wykup strychów
dakota
Użytkownik
Proszę o info- czy możliwym jest kupno strychu od wspólnoty w trybie innym niż stwierdzenie samodzielności lokalu po dokonanej adaptacji, czyli- najpierw kupno a potem reszta. Pytam, gdyż firma która kupiła piwnice u nas w kamienicy ma teraz "pod górkę" i to na całego. Niektórzy właściciele nie zgadzają się na zmiany udziałów, niektórzy są nowi i na nic się nie zgadzają, afera za aferą. My mieszkający pod strychami chcielibyśmy kupić i zagospodarować tą przestrzeń po której latają tylko gołębie i inny syf ale nie chcemy "łachy" od innych, kiedy już ma się nóż na gardle- pieniądze wydane a efekt niewiadomy, ani włóczyć się po sądach żeby wyegzekwować swoje, zgodnie z podjętymi uchwałami - kto ma na to czas zdrowie i ochotę. Słyszałem, że jest możliwość zrobić to jakby na odwrót- najpierw kupić , potem robić. Czy ktoś może podać podstawy prawne, metodę itd. bo jestem zupełnie zielony w tej kwestii. Na pewno jest jakiś "normalny" sposób. Za odpowiedź, dzięki
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
http://zarzadca.pl/nieruchomosc-wspolna.html
"odrębna własność lokalu może powstać także w wykonaniu umowy zobowiązującej właściciela gruntu do wybudowania na tym gruncie domu oraz do ustanowienia - po zakończeniu budowy - odrębnej własności lokali i przeniesienia tego prawa na drugą stronę umowy lub na inną wskazaną w umowie osobę."
z tej przyczyny, że :
"do ważności umowy, o której mowa w ust. 1, niezbędne jest, aby strona podejmująca się budowy była właścicielem gruntu, na którym dom ma być wzniesiony, oraz aby uzyskała pozwolenie na budowę, a roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu i o przeniesienie tego prawa zostało ujawnione w księdze wieczystej."
W orzecznictwie można się spotkac z takim poglądem:
" przedmiotem uchwały o wyrażeniu wstępnej zgody na nabycie części nieruchomości wspólnej może być wyłącznie pomieszczenie noszące cechy samodzielności, a jednocześnie nie stanowiące składników koniecznych nieruchomości wspólnej objętych zakazem zniesienia współwłasności określonych przepisem art. 3 ust. 1 zdanie drugie ustawy o własności lokali. "
Por.: wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 6 maja 2009 roku (sygn. akt: I Aca 361/09, niepubl.)
Moim zdaniem można zawrzec jednak taką umowę, coś na wzór umowy deweloperskiej, która może nie zobowiąże do przeniesienia własności nowo wybudowanej nieruchomości, jednak wywołuje skutki w sferze odszkodowawczej.
Bardzo niewiele się o tym pisze, ponieważ to inna skala problemu w stosunku do umów deweloperskich, nie mniej prawo nie chroni również należycie inwestorów /nabywców we wspólnocie mieszkaniowej.
A oni są w jeszcze bardziej niekorzystnej sytuacji niż klienci deweloperów. Nie mają nawet możliwości zawarcia umowy, o której mowa w art. 9 uwl i zabezpieczenia swoich roszczeń w księdze wieczystej.
Do zawarcia takiej umowy potrzebna jest uchwała wspólnoty, zawierająca pełnomocnictwo dla zarządu do zawarcia umowy. Uchwała powinna być sporządzona również w formie aktu notarialnego.
Te procedury są znane i dostępne w Internecie, również na tym forum oraz na portalu zarzadca.pl.
Procedura postępowania jest też opisana w artykule prawnika Pawła Pucha w grudniowym numerze miesięcznika "Administrator" (12/2010) pt. "Strych we wspólnocie mieszkaniowej".
Zapowiedź tego artykułu jest tutaj: http://www.administrator24.info/prawo/id805,Strych-we-wspolnocie-mieszkaniowej.html