meldunek
wiecho58
Użytkownik
odpowiedzcie mi na takie pytanie w lokalu przebywa więcej osób niż jest zameldowanych , to przecież większe koszty eksploatacji dla wspólnoty (np.wywóz śmieci) jak tą sprawę rozwiązać podpowiedzcie pozdrowienia
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
polega ona tym, że:
1) osoba, która przebywa w określonej miejscowości pod tym samym adresem dłużej niż trzy doby, jest obowiązana zameldować się na pobyt stały lub czasowy najpóźniej przed upływem czwartej doby, licząc od dnia przybycia (art. 10 ust. 1ustawy)
2) dozorca domu, a jeżeli nie ma dozorcy - administrator domu, a jeżeli nie ma administratora - właściciel domu jest obowiązany zawiadomić właściwy organ wymieniony w art. 11 ust. 1 o niedopełnieniu obowiązku zameldowania lub wymeldowania się przez osobę przebywającą w tym domu (art. 30 ust. 1 ustawy).
Dane osób przebywających w lokalu winny się zatem znaleźc w zbiorze danych prowadzonych przez uprawniony organ.
Jeżeli wspólnota mieszkaniowa rozlicza właścicieli m.in. w oparciu o informacje dot. ilości osób zamieszkałych w nieruchomości - jej zarząd lub zarządca, działając w oparciu o art. 44 h.1 ustawy o ewidencji ludności, winien zwrócic się do właściwego organu gminu o udostępnienie danych meldunkowych Przepis ten stanowi, że: dane ze zbiorów meldunkowych, zbioru PESEL oraz ewidencji wydanych i utraconych dowodów osobistych udostępnia się osobom i jednostkom organizacyjnym - jeżeli wykażą w tym interes prawny.
Art. 56. tej ustawy stanowi, iż wykroczenia przeciwko obowiązkowi meldunkowemu podlegają ustawie z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz. U. Nr 12, poz. 114, z późn. zm.1). Jeżeli więc okaże się, że właściciele lokali lub osoby w nich przebywające nie dopełniły obowiązku meldunkowego wspólnota mieszkaniowa jako pokrzywdzona w sprawie może zawiadomic organ Policji jako oskarżyciela publicznego w sprawach wykroczeń o popełnieniu wykroczenia.
Kodeks wykroczeń
Art. 147. § 1.kodeksu wykroczeń stanowi, że
Kto nie dopełnia ciążącego na nim obowiązku meldunkowego,
podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
§ 2. Kto, będąc do tego obowiązany, nie zawiadamia właściwego organu o niedopełnieniu przez inną osobę ciążącego na niej obowiązku meldunkowego,
podlega karze grzywny albo karze nagany.
W roku 2009 planowane jest wniesienie nowelizacji ustawy mówiącej o potrzebie tymczasowego meldunku. Zamiast meldunku osoba zmieniająca adres zamieszkania będzie musiała tylko poinformować o tym swój nowy urząd gminy, jednak w dalszym ciągu za niedopełnienie tego obowiązku grożą sankcje prawne.
O