udział w nieruchomości

malgicmalgic Użytkownik
edytowano stycznia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Proszę o wyprowadzenie z błędu jeśli w nim tkwię:sad:
Zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o własności "do lokalu mogą przynależeć jako części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej "pomieszczeniami przynależnymi".
Zgodnie z art. 3 ust. 2 Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz część budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
Zgodnie z art. 3 ust. 3 Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.

W naszej nieruchomości właściciele mają mieszkanie, piwnice i komórki. Te ostatnie stoją obok budynku mieszkalnego w zabudowie szeregowej. Ustalając udział w nieruchomości (zgodnie zresztą z aktami notarialnymi i dokumentacją techniczną budynku) uwzględniłam metraż tych komórek. Niektórzy właściciele uważają że błędnie bo wspólnota nie inwestuje w te komórki a jakby bierze za nie pieniądze. Poza tym moje wątpliwości wzbudził też art. 3 ust. a zwłaszcza końcówka tj. nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Czy prawidłowo ustaliłam udział ?

Komentarze

  • Opcje
    surfersurfer Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niektórzy właściciele uważają że błędnie bo wspólnota nie inwestuje w te komórki
    Wspólnota nie inwestuje też w lokale mieszkalne członków tej wspólnoty.
    Poza tym moje wątpliwości wzbudził też art. 3 ust. a zwłaszcza końcówka tj. nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
    Ustalasz udział na podstawie powierzchni lokalu +pomieszczenia przynależne do sumy powierzchni lokali wraz z pomieszczeniami przynależnymi (tymi pomieszczeniami, które służą wyłącznie do użytku osoby, która jest ich właścicielem).
    Natomiast częścią wspólną są te części budynku, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
    Czy prawidłowo ustaliłam udział ?
    Jak sie nie pomyliłaś to tak.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dobrze wyliczyłaś.
    Chyba wm sprząta tez przy tych komórkach?
    Jak macie ubezpieczenie OC, to też z nimi chyba?
    A jak nad nimi dach zacznie przeciekać, to każdy nad swoją będzie łatał?
  • Opcje
    malgicmalgic Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To dobrze. Nie przypuszczałam że zasiadanie w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej która dopiero co się zawiązała to taka praca u podstaw. Po nie całym roku mam dość.
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    malgic, nie łam się. Bywają gorsze rzeczy na tym świecie...
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie przypuszczałam że zasiadanie w zarządzie (...) to taka praca u podstaw
    Zasiadanie? To se krzesło czy tron kupiłaś? :wink:
    A na serio: nie łam się, jak ci radzi prezes. Jak przeorzesz ugór, to potem może łatwiej będzie? A jak zrezygnujesz, to to, co się nauczyłaś tylko będzie przeszkadzać, bo za mądra będziesz i upierdliwą sąsiadką dla nowego zarządu się staniesz :wink:
  • Opcje
    malgicmalgic Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki za wsparcie. Dziś mam zebranie. Zobaczymy co będzie. Grunt że do udziałów się nie będą czepiać. Albo będą...:cry:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.