Kto powinien ponieść koszty?

anka1anka1 Użytkownik
edytowano stycznia 2011 w Wolne tematy
mieszkam we wspolnocie 6 rodzinnej mam wykupione mieszkanie na wlasnosc lokator moj sasiad natomiest nie skladalam podanie do urzedu miasta o pozwolenie na przebudowe korytarza czesci wspolnej zgode uzyskalam ale gmina napisala mi w pismie iz " gmina jako wspolwlasciciel nie bedzie uczestniczyc w kosztach przebudowy czesci wspolnej budynku dlatego tez zgoda uzalezniona jest od dokonania przebudowy w interesie inwestora lub pozostalych wspolwlascicieli przedmiotowej nieruchomosci.Powyzsza zgoda nie zwalnia inwestora od obowiazku uzyskania odpowiednich pozwolen wynikajacych z przepisow prawa budowlanego oraz przepisow odrebnych."
O jakie przepisy dokladnie chodzi i kto za to ma zaplacic?
prosze o pomoc

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na pewno musisz uzyskać zgodę wszystkich właścicieli (gmina jest jednym z nich) i ty za wszystko zapłacisz. Poza tym potem będziesz płacić za te część korytarza, którą przyłączysz do swojego mieszkania.
    Na zezwoleniu na przebudowę się nie znam, poczekaj tu na fachowca, bo jest ich na tym forum kilku :cool:
  • Opcje
    anka1anka1 Użytkownik
    edytowano stycznia 2011
    mam juz zgody lokatorow wszystkich
    a dlaczego ja mam ponosci koszty skoro jak gmina sprzedawala mieszkanie to nie wydzielila mi czesci ktora moge zagospodarowac na korytarz?wchodze z glownego korytarza do pokoju:(
    a gminny lokator zajal czesc wspolna tj 4 metry korytarza juz 10 lat i nie ma na to zadnych pozwolen?postawil drewniana scianke i wstawil drzwi i zyskal korytarz za ktory nie placi gdyz nie jest robiona inwentaryzacja ani nie byly znieniane udzialy to ma byc fer?
  • Opcje
    anka1anka1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a ja walcze z gmina o 2 metry i mam ponosic koszty zmian udzialow dla wszystkich lokatorow tj notarialnie korekte inwentaryzacji i projektu?
    cos chyba nie halo?
  • Opcje
    surfersurfer Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a dlaczego ja mam ponosci koszty skoro jak gmina sprzedawala mieszkanie to nie wydzielila mi czesci ktora moge zagospodarowac na korytarz?wchodze z glownego korytarza do pokoju:(
    Chyba widziałaś co kupujesz więc nie widzę powodów do zmartwieć.
    W Twoim interesie jest dokonanie inwestycji, przecież chcesz mieć "części którą mogę zagospodarować na korytarz"
    a gminny lokator zajal czesc wspolna tj 4 metry korytarza juz 10 lat i nie ma na to zadnych pozwolen?postawil drewniana scianke i wstawil drzwi i zyskal korytarz za ktory nie placi gdyz nie jest robiona inwentaryzacja ani nie byly znieniane udzialy to ma byc fer?
    Nie, jest "fer".
    Zgłoś do PINB, zgłoś do gminy, wystąp do sądu.
    O jakie przepisy dokladnie chodzi
    Chodzi o pozwolenie na budowę.
    Jednak wcześniej konstruktor musi sporządzić projekt budowy, który dołączysz do wniosku o pozwolenie na budowę.
    Potem, zatrudnisz nadzorcę budowlanego, który wypełni dziennik budowy.
  • Opcje
    surfersurfer Użytkownik
    edytowano listopada -1
    koszty zmian udzialow dla wszystkich lokatorow tj notarialnie korekte inwentaryzacji i projektu?
    cos chyba nie halo?
    to Ty chcesz kupić tą część nieruchomości?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zatrudnisz nadzorcę budowlanego
    To znaczy: kierownika budowy.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zmiana udziałów ci się nie opłaca. Przebuduj na swój koszt i potem wynajmij to od wspólnoty. Tylko najpierw się zabezpiecz uchwałą z ceną za wynajem corocznie waloryzowaną o wskaźnik inflacji
  • Opcje
    anka1anka1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czyli jakbym wynajela po przebudowie ten korytarz to bym musiala zmieniac notarialnie udzialy wszystkim lokatorom czy nie?
  • Opcje
    anka1anka1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tylko najpierw się zabezpiecz uchwałą z ceną za wynajem corocznie waloryzowaną o wskaźnik inflacji
    gdzie mam sie udac po ta uchwale do tbs-u czy gminy?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano stycznia 2011
    [cite] anka1:[/cite]
    Tylko najpierw się zabezpiecz uchwałą z ceną za wynajem corocznie waloryzowaną o wskaźnik inflacji
    gdzie mam sie udac po ta uchwale do tbs-u czy gminy?
    Chodzi o uchwałę właścicieli lokali (wspólnoty mieszkaniowej).
    Czy Waszym zarządcą jest TBS?
    Napisz, ile jest wszystkich razem lokali w budynku: mieszkań i lokali użytkowych.
    Ile z nich jest wykupionych, a ile jeszcze należy do gminy.

    Po Twoich wpisach widzę, że edukację właścicielską musisz zacząć od podstaw. To żaden wstyd, każdy kiedyś zaczynał.
    Przeczytaj uważnie ustawę o własności lokali: http://lex.pl/bap/student/Dz.U.2000.80.903.html
    Komentarz edytowany owner
  • Opcje
    anka1anka1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tak zarzadca jest tbs jest 6 lokali .5 jest wykupionych 1 gminny
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano lutego 2011
    [cite] anka1:[/cite]czyli jakbym wynajela po przebudowie ten korytarz to bym musiala zmieniac notarialnie udzialy wszystkim lokatorom czy nie?
    Nie, to nadal byłaby część wspólna, którą wm wynajmuje = czerpie pożytki i płaci od tego podatek
    Niech ci wynajmą za 1 zł i po kłopocie. Oszczędzą na sprzątaniu
  • Opcje
    anka1anka1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    moze i masz racje ale jakbym chcuala kiedys sprzedac mieszkanie to co z korytarzem z ktory ponioslam duze koszty?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lutego 2011
    Jeżeli wspólnota nie przeniesie na Panią własności tego korytarza, to nie będzie go Pani mogła sprzedac.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    anka1anka1 Użytkownik
    edytowano lutego 2011
    dlatego po przerobieniu wspolnego korytarza na moj wlasny powinno sie zrobic korekte inwentaryzacji i zmienic udzialy wszystkich lokatorow notarialnie tak slyszalam
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    korytarz możesz od wm wynająć lub odkupić.
    Wynajem jest tańszy, ale nie daje ci prawa własności.
    Jak chcesz go odkupić (a wm się zgadza), to ponosisz wszystkie koszty związane ze zmianą udziałów.
  • Opcje
    anka1anka1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dziekuje za odpowiedz:)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.