwalifikacje ludzi) dla takich sprawdzeń, lub wymieniony na nowy, z ważną legalizacją.
    Jesli ktokolwiek przyjdzie do Ciebie sprawdzać wodomierz, to najpierw go spytaj:
    - czy zna normy, regulujace tryb sprawdzania wodomierzy;
    - czy ma ZE SOBĄ legalizowane przyrządy pomiarowe, którymi sprawdzi WYDATEK WODY;
    - czy ma UPRAWNIENIA!
    Jak nie, to możesz grzecznie zaproponować niezobowiązujacą dyskusję o du..ie Maryni
    ..."
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1150033.html
  • Opcje
    zeb5zeb5 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2013
    Biedronka_ka

    Napełnisz jakies naczynie pomiarowe załóżmy dwoma litrami wody, pięcioma,
    i na tej podstawie chcesz wysnuc wnisek że wodomierz mieści się w granicach błedu pomiarowego? nawet przy najwiekszym dopuszczalnym błedzie. Należy jeszcze wziąść pod uwagę próg rozruchu.
    Jakoś nie potrafię tego sobie wyobrazić.

    Wtórnej legalizacji czy też kontroli lecz właściwie powinno się mówić o ekspertyzie wodomierza donuje Urzędnik Państwowy.
    Pamietajcie stół legalizacyjny a nie jakieś naczynia (gdzie je postawisz po napełnieniu na stole w kuchni czy krześle).

    brązowe zabarwienie wody to osadzający się kamień.

    Jakie musisz mieć uprawnienia by sprawdzić wodomierz? - tylko upoważnienie WM zakres kontroli:
    - stan oplombowania,
    - kontrola cechy legalizacyjnej,
    - ogólna kontrola okołowodmierzowa.


    Co do żródła się nie wypowiadam.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jakie musisz mieć uprawnienia by sprawdzić wodomierz? - tylko upoważnienie WM zakres kontroli:
    - stan oplombowania,
    - kontrola cechy legalizacyjnej,
    Pomylił ci się odczyt ze sprawdzeniem.
    Przypominam że wątek dotyczył:
    Wymieniłem go na nowy i zgłosiłem, aby go zaplombowali.
    A propos - to jest forum o wspólnotach mieszkaniowych a ty tu widzę po wpisach "robisz za przedstawiciela" firmy rozprowadzającej wodomierze.
    Może już wystarczy - na 15 dzisiejszych wątków 7 (siedem) dotyczy wodomierzy. Gruba przesada.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] zeb5:[/cite]Jakoś nie potrafię tego sobie wyobrazić.
    No cóż, to nie twoja wina... Taka twoja natura.
  • Opcje
    zeb5zeb5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ropos - to jest forum o wspólnotach mieszkaniowych a ty tu widzę po wpisach "robisz za przedstawiciela" firmy rozprowadzającej wodomierze.
    Może już wystarczy - na 15 dzisiejszych wątków 7 (siedem) dotyczy wodomierzy. Gruba przesada.

    Nic tu nie sprzedaję (jestem pracownikiem wwodociągów)- chcę wykorzystać swoje doświadczenie w doborze wodomierzy ponieważ na codzień zmagam się z niebilansującymi się wodomierazmi we wspólnotach mieszkaniowych.
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nic tu nie sprzedaję (jestem pracownikiem wwodociągów)
    No i życzymy ci dalszej owocnej pracy.
    na codzień zmagam się z niebilansującymi się wodomierazmi we wspólnotach mieszkaniowych.
    W jaki sposób ?
    Siłowo czy mentalnie ?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.