ogrzewanie gazowe

wandafwandaf Użytkownik
edytowano stycznia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Mamy wspólnotę mieszkaniową. Budynek zamieszkuje 8 lokatorów jest to stare budownictwo (wszystkie przewody kominowe są zajęte). Mam pytanie - mieszkam na I piętrze łazienka jest usytuowana przy ślepej ścianie, chcę zamontować piec gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania. Czy można zamontować komin przebijając się przez ścianę i nie budując komina wychodzącego ponad dach. Jak przepisy mają się dzisiaj do nowej technologii pieca gazowego dwufunkcyjnego z zamkniętą komorą spalania.

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano stycznia 2011
    [cite] wandaf:[/cite]Czy można zamontować komin przebijając się przez ścianę i nie budując komina wychodzącego ponad dach.
    Tak, można, pod pewnymi warunkami. Regulują to przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 „w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" (Dz.U. nr 75 poz. 609 z późniejszymi zmianami):
    § 170.3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.

    § 175. 1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:
    1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,
    2) 5 kW - w pozostałych budynkach mieszkalnych.

    2. Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu. Dopuszcza się sytuowanie tych wylotów poniżej 2,5 m, lecz nie mniej niż 0,5 m ponad poziomem terenu, jeżeli w odległości do 8 m nie znajduje się plac zabaw dla dzieci lub inne miejsca rekreacyjne.

    3. Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliższej krawędzi okien otwieranych i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] wandaf:[/cite]Czy można zamontować komin przebijając się przez ścianę i nie budując komina wychodzącego ponad dach.
    Tak to właśnie jest, jak napisał Pan Owner powyżej, ale ja nie o tym. Jedna drobna uwaga: jeśli przebijesz się przez ścianę, to na pewno nie będzie komin.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    NpmmNpmm Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nawiązując do waszych odpowiedzi mam pytanie - Czy jest potrzebna zgoda mieszkańców, którzy mają okna w pobliżu rury wylotowej? Czy sam Zarząd może wyrazić zgodę na naruszenie elewacji?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przebicie otworu w ścianie nośnej to ingerencja w konstrukcję budynku, a nie tylko "naruszenie elewacji".
    Zgoda właścicieli lokali, których okna sąsiadują z "indywidualnym koncentrycznym przewodem powietrzno-spalinowym", nie jest wymagana.
    Konieczna jest natomiast uchwała ogółu właścicieli wraz z pełnomocnictwem dla właściciela-inwestora do dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane, ponieważ montaż grzewczego kotła gazowego wymaga pozwolenia na budowę, a do wniosku o pozwolenie należy załączyć oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane. Oświadczenie takie bez zgody WM i pełnomocnictwa będzie nieprawdziwe.
  • Opcje
    surfersurfer Użytkownik
    edytowano listopada -1
    montaż grzewczego kotła gazowego wymaga pozwolenia na budowę,
    a do wymiany kotła grzewczego też jest potrzebne pozwolenie na budowę?
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pozwolenie na budowę dotyczy budowy lub robót budowlanych. Wymiana jednego kotła na inny (bez zmiany istotnych parametrów i funkcji urządzenia) nie będzie wykonywaniem robót budowlanych. Pozwolenie nie będzie potrzebne. Podobnie nie będziesz potrzebować pozwolenia na wymianę kuchenki gazowej na nową.

    Inaczej wygląda sprawa, jeżeli chcesz na przykład wymienić kocioł z otwartą komorą na taki z zamkniętą. Ale to trzeba zawsze rozpatrywać indywidualnie.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    NpmmNpmm Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję wszystkim za informację.
    Wracając do tematu - 1. Kto ponosi koszty dodatkowego nawiewu (przewód powietrzny), który musi być wykonany w lokalu gdzie właściciel chce zamontować piec dwu-funkcyjny?
    Kominiarze stwierdzili, że jest to nowy przepis, który dotyczy pomieszczeń o niewystarczającej wentylacji. Przewód powietrzny ma mieć odpowiedni przekrój zg. z projektem zabezpieczony na elewacji kratką wentylacyjną.

    2. Czy WM musi podjąć Uchwałę (ingerencja w elewację i wiercenie otworu w ścianie nośnej)?
    3. Czy wystarczy tylko zgoda Zarządu jeżeli jest to przepis odgórny?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem taka ingerencja w konstrukcję wymaga uchwały, przepis tego nie zmienia a jedynie umożliwia dochodzenie roszczeń w razie braku zgody.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    surfersurfer Użytkownik
    edytowano listopada -1
    2. Czy WM musi podjąć Uchwałę (ingerencja w elewację iwiercenie otworu w ścianie nośnej)?
    Też uważam, że powinna być podjęta uchwała. Ponadto trzeba również zwrócić uwagę, że może być potrzebne pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.