Wymuszanie ogrzewania

m_malgosia_mm_malgosia_m Użytkownik
edytowano stycznia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam

Mamy wspólnotę mieszkaniową. Administracja wymusza bezwzględne ogrzewanie. Mam temperaturę w mieszkaniu około 20C - 23C przy zakręconych grzejnikach., kawalerka 35m2. W środkowym pionie na 1 piętrze. Jak się okazało u mnie była uchwała która nakazuje zużycie 4GJ NA MIESZKANIE. Niezależnie od wielkości. Nie na m2. Czyli sąsiad który ma 120m2 też musi zużyć tyle co ja przy 35m2. Jeśli nie zużyjesz 4GJ to tracisz WSZYSTKIE zaliczki chociaż u mnie było to znacznie więcej niż nawet średnie zużycie na m2. Ja nie mam nic przeciwko utrzymaniu temperatury odpowiedniej czy opłaceniu jakiegoś minimum, ale zmuszanie mnie do grzania gdy jest u mnie powyżej 21C a gdy gotuję to 23C uważam za absurd. Teraz otwieram okna i grzeję, ale przyznam, że dużo nerwów mnie to kosztuje. Proszę o pomoc.

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli nie zużyjesz 4GJ to tracisz WSZYSTKIE zaliczki chociaż u mnie było to znacznie więcej niż nawet średnie zużycie na m2.
    Nie rozumiem - jak możesz "stracić" wszystkie zaliczki? Co się z nimi dzieje - wyparowują? :shocked:
    Taka uchwała to idiotyzm i bezprawie. Albo na odwrót.
  • Opcje
    m_malgosia_mm_malgosia_m Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przepadają. Administracja zabiera i traktuje jak ryczałt (czyt. tyle ile wpłaciłeś tyle się im należy). Z moich pieniędzy pokrywa część rachunku i tylko resztę rozdziela na pozostałych mieszkańców (co zmniejszyło ich rachunki). Więc dopóki jeszcze ktoś nie wpadnie tak jak ja to będzie jak jest. Już drugi raz wychodzę z nową uchwałą by to zmienić, poprzednia nie przeszła. Walczę z administracją już od roku, ale jak na razie to tylko nabawiam się nerwicy.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano stycznia 2011
    To jest zwykłe złodziejstwo. Zarząd odgrywa Janosika - zabiera jednym i rozdaje innym.
    Możesz sama wyliczyć swoją zaliczkę za c.o. i nie płacić więcej. Jeżeli masz nadpłatę, możesz dokonać kompensaty - potrącić nadpłatę za c.o. z Twoich zaliczek na eksploatację nieruchomości wspólnej.
    Kodeks cywilny:
    Art. 498. § 1. Gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym.

    § 2. Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej.
  • Opcje
    m_malgosia_mm_malgosia_m Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niestety próbowałam, ale gnębili mnie, że zalegam z czynszem. Było tego 750zł więc nie płaciłam parę miesięcy, ale dzwonili i grozili. Administracja tłumaczy, że taka jest uchwała i mogą tak zrobić. Już nawet wynajęłam prawnika i on do nich pisał... ignorują wszystko. Idą w zaparte. W tym roku grzeję na siłę... :( Możliwe, że sprawa oprze się o sąd. Rozmawiałam z nimi miliony razy, zaproponowaliśmy nawet, że zapłacimy za te 4GJ... ale tylko wrzeszczą na mnie, że wymyślam. Zabranie mi zaliczek w całości to miała być swoista kara za to, że nie zużyłam wyznaczonej przez nich normy.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Uchwałę należało zaskarżyc w ustawowym terminie, czy istnieje możliwośc przytoczenia zapisu, z którego wynika obowiązek zużycia 4 GJ w lokalu oraz przepadek zaliczek?

    Niezależnie od tego, że uchwały nie zaskarżono, to i tak moim zdaniem mamy tutaj do czynienia z nieuprawnioną ingerencją wspólnoty mieszkaniowej w prawo własności, dlatego uważam, że jest bezskuteczna.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Działalnośc uchwałodawcza wspólnoty w zakresie rozliczeń centralnego ogrzewania jest ograniczona m.in. przepisami prawa energetycznego.

    Art. 45 9. ustawy Prawo energetyczne stanowi, że:
    właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego dokonuje wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w tym budynku, tak aby wybrana metoda, uwzględniając współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji budynku określonych w odrębnych przepisach, stymulowała energooszczędne zachowania oraz zapewniała ustalanie opłat, o których mowa w ust. 4, w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

    Tekst ustawy:
    http://www.zarzadca.pl/prawo/index.php?option=com_content&view=article&id=266:prawo-energetyczne&catid=39&Itemid=356
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    m_malgosia_mm_malgosia_m Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niestety Uchwała nie była zaskarżona, a ja jeszcze wtedy nie mieszkałam. Tym nie mniej powołałam się na bezskuteczność tej uchwały jako sprzecznej z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa, powołałam się na art. 58 § 1 Kodeksu cywilnego. Przepis ten przewiduje, że czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna. Jednak nie poskutkowało. Mam opinię prawną dwóch radców prawnych na piśmie i też nic. Administracja cały czas przysyłała wezwania do zapłaty i groziła. To jak walka z wiatrakami. Ja swoje a oni swoje.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    małgosia - oni cię psychologicznie naciskają, bo prawnie nie mają szans.
    Szkoda, że te 750 zł im zapłaciłaś i tylko konflikt się przedłużył.
    W takich sprawach nie ma półśrodków - albo walczysz, albo zgadzasz się z bezprawiem.
    Jak się zgadzasz, to twój wybór.
    Jak nie, to płacisz wg twoich wyliczeń i czekasz aż cię do sądu o zaległe opłaty pozwą (chociaż wątpię, żeby się na to zdecydowali). Jak twoi prawnicy ich nie przekonali, to sąd na pewno da im radę ;)
    A może możesz zaprzyjaźnić się z sąsiadami/właścicielami w podobnej sytuacji? Jak was więcej przestanie płacić, to szybciej konflikt się skończy
  • Opcje
    m_malgosia_mm_malgosia_m Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rozmawiałam z sąsiadami wszyscy byli oburzeni, że zmuszają ich do ogrzewania. Krzyczeli: Jakim prawem?? Jednak na zebraniu które udało mi się zwołać, dowiedzieli się, że im się udało. Tylko ja ucierpiałam i drugi sąsiad bo miał zepsuty licznik i jemu też policzyli całkowicie. Wtedy zeszło im ciśnienie do walki :( Uchwała nie przeszła, zwłaszcza przez tych właścicieli którzy byli osobiście odwiedzani przez Zarząd w sprawie podpisu pod nową uchwałą. Jednak to było pierwsze rozliczenie, będą kolejne lata. Wyszłam znów z nową uchwałą, niedługo będzie zebranie.
    Wciąż mogę potrącić te 750zł z kolejnych czynszów, ale będzie jak w zeszłym roku.

    Kobieta z administracji powiedziała mi, że to jest swoista kara dla tych właścicieli którzy za mało grzeją. Bo grzeją ich sąsiedzi. Nie docierało do niej, że mam ciepło w mieszkaniu, ściana południowa, kawalerka jest gorąco i śpię pod najcieńszą kołdrą. Stwierdziła, że mam mieć odkręcone grzejniki, a jeśli mi za gorąco to sobie mogę okno otworzyć.

    Mogę się z nimi szarpać, ale prawnik radzi by na razie płacić. Mam poczekać, aż sprawa trafi do sądu.
  • Opcje
    m_malgosia_mm_malgosia_m Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To jest ta część uchwały dotycząca ogrzewania:

    UCHWAŁA NR 3/2009
    Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 24.06.1994r. o własności lokali (Dz.U. Nr 85, poz. 388 z późn. zm.) Członkowie Wspólnoty postanawiają
    §1
    Przyjąć wysokość miesięcznych zaliczek na koszty utrzymania nieruchomości wspólnej oraz koszty związane
    z utrzymaniem indywidualnych lokali.
    I. Zaliczki na energię cieplną
    2,00zł/m2 – energia cieplna ogrzewanie (właściciele mieszkań, w których zużycie energii cieplnej w całym sezonie grzewczym wyniesie mniej niż 4GJ - nie będą rozliczani z wpłaconych zaliczek – wpłaty ich zostaną potraktowane jak ryczałt). Ryczałt zostanie także zastosowany w przypadku braku licznika lub jego niesprawności, która uniemożliwi jego odczytanie na koniec sezonu grzewczego.
    10,30zł/m3 – opłata za ciepłą wodę
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.