odstąpienie częśći gruntu w dzierżawie wwieczystej
bartek
Użytkownik
Jesteśmy wspólnotą składająca się z 3-ch budynków o łącznej powierzchni 2500 m₂ posadowioną na działce o pow. 18 250 m₂ . Grunt skarbu państwa, w dzierżawie wieczystej. Ostatnio zaproponowane stawki praktycznie są nie do przyjęcia. Szukamy jakiegoś wyjścia z sytuacji. Zrzeczenie się części gruntu – od 3-ch lat nie możliwe. Zamiana na prawo własności ,przy przypadających 130 m₂ gruntu na lokal 60 m i cenie 1350 zł/ m₂ – ze względu na koszty mało realna.
Myślimy o znalezieniu dewelopera, który zechciałby „przejąć” około 2 tys. m₂ . Czy ktoś z Państwa „przećwiczył” takie rozwiązanie? Z jakim rezultatem? Będę wdzięczny za informacje.
Myślimy o znalezieniu dewelopera, który zechciałby „przejąć” około 2 tys. m₂ . Czy ktoś z Państwa „przećwiczył” takie rozwiązanie? Z jakim rezultatem? Będę wdzięczny za informacje.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
2. Możecie złożyć wniosek do SKO, w którym będzie się zawierała prośba o ustalenie opłaty za użytkowanie wieczyste, jeżeli SKO podtrzyma wyznaczoną opłatę to można złożyć sprzeciw od tego orzeczenia. Staje się on jednak wtedy pozwem do Sądu powszechnego, dlatego najlepiej obszernie argumentować swój sprzeciw. Można dołączyć operat szacunkowy wykonany przez organizację rzeczoznawców majątkowych, który stwierdzał będzie o innej wartości opłat za użytkowanie wieczyste. Uprzednio oczywiście wziąć kopię operatu od Wojewody, na podstawie, którego ustalono opłatę z tytułu użytkowania wieczystego.
3. MOżna spróbować złożyć wniosek do WOjewody o udzielenie bonifikaty z tytułu tych opłat. - czyli sprzedać prawo użytkowania wieczystego- to masz na myśli ?
Procedura odwoławcza jest formalnie możliwa, ale w praktyce to tylko "odroczenie wyroku". Ceny nieruchomości w ciągu ostatnich 4-5 lat poszybowały w górę. Opłata za użytkowanie wieczyste jest uzależniona od rynkowej wartości nieruchomości, dlatego opłaty również rosną. To jest jedno z ważnych źródeł dochodu gmin i SP - byłoby dziwne i karygodne, gdyby nie podnoszono tych opłat.
Gminy i Skarb Państwa co kilka lat (zwłaszcza ostatnio, z powodu znacznego wzrostu cen nieruchomości) dokonują wyceny swoich gruntów i na tej podstawie podnoszą opłaty za w.u. Nie bardzo da się je zmniejszyć przez odwołanie do SKO - chyba, że udowodnisz, że wycena starosty jest zawyżona, ze odbiega od realnych cen rynkowych podobnych nieruchomości w danej okolicy.
TO nie strona wnosząca wniosek udowadnia tylko Starosta, że należy dokonać podwyższenia opłat.
To jest jedno ze źródeł, które przynoszą najmniej dochodów (przynajmniej jeśli chodzi Warszawę. Można to sprawdzić na stronie bip.warszawa.pl)
Dlatego między innymi Minister W.Pawlak jest zdania aby znieść prawo użytkowania wieczystego, a w zasadzie aby obecni użytkownicy wieczyści otrzymali prawo własności.
- nie ma takiego pojęcia.