Rewitalizacja a mała wpólnota mieszkaniowa
bodziod
Użytkownik
mam pytanko jak sie ma mała wspólnota mieszkaniowa do programu rewitalizacji?? Proszę o szczegóły i zasady dostania dotacji dla tych wspólnot.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Dotacje gminy na konserwację zabytków?
Dotacje z unii europejskiej?
Jakie województwo?
a główne moje pytanie dotyczy "na jakich zasadach będzie brana pod uwagę mała wspólnota mieszkaniowa.
czy potrzeba rejestrować tą wspólnotę czy nie, czy może powinna być jakaś umowa pomiędzy mieszkańcami??, bo ztego co wiem to duze wspolnoty muszą sie powołac w formie aktu notarialnego
zarząd zwykły nad nami ma ZGM
dziekuje z gory za informację
aby wspólnota mieszkaniowa mogła wystąpić z własnym projektem, budynek, który do niej należy, musi znajdować się na „obszarze problemowym” zawartym w Lokalnym Programie Rewitalizacji. Program ten przyjmowany jest przez władze lokalne - Urząd Gminy, Miasta. W pierwszej kolejności należy zatem udać się do właściwego Urzędu.
http://www.wrota.podkarpackie.pl/res/rpo/Wazne_dok/6_wytyczne_lpr_ii.pdf
ul. Hanasiewicza 17
35-032 Rzeszów
Konsultanci: Paweł Rak
godziny pracy: pon.-pt. 7.30-15.30
tel.: 017 747 64 15
https://forum.zarzadca.pl/discussion/166/dofinansowanie-unjne-dla-wspolnot-mieszkaniowych/#Item_4
Planowany termin rozpoczęcia naborów
Działanie 7.1 Rewitalizacja miast
listopad 2009 - P 1)
październik 2010 3)
Działanie 7.2 Rewitalizacja obszarów zdegradowanych
listopad 2009 - P 1)
październik 2010 3)
Działanie 7.3 Aktywizacja obszarów zmarginalizowanych gospodarczo
listopad 2009 - P
październik 2010 3)
P - nabór prowadzony będzie w trybie konkursowym (procedura z preselekcją); podanie informacji o stosowaniu procedury z preselekcją jest obecnie możliwe w odniesieniu tylko do roku 2009
1) - działania i schematy w przypadku których ostateczna możliwość ogłoszenia naborów uzależniona jest od notyfikowania w Komisji Europejskiej rozporządzeń dotyczących pomocy publicznej. W związku z tym termin ogłoszenia naborów może zostać przesunięty
3) - przeprowadzenie naboru uzależnione jest od wyników 1 naboru, ze względu na przewidywaną dużą liczbę wniosków w stosunku do istniejących możliwości finansowych
dzieki eedo za informację i pozdrawiam
czy jest was więcej niż SIEDEM LOKALI?
ustawa o własności lokali mówi, że:
Art. 20
1. Jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, jest więcej niż siedem, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
2. Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani.
Art. 21
1. Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali.
2. Gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie.
Co to jest rewitalizacja?
Rewitalizacja to proces przemian przestrzennych, społecznych i ekonomicznych w zdegradowanych częściach miast, przyczyniający się do poprawy jakości życia mieszkańców, przywrócenia ładu przestrzennego oraz do ożywienia gospodarczego i odbudowy więzi społecznych.
Można też pojęcie "rewitalizacja" zdefiniować w odniesieniu do innych pojęć odnoszących się do działań nad zdegradowaną substancją miejską. Na ich tle "rewitalizacja" jest działaniem najbardziej kompleksowym. W skali od najwęższych do najszerszych działań są to:
-remont - tj. przywrócenie takiego stanu budynku, jaki istniał na początku poprzedniego cyklu eksploatacji;
-modernizacja - tj. remont uzupełniony wprowadzeniem nowych, lepszych, sprawniejszych lub nawet dodatkowych elementów wyposażenia podnoszących standard użytkowy budynku;
-rewaloryzacja - tj. przywrócenie utraconych wartości architektonicznych i użytkowych poprzez remont i modernizację obiektów o szczególnej wartości zabytkowej. Wymaga to dodatkowych prac badawczych i realizacyjnych, mających na celu wyeksponowanie tych wartości zabytkowych;
-rewitalizacja - obejmuje wszystkie powyższe zakresy, w odniesieniu do kompleksowych działań podejmowanych na większych obszarach miejskich, szczególnie w starych zdegradowanych dzielnicach, wiążące działania poprzednio wymienione z działaniami zmierzającymi do ożywienia społecznego i gospodarczego obszaru miejskiego. Powiązanie spraw społecznych, gospodarczych i technicznych w procesach rewitalizacji to nie tylko sprawa terminologiczna, ale istota zagadnienia, które w odróżnieniu od tradycyjnych ujęć odnosi się do całości życia miasta, a nie tylko do jego formy.
Rewitalizacja jest procesem sekwencyjnych działań, których celem jest „przywrócenie życia” zniszczonym, zdegradowanym obszarom. Proces ten może być ujmowany w kilku aspektach, spośród których za najważniejsze należy uznać aspekt ekonomiczny, aspekt społeczny i aspekt kulturowy.
Oznacza to, iż rewitalizacja sama w sobie składa się z kilku płaszczyzn. Nie jest to jedynie renowacja czy modernizacja istniejącej zabudowy. Zadaniem rewitalizacji jest przede wszystkim odwrócenie negatywnych trendów, takich jak degradacja przestrzeni, występowanie patologii społecznych, zanik funkcji obszaru czy brak dostosowania tych funkcji do potrzeb mieszkających na tym obszarze ludzi lub znajdujących się tam jednostek gospodarczych. Rewitalizacja jest więc procesem naprawczym, który zawiera w sobie szereg działań, takich jak modernizacja istniejącego zagospodarowania, adaptacja nowych funkcji do istniejących w danym obszarze potrzeb, działania związane z rozwojem handlu, usług oraz przywrócenie równowagi życia społecznego.
(T. Markowski, D. Stawasz, D. A. Sikora, Polityka mieszkaniowa obszaru - cele i instrumenty,
Zintegrowany Program Rewitalizacji Obszaru Centralnego Łodzi, 2005)
W ujęciu niektórych autorów warto posłużyć się także pojęciem "odnowy miast". „Odnowa miast” byłaby pojęciem nadrzędnym w stosunku do pojęć: rehabilitacja, rewaloryzacja, przebudowa, restrukturyzacja, modernizacja, rewitalizacja, konserwacja, sanacja, remonty itp. Generalnym celem odnowy jest zapewnienie harmonijnego i wielostronnego rozwoju miasta poprzez adaptacje starych zasobów do nowych potrzeb do nowych potrzeb, co zapewnia poprawę życia w mieście, ochronę i zachowanie tych zasobów, integrację form historycznych i współczesnych oraz wyrównanie standardów nowych i starych zasobów. (...) Odnowa jest procesem społecznym, dotyczy architektury miasta, infrastruktury technicznej, zagadnień prawnych, ekonomicznych, administracyjnych i politycznych oraz powinna być realizowana metodą bezpośrednich konsultacji z mieszkańcami.
(T. Sumień, J. Furman-Michałowska, K. Ufnalewska, W. Wąs, Odnowa miast europejskich,
Instytut Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej, Warszawa 1989)
rewitalizacji. Późniejszy nabór będzie też uzależniony od "możliwości finansowych" czyli ile pieniędzy zostanie w kasie funduszy po pierwszym rozdaniu. Próbować zawsze warto a nawet należy.
− jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia,
− jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną,
− szkoły wyższe,
− organizacje pozarządowe,
− kościoły i związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych,
− spółdzielnie mieszkaniowe,
− Towarzystwa Budownictwa Społecznego,
− Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe i jego jednostki organizacyjne.
Rewitalizacja miast:
Realizowane projekty dotyczyć będą m.in.:
− przedsięwzięć na obszarach i w obiektach rewitalizowanych, w tym renowacji,rewaloryzacji, modernizacji, adaptacji i wyposażenia istniejącej zabudowy na wskazane wyżej cele oraz poprawy estetyki i funkcjonalności przestrzeni publicznej,
− budowy i wyposażenia nowych obiektów,
− renowacji części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz renowacji i adaptacji na cele mieszkaniowe budynków istniejących stanowiących własność władz publicznych lub własność podmiotów działających w celach niezarobkowych,
− systemów poprawy bezpieczeństwa publicznego oraz przedsięwzięć mających na celu walkę z przestępczością i patologiami społecznymi,
− przedsięwzięć służących aktywizacji społeczności zamieszkujących obszary rewitalizowane oraz przeciwdziałaniu negatywnym zjawiskom społecznym.
Rewitalizacja obszarów zdegradowanych:
Realizowane projekty dotyczyć będą m.in.:
− przedsięwzięć na obszarach i w obiektach rewitalizowanych służących ich adaptacji do wskazanych wyżej potrzeb,
− rekultywacji terenów zdegradowanych,
− przedsięwzięć służących wypromowaniu obszarów i obiektów rewitalizowanych,
− renowacji części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych na terenach popegeerowskich oraz renowacji i adaptacji na cele mieszkaniowe budynków istniejących stanowiących własność władz publicznych lub własność podmiotów działających w celach niezarobkowych.
Aktywizacja obszarów zmarginalizowanych gospodarczo:
− uzbrojenia terenów wraz ze zwiększeniem ich dostępności komunikacyjnej m.in. poprzez modernizacje i budowę bezpośrednich dróg dojazdowych – nie będą dopuszczalne projekty dotyczące wyłącznie infrastruktury drogowej,
− przedsięwzięć służących wypromowaniu uzbrojonych terenów inwestycyjnych,
− niezagospodarowanych oraz niedokończonych w wyniku zaniechania inwestycji obiektów w celu dostosowania ich do potrzeb gospodarczych, społecznych, edukacyjnych, kulturowych i turystycznych.
http://www.wrota.podkarpackie.pl/res/rpo/Aktualnosci/2007/rpo_wp_6_11_07.pdf
Projekt przyjęty uchwałą nr 171 / 3092 / 09 Zarządu Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie z dnia 11 lutego 2009 r.
Strona 287 dokumentu dotyczy priorytetu nr 7
http://www.wrota.podkarpackie.pl/res/rpo/Aktualnosci/2009/02/projekt_aktualizacji_urpo_wp__11_02_2009.pdf