Zarządzanie Wspólnotą Mieszkaniową.

joseph11joseph11 Użytkownik
edytowano czerwca 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam.

Reprezentuję Wspólnotę Mieszkaniową składającą się z 12 lokali ( 10 lokali jest własnością lokatorów a 2 lokale własnością Wojskowej Agencji Mieszkaniowej ).
W chwili powstawania W.M. został nam narzucony Zarządca , z którego pracy jesteśmy niezadowoleni. Wykonując swoją pracę , za nasze pieniążki , ewidentnie dba o interes swój i potencjalnych ( czyt. : zazwyczaj jednego ) wykonawców, podczas przeprowadzania wszelkich remontów i prac konserwatorskich.
Chcemy rozwiązać z Zarządcą Umowę i w związku z tym mam pytanie:
1. Czy Swoją wspólnotą ( przypominam :12 lokali) może zarządzać ktoś z lokatorów - ewentualnie dwóch lub trzech - nie posiadając licencji Zarządcy?
2. Jakie w szczególności obowiązki w takim przypadku na nim by ciążyły?

Pozdrawiam : Józef

Komentarze

  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Joseph, my jestesmy w podobnej sytuacji, tez "spadkobiercy" WAM :-) Mamy wlasny zarzad i nikt z jego czlonkow nie posoada licencji, nie jest to wymagane prawem. Natomiast postaralismy sie o administratora, ktory posiada licencje i obowiazkowe OC, to w jakims stopniu uwiarygadnia go i obliguje do lepszego dzialania :-)
    I tu wlansie nie do konca rozumiem pytanie: czy chodzi Ci o zarzadzanie, biezace administrowanie nieruchomoscia?
  • Opcje
    joseph11joseph11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1. Czy Swoją wspólnotą ( przypominam :12 lokali) może zarządzać ktoś z lokatorów - ewentualnie dwóch lub trzech - nie posiadając licencji Zarządcy?
    .....
    Przez powyższe pytanie należy rozumieć administrowanie Wspólnotą bez konieczności zatrudniania licencjowanego Zarządcy.
  • Opcje
    andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiście. Nie musi posiadać żadnej licencji. A ile osób będzie w Zarządzie, to już zależy tylko od włascicieli lokali. Przypominam, że zarząd musi być wybrane w drodze uchwały.
    Napisał Pan że ktoś z lokatorów - chodziło chyba o właściciela lokalu.
    Pozdrawiam.
  • Opcje
    joseph11joseph11 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rzeczywiście, pisząc "ktoś z lokatorów" , miałem na mysli lokatora, który jest właścicielem mieszkania.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] joseph11:[/cite]Rzeczywiście, pisząc "ktoś z lokatorów" , miałem na mysli lokatora, który jest właścicielem mieszkania.
    Albo jedno, albo drugie. Jeżeli lokator, to nie właściciel i odwrotnie.
    Prawną definicję pojęcia "lokator" zawiera ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego:
    Art. 2. 1. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
    1) lokatorze - należy przez to rozumieć najemcę lokalu lub osobę używającą lokal na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności;
    Co do składu zarządu - ustawa o własności lokali określa to tak:
    Art. 20. 1. Jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, jest więcej niż siedem, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
    Zatem możecie uchwałą powołać do zarządu również któregoś z lokatorów. Wówczas nie będzie on mógł brać udziału w głosowaniach nad uchwałami (głosują wyłącznie właściciele - osobiście lub przez pełnomocników), ale będzie pełnoprawnym członkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej.

    Co więcej: do zarządu możecie powołać osobę w ogóle niemieszkającą w Waszym budynku.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.