ogrzewanie gazowe
wandaf
Użytkownik
Mamy wspólnotę mieszkaniową. Budynek zamieszkuje 8 lokatorów jest to stare budownictwo (wszystkie przewody kominowe są zajęte). Mam pytanie - mieszkam na I piętrze łazienka jest usytuowana przy ślepej ścianie, chcę zamontować piec gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania. Czy można zamontować komin przebijając się przez ścianę i nie budując komina wychodzącego ponad dach. Jak przepisy mają się dzisiaj do nowej technologii pieca gazowego dwufunkcyjnego z zamkniętą komorą spalania.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Pozdrawiam.
Zgoda właścicieli lokali, których okna sąsiadują z "indywidualnym koncentrycznym przewodem powietrzno-spalinowym", nie jest wymagana.
Konieczna jest natomiast uchwała ogółu właścicieli wraz z pełnomocnictwem dla właściciela-inwestora do dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane, ponieważ montaż grzewczego kotła gazowego wymaga pozwolenia na budowę, a do wniosku o pozwolenie należy załączyć oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane. Oświadczenie takie bez zgody WM i pełnomocnictwa będzie nieprawdziwe.
Inaczej wygląda sprawa, jeżeli chcesz na przykład wymienić kocioł z otwartą komorą na taki z zamkniętą. Ale to trzeba zawsze rozpatrywać indywidualnie.
Pozdrawiam.
Wracając do tematu - 1. Kto ponosi koszty dodatkowego nawiewu (przewód powietrzny), który musi być wykonany w lokalu gdzie właściciel chce zamontować piec dwu-funkcyjny?
Kominiarze stwierdzili, że jest to nowy przepis, który dotyczy pomieszczeń o niewystarczającej wentylacji. Przewód powietrzny ma mieć odpowiedni przekrój zg. z projektem zabezpieczony na elewacji kratką wentylacyjną.
2. Czy WM musi podjąć Uchwałę (ingerencja w elewację i wiercenie otworu w ścianie nośnej)?
3. Czy wystarczy tylko zgoda Zarządu jeżeli jest to przepis odgórny?