WYBÓR ZARZĄDU WSPÓLNOTY - KROK PO KROKU

makowa panienkamakowa panienka Użytkownik
edytowano stycznia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Apeluję do mądrzejszych ode mnie w tym temacie. ( Trudno pewnie nie będzie :P )
W internecie informacje są ale szczątkowe. Takiemu laikowi jak ja ciężko jest z tego natłoku informacji wyłuskać to co powinno mnie interesować .
Zakładam taką sytuację. Kilku właścicieli lokali wyraziło chęć wyboru Zarządu. Zostało wywieszone ogłoszenie że odbędzie się takie zebranie i jego tematem będzie wybór Zarządu Wspólnoty. Teraz ja mam zorganizować takie zebranie. Co powinnam na nie przygotować ? Jaki powinien być porządek zebrania? Jakie decyzje podjęte i w jaki sposób. Jakie terminy mnie obowiązują. Jesteśmy wpólnotą/ biedną wspólnotą w budynku gdzie jest 10 lokali i mamy swoją kotłownię.
Palacz, osoba zbierająca pieniądze oraz Zarząd chcą pracować na rzecz reszty mieszkańców i wymagającego opieki budynku- społecznie, za darmo.
Mam 26 lat jestem zielona jak dolary w tym temacie. Kształciłam się w zupełnie innym zakresie. Wcześniej tez nikt ani nic nie powodowało, że muszę taką wiedzę posiąść. Na pomoc pozostałych mieszkańców średnio mogę liczyć. Ta pomoc pewnie ograniczy się do tego, że będą figurantami w papierach. Wiem, że podjęcie się tego przeze mnie nie będzie łatwe i wiąże się to z odpowiedzialnością. Jednak- nie mam wyjścia. Ktoś musi to ruszyć.

Z góry dziękuję za pomoc i cierpliwość do mnie.

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano stycznia 2011
    Kurde, nie rozumiem, przecież w innym wątku piszesz, ze wybraliście już zarząd wm, ale niech tam...

    Zacznij od zrobienia listy właścicieli i przy każdym nazwisku wpisz ich udział - przyda ci się na przyszłość też (uwzględnij też gminę, jeśli ma u was lokale i nie zapomnij jej zawiadomić o zebraniu) Kolumny:
    Imię nazwisko | udział | za | przeciw | podpis
    Nad taką listą miejsce na wpisanie daty, treści uchwały.
    Pod listą
    Uchwałę podjęto/nie podjęto następującą ilością głosów: (niepotrzebne skreślisz po głosowaniu)
    Za: -
    Przeciw: -

    Przy 10 lokalach zmieścisz się spokojnie na jednej kartce

    Pierwsze zebranie nie musi być formalne, z porządkiem obrad itp.
    Na zebraniu wstajesz, grzecznie witasz wszystkich i info, że wspólnotą jesteście od dawna, a teraz postanowiliście to zorganizować i wybrać zarząd, który będzie reprezentował właścicieli, wybierał wykonawców remontów (i targował się o cenę), założy konto w banku i wystąpi o NIP.
    Na koniec koniecznie uzasadnienie dlaczego to się wam będzie opłacało (bo ludzie nie lubią zmian).
    Deklarujesz, że chcesz być członkiem zarządu, ale że roboty zwłaszcza na początku będzie sporo, to może ktoś jeszcze się zgłosi?

    Nad listą do głosowania:

    UCHWAŁA nr 1/2011
    właścicieli lokali w nieruchomości (adres) w (miejscowość)
    z dnia xx lutego 2011 roku
    o wyborze członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej

    Właściele lokali podejmują uchwałę, że na członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej (adres) wybierają:
    imię nazwisko
    imię nazwisko
    Uchwała obowiązuje od dnia jej podjęcia.

    (Uchwałę podjęto na podstawie art. 22 i art. 30 ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokal (Dz. U. z 2000 roku nr 80 poz. 903 tekst jednolity)

    Dla uniknięcia kłopotów w przyszłości proponuję jednak, żebyś takich kartek miała więcej (z kolejną numeracją uchwał), żeby na każdego człowieka była oddzielna uchwała. Wtedy z odwołaniem, zmianami składu zarządu będzie łatwiej.
    Wszystko możesz mieć nawet ręcznie wypisane, a jak wolisz wydruki, to zostaw tylko puste miejsce na wpisanie nazwiska kandydata i gotowe.
    Powodzenia :)
  • Opcje
    makowa panienkamakowa panienka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Koziorożko, a ile osób może być w Zarządzie? My wybraliśmy 4 osoby..
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ile osób może być w Zarządzie?
    Ile chcecie
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    (Uchwałę podjęto na podstawie art. 22 i art. 30 ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokal (Dz. U. z 2000 roku nr 80 poz. 903 tekst jednolity)
    Podstawą prawną podjęcia uchwały o wyborze zarządu jest art. 20 ustawy, w art. 22 nie ma o tym mowy.
    Art. 30 dotyczy zebrań rocznych, a to jest pierwsze zebranie, jeszcze nie ma z czego zdawać sprawy czy się rozliczać.

    Oprócz wyboru zarządu, powinniście też podjąć uchwałę o planie gospodarczym i wysokości zaliczek miesięcznych, żeby zarząd miał czym płacić za przeglądy, naprawy bieżące itp.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    (Uchwałę podjęto na podstawie art. 22 i art. 30 ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokal (Dz. U. z 2000 roku nr 80 poz. 903 tekst jednolity)
    Wprowadzanie w maliny ....

    Art. 22.
    1. Czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie.

    2. Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu
    potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej
    czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących
    czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem
    przewidzianej.

    3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności:
    1) ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej,
    2) przyjęcie rocznego planu gospodarczego,
    3) ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu,
    4) zmiana przeznaczenia części nieruchomości wspólnej,
    5) udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej,
    na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy
    lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości
    udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego
    lub przebudowanego,
    5a) udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości
    wspólnej,
    6) dokonanie podziału nieruchomości wspólnej,
    6a) nabycie nieruchomości,
    7) wytoczenie powództwa, o którym mowa w art. 16,
    8) ustalenie, w wypadkach nieuregulowanych przepisami, części kosztów
    związanych z eksploatacją urządzeń lub części budynku służących zarówno
    do użytku poszczególnych właścicieli lokali, jak i do wspólnego użytku
    właścicieli co najmniej dwóch lokali, które zaliczane będą do kosztów zarządu
    nieruchomością wspólną,
    9) udzielenie zgody na podział nieruchomości gruntowej zabudowanej więcej
    niż jednym budynkiem mieszkalnym i związane z tym zmiany udziałów w
    nieruchomości wspólnej oraz ustalenie wysokości udziałów w nowo powstałych,
    odrębnych nieruchomościach wspólnych,
    10) określenie zakresu i sposobu prowadzenia przez zarząd lub zarządcę, któremu
    zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w
    art. 18 ust. 1, ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością
    wspólną, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń
    z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.

    4. Połączenie dwóch lokali stanowiących odrębne nieruchomości w jedną nieruchomość
    lub podział lokalu wymaga zgody właścicieli wyrażonej w uchwale. W
    razie odmowy zainteresowany właściciel może żądać rozstrzygnięcia przez sąd.

    Tylko na podstawie art. 20 ustawy można powołać i odwołać członków zarządu.

    Art. 20.
    1. Jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, jest więcej
    niż siedem, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego
    lub kilkuosobowego zarządu.
    Członkiem zarządu może być wyłącznie
    osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.

    2. Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy
    uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani.
  • Opcje
    danka103danka103 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie wiem Makowa Panienko czy zajrzałaś na strony -Teczka Zarządcy Nieruchomości czy Zarządca.pl są tam podane wzory uchwał czy umów które dostosujecie do swojej konkretnej sytuacji Należałoby pierwsze uchwały podjąć udziałami a w szczególności te najbardziej kluczowe dla wspólnoty .Mniejszej wagi można podjąć uchwałę 1 właściciel 1 głos ,ale takie decyzje WM powinna podjąć przed podejmowaniem uchwał na danym zebraniu.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wzory uchwał i umów: http://www.zarzadca.pl/wzory-uchwal-i-umow.html
    Należałoby pierwsze uchwały podjąć udziałami a w szczególności te najbardziej kluczowe dla wspólnoty .Mniejszej wagi można podjąć uchwałę 1 właściciel 1 głos ,ale takie decyzje WM powinna podjąć przed podejmowaniem uchwał na danym zebraniu.
    Na jakiej podstawie twierdzisz, że "uchwały kluczowe" należy podjąć udziałami, a uchwały "mniejszej wagi" można podjąć metodą 1właściciel = 1 głos? Skąd to rozróżnienie?
    I w ogóle po co zmieniać sposób głosowania?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Wspólnota Mieszkaniowa - jak ją zorganizować ?
    Organizujemy wspólnotę mieszkaniową

    Prawidłowe, zgodne z obowiązującym prawem i bezkonfliktowe funkcjonowanie wspólnoty mieszkaniowej uzależnione jest w szczególności od tego w jaki sposób ją zorganizujemy, jeżeli nie dopełnimy wszystkich formalności, powstałe nieprawidłowości mogą właścicielom w znaczny sposób utrudnić życie, stanowić źródło nieporozumień, których przecież można uniknąć. Poniżej przedstawiamy podstawowe czynności, które należy podjąć, aby wspólnota mieszkaniowa mogła poprawnie działać.

    Więcej na ten temat w artykule na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/komentarze/179-wspolnota-mieszkaniowa-jak-ja-zorganizowac.html
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    danka103danka103 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że na każdego właściciela przypada jeden głos.
  • Opcje
    danka103danka103 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    art.23ust.2 ustawa o własności Lokali z 24 czerwca 1994
  • Opcje
    surfersurfer Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] danka103:[/cite]uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że na każdego właściciela przypada jeden głos.
    Widzę, że forsujesz swoje przekonanie mocno ; ) bo w ustawie o własności lokali jest inaczej, o tak:
    2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
  • Opcje
    danka103danka103 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Surfer ja tak naprawdę nie widzę różnicy pomiędzy tym jakiej udzieliliśmy odpowiedzi. Moim zdaniem mówimy to samo. Podkreśliłeś jedynie,że w określonej sprawie. Ja zacytowałam brzmienie tej ustawy dosłownie.
  • Opcje
    surfersurfer Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja zacytowałam brzmienie tej ustawy dosłownie.
    NIE. To ja zacytowałem ją dosłownie. Wróć proszę do obecnej treści ustawy a zobaczysz.
    Akurat to "w określonej sprawie" jest ważne. Jednak nie chciałbym już deliberować na ten temat : )
    pozdrawiam
  • Opcje
    danka103danka103 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Surfer przepraszam masz rację. To ja odpowiadając nawet nie sprawdziłam.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jesli uchwała została podjęta na zebraniu (czyli uzyskała większość liczoną udziałami) to jest ważna i nikogo o niej nie trzeba informować - nieobecni mogli przyjść, przysłać pełnomocnika.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Każda wspólnota rządzi się sama i dopóki ktoś do sądu nie pójdzie robi co chce.
    Rozliczenie udziałami to podstawa, ale media (c.o. woda, śmieci) to NIE są zaliczki na eksploatację, ale kasa należna do zwrotu (ewentualnego) właścicielom.
    Śmieci np. wm rozliczają na 3 sposoby - zależnie od osób zameldowanych, osób zamieszkujących, zużycia wody (jak dużo i często wynajmujących).
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.