Kiedy powstaje obowiązek płacenia zaliczek na koszty utrzymania mieszkania? Jak to wyliczyć?

EDDIEEDDIE Użytkownik
edytowano stycznia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Pytanie jak w tytule.

1. Mieszkanie kupione 30. grudnia.
2. Protokół odbioru mieszkania 5 stycznia.
3. Data rzeczywistego wprowadzenia się 22. stycznia.

Zaznaczę, że 1 stycznia zostały spisane wszystkie liczniki (zimna woda, ciepła woda, ogrzewanie).Gazu nie ma, a prąd jest płacony oddzielnie do Z. Energetyki.

Wiem, że w zaliczce są składniki, które nie mają związku z data wprowadzenia się do lokalu, ponieważ będą rozliczane według faktycznego zużycia (woda zimna i ciepła, ogrzewanie).
Wszystkie inne składniki, w olbrzymiej części przeważające, są związane z faktycznym zamieszkiwaniem w lokalu, czyli sprzątanie, koszty zarządzania, koszty utrzymania części wspólnej, śmieci, windy, f.remontowy, itp.

Czy administrator powinien mi wyliczyć zaliczkę z uwzględnieniem kosztów zależnych od zamieszkiwania w lokalu i pozostałych, czy też sam powinienem wyliczyć sobie zaliczkę za styczeń według wzoru (zakładam zamieszkiwanie 10 dni w styczniu) 10 : 31 x 450zł , gdzie 450zł to wyliczona przez administratora całkowita zaliczka miesięczna na podstawie kosztów ustalonych w uchwale wspólnoty?

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano stycznia 2011
    [cite] EDDIE:[/cite]1. Mieszkanie kupione 30. grudnia.
    Czy rozumiesz przez to zawarcie umowy kupna lokalu w formie aktu notarialnego?
    Jeżeli tak, to właścicielem lokalu (=członkiem wspólnoty) zostajesz po zawarciu aktu notarialnego i dokonaniu wpisu w księdze wieczystej, a wpis ten ma moc wsteczną od dnia zarejestrowania wniosku o wpis (patrz ustawa o KW). Wypis aktu notarialnego zawierający wniosek o wpis w KW notariusz przesyła z urzędu do sądu prowadzącego księgi wieczyste w ciągu 3 dni od sporządzenia aktu (ustawa o notariacie). Z dniem zarejestrowania wniosku, jesteś właścicielem lokalu.
    [cite] EDDIE:[/cite]2. Protokół odbioru mieszkania 5 stycznia.
    3. Data rzeczywistego wprowadzenia się 22. stycznia.
    Te daty są nieistotne dla zobowiązań wobec nieruchomości wspólnej.
    [cite] EDDIE:[/cite]Wiem, że w zaliczce są składniki, które nie mają związku z data wprowadzenia się do lokalu, ponieważ będą rozliczane według faktycznego zużycia (woda zimna i ciepła, ogrzewanie).
    Niekoniecznie - niektóre opłaty (stałe) są ponoszone niezależnie od zużycia.
    [cite] EDDIE:[/cite]Wszystkie inne składniki, w olbrzymiej części przeważające, są związane z faktycznym zamieszkiwaniem w lokalu, czyli sprzątanie, koszty zarządzania, koszty utrzymania części wspólnej, śmieci, windy, f.remontowy, itp.
    Nieprawda. Kupując lokal, zaciągasz zobowiązania wobec NW nawet wtedy, gdy w ogóle się nie wprowadzisz. We wspólnocie płacisz z tytułu współwłasności majątku wspólnego, a nie z tytułu korzystania z niego.
    [cite] EDDIE:[/cite]Czy administrator powinien mi wyliczyć zaliczkę z uwzględnieniem kosztów zależnych od zamieszkiwania w lokalu i pozostałych, czy też sam powinienem wyliczyć sobie zaliczkę za styczeń według wzoru (zakładam zamieszkiwanie 10 dni w styczniu) 10 : 31 x 450zł , gdzie 450zł to wyliczona przez administratora całkowita zaliczka miesięczna na podstawie kosztów ustalonych w uchwale wspólnoty?
    Koszty utrzymania nieruchomości wspólnej ponosisz według udziału - zgadza się?
    Czy z powodu Twojej nieobecności / niezamieszkiwania Twój udział skurczył się do zera? Został wzięty w nawias? Zawisł w próżni? To raczej niemożliwe.

    Zasada jest taka: jesteś współwłaścicielem = płacisz.
    Bo niby kto miałby to robić? Miłosierna gmina, parafia czy Armia Zbawienia?
    Jedyne wyjście, by nie płacić, to znaleźć sponsora, by przejął na siebie Twoją część kosztów.
    Albo sprzedać mieszkanie wraz z udziałem w NW.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie szukam sponsora, kupca mieszkania, parafii, czy Armii Zbawienia. Ironię zostaw na boku w rozmowie ze mną, na złośliwości wątpliwego humoru także raczej nie wysilaj się.
    Pytam się od kiedy mam płacić wspólnocie i za co, proste, czy nie?

    Wniosek o wpis w KW wpłynął 4 stycznia.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Od 4 stycznia, za wszystkie części składowe kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej.
    Byłem przekonany, że Twój post to żart wątpliwej jakości, ale widzę, że Ty na poważnie chciałbyś koszty przerzucić na kogoś innego. Bo jeśli Tobie opłaty pomniejszyć, to innemu właścicielowi trzeba by powiększyć - przecież rachunki z powodu Twojej nieobecności w budynku się nie zmniejszą.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] owner:[/cite]

    Jeżeli tak, to właścicielem lokalu (=członkiem wspólnoty) zostajesz po zawarciu aktu notarialnego i dokonaniu wpisu w księdze wieczystej, a wpis ten ma moc wsteczną od dnia zarejestrowania wniosku o wpis (patrz ustawa o KW). Wypis aktu notarialnego zawierający wniosek o wpis w KW notariusz przesyła z urzędu do sądu prowadzącego księgi wieczyste w ciągu 3 dni od sporządzenia aktu (ustawa o notariacie). Z dniem zarejestrowania wniosku, jesteś właścicielem lokalu.

    Stanowi o tym art. 29 ustawy o księgach wieczystych i hipotece:

    "wpis w księdze wieczystej ma moc wsteczną od chwili złożenia wniosku o dokonanie wpisu, a w wypadku wszczęcia postępowania z urzędu – od chwili wszczęcia tego postępowania."

    Kwestia ta często umyka zarządzającym, którzy do naliczeń nagminnie przyjmują datę zawarcia umowy przenoszącej własnośc lokalu a nie datę rejestracji wniosku o wpis.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]Nie szukam sponsora, kupca mieszkania, parafii, czy Armii Zbawienia. Ironię zostaw na boku w rozmowie ze mną, na złośliwości wątpliwego humoru także raczej nie wysilaj się.
    Pytam się od kiedy mam płacić wspólnocie i za co, proste, czy nie?
    Masz płacić zaliczkę od pierwsze stycznia... Masz czas do 10 stycznia
    [cite] EDDIE:[/cite]Wniosek o wpis w KW wpłynął 4 stycznia.
    No i co z tego . W KW właścicielem będzie wpisanym od 30 grudnia ... powinieneś rozliczyć się ze sprzedającym za jedn dzień grudnia..
    A co masz w AM o "ciężarach" też kupiłeś?
    Owner tym razem ma racje...:angry:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano stycznia 2011
    [cite] owner:[/cite]Od 4 stycznia, za wszystkie części składowe kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej.
    Byłem przekonany, że Twój post to żart wątpliwej jakości, ale widzę, że Ty na poważnie chciałbyś koszty przerzucić na kogoś innego. Bo jeśli Tobie opłaty pomniejszyć, to innemu właścicielowi trzeba by powiększyć - przecież rachunki z powodu Twojej nieobecności w budynku się nie zmniejszą.

    Tak owner masz rację. Nieustannie szukam w tym wątku kogoś, kto zapłaci za mnie zaliczkę za 3 dni lub 10 dni stycznia, a najlepiej za cały styczeń.
    Tylko ty jedyny na to wpadłeś, jak masz wolne jakieś środki, daj znać to prześle ci konto wspólnoty i będzie po temacie.




    Z kliku innych mądrzejszych postów wywnioskowałem, że skoro wniosek o wpis do KW wpłynął 4 stycznia, to zobowiązany jestem do zapłaty za 28 dni stycznia, zamiast za 31, ponieważ właścicielem lokalu i członkiem wspólnoty stałem się w dniu 4 stycznia.
    Z innych "też" mądrych lub inaczej mądrych postów mogłoby wynikać, że płacenie zaliczki nawet za cały styczeń to będzie za mało... :bigsmile:
  • Opcje
    PytamPytam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    przykre... a moze cudowne... jestem właścicielem mieszkania!.... bogatym człowiekiem!.... tak jest odbierany właściciel mieszkania, w całym świecie... ja płacę chcę mieć "święty spokój", z tzw. głupotą ludzką się napewno spotkasz... ale będziesz płacił bo jesteś właścicielem, większością głosów zapadają decyzje...
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ale będziesz płacił bo jesteś właścicielem, większością głosów zapadają decyzje...
    Te decyzje, owszem, zapadły większością głosów, ale w Sejmie RP podczas głosowania nad przyjęciem ustawy o własności lokali.
    To ustawa określa, że właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w stosunku do ich udziałów (art. 12.2 zdanie 2).
    Zresztą, już 30 lat wcześniej tak samo uregulowano to w kodeksie cywilnym (art. 207).
    Tej zasady właściciele nie są w stanie zmienić uchwałą. Jest jeden wyjątek: mogą zwiększyć obciążenie właścicieli lokali użytkowych (art. 12.3 uwl).
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak zwykle.... Oni o "chlebie", a Ty o wirtualnym "niebie" ....

    >> Kiedy powstaje obowiązek płacenia zaliczek na koszty utrzymania mieszkania? Jak to wyliczyć?
  • Opcje
    aa Użytkownik
    edytowano lutego 2011
    Właścicielami stajemy sie z chwila podpisania umowy u notariusza. Fakt, ze postanowienie Sadu wywiera skutek z momentem wplyniecia wniosku oznacza jedynie tyle, ze od tego momentu (wstecznie) dziala domniemanie Publicznej Wiary KW (czy jak to sie tam nazywa), ale jesli ktos podpisze akt u notariusza i po 5 minutach umrze, to i tak wlascicielem byl i dziedzicza jego spadkobiercy.
    Komentarz edytowany a
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Właścicielami stajemy sie z chwila podpisania umowy u notariusza.

    Nieprawda. Zapoznaj się z ustawą o KW.
    jesli ktos podpisze akt u notariusza i po 5 minutach umrze, to i tak wlascicielem byl i dziedzicza jego spadkobiercy.

    Nieprawda, właścicielem nie zdążył być, właścicielami staną się jego spadkobiercy na podstawie jego aktu notarialnego i stwierdzenia nabycia spadku.
  • Opcje
    aa Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]
    Właścicielami stajemy sie z chwila podpisania umowy u notariusza.

    Nieprawda. Zapoznaj się z ustawą o KW.

    Z którym konkretnie artykułem mam się zapoznać?
    jesli ktos podpisze akt u notariusza i po 5 minutach umrze, to i tak wlascicielem byl i dziedzicza jego spadkobiercy.

    Nieprawda, właścicielem nie zdążył być, właścicielami staną się jego spadkobiercy na podstawie jego aktu notarialnego i stwierdzenia nabycia spadku.

    To chyba zaprzeczyłeś sam sobie. Nie można dziedziczyć po kimś, kto nigdy nie był właścicielem. Dodatkowo: spadkobiercy nabywają spadek z chwilą śmierci spadkodawcy, sąd jedynie to stwierdza. To kanony prawa cywilnego.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] a:[/cite]
    [cite] EDDIE:[/cite]
    Właścicielami stajemy sie z chwila podpisania umowy u notariusza.

    Nieprawda. Zapoznaj się z ustawą o KW.

    Z którym konkretnie artykułem mam się zapoznać?

    Ustawa o KW określa moment w którym następuje wpis do KW,
    Art. 29. Wpis w księdze wieczystej ma moc wsteczną od chwili złożenia wniosku o dokonanie wpisu, a w wypadku wszczęcia postępowania z urzędu - od chwili wszczęcia tego postępowania.

    natomiast datę powstania prawa własności określa art. 999. kp.c.
    § 1. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności w katastrze nieruchomości oraz przez wpis w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności jest także tytułem egzekucyjnym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości.
    [cite] a:[/cite]
    jesli ktos podpisze akt u notariusza i po 5 minutach umrze, to i tak wlascicielem byl i dziedzicza jego spadkobiercy.

    Nieprawda, właścicielem nie zdążył być, właścicielami staną się jego spadkobiercy na podstawie jego aktu notarialnego i stwierdzenia nabycia spadku.

    To chyba zaprzeczyłeś sam sobie. Nie można dziedziczyć po kimś, kto nigdy nie był właścicielem. Dodatkowo: spadkobiercy nabywają spadek z chwilą śmierci spadkodawcy, sąd jedynie to stwierdza. To kanony prawa cywilnego.

    Tak, spadkobierca nabywa spadek z chwilą śmierci spadkodawcy, lecz spróbuj cokolwiek z tym spadkiem zrobić, gdy nie masz w ręku stwierdzenia nabycia spadku z sądu lub od notariusza?

    A co w przypadku, gdy ktoś podpisze akt u notariusza i po 5 minutach umrze, a jego jedyny spadkobierca po następnych 5 minutach także umrze? Czy spadkobiercy zmarłego jedynego spadkobiercy nie będą nigdy właścicielami nieruchomości, ponieważ ich spadkodawca nie zdążył być nigdy właścicielem?
    W końcu właścicielem stajesz się w momencie wpisu do KW (dokładniej w chwili złożenia wniosku o wpis do KW).
  • Opcje
    aa Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Art. 29. ustawy o KW nie mówi nic o własności, mówi tylko od kiedy datuje się moc wpisu do KW. Wskaż przepis, który mówi że własność jest zależna od istnienia wpisu do KW (są zapisy chroniące osoby czerpiące wiedzę o własności z KW, ale to nie to samo).

    Art 999 kpc znajduje się w części trzeciej "postępowanie egzekucyjne", dziale VI "egzekucja z nieruchomości" kodeksu post. cywilnego i rozstrzyga konkretnie kwestię, kiedy zwycięzca licytacji staje się właścicielem, a także że od razu może tę własność egzekwować. Ma się nijak do nabycia własności w drodze umowy.

    Nie bardzo rozumiem ostatniego paragrafu Twojej wypowiedzi.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano marca 2011
    [cite] a:[/cite]Właścicielami stajemy sie z chwila podpisania umowy u notariusza. Fakt, ze postanowienie Sadu wywiera skutek z momentem wplyniecia wniosku oznacza jedynie tyle, ze od tego momentu (wstecznie) dziala domniemanie Publicznej Wiary KW (czy jak to sie tam nazywa), ale jesli ktos podpisze akt u notariusza i po 5 minutach umrze, to i tak wlascicielem byl i dziedzicza jego spadkobiercy.

    W przypadku art. 7 uwl (powstanie odrębnej własności lokalu) mamy do czynienia z wpisem konstytutywnym, do czasu wpisu można więc odziedziczyc ekspektatywę a nie prawo własności.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie bardzo rozumiem ostatniego paragrafu Twojej wypowiedzi.

    Czyżbyś nie rozumiał, że właścicielem stajesz się w chwili złożenia wniosku o wpis do KW??
  • Opcje
    aa Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]

    W przypadku art. 7 uwl (powstanie odrębnej własności lokalu) mamy do czynienia z wpisem konstytutywnym, do czasu wpisu można więc odziedziczyc ekspektatywę a nie prawo własności.

    Dzięki, zawsze dobrze się czegoś nowego nauczyć.
    EDDIE: więc jeśli w Twoim przypadku doszło również do wyodrębnienia lokalu, to rzeczywiście liczy się data złożenia wniosku.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.