informowanie o zmianie systemu grzewczego

malgicmalgic Użytkownik
edytowano stycznia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Jakie przepisy prawne nakładają na właściciela obowiązek informowania wspólnoty o zmianie w części mieszkania ogrzewania z tradycyjnego na podłogowe.

Komentarze

  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Żadne. W swoim mieszkaniu możesz zrobić ogrzewanie jakie chcesz, nikomu nic do tego.
  • Opcje
    restonreston Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tam gdzie system centralnego ogrzewania jest wspólnoty dla całego budynku nie może nic zmieniać bez zgody wspólnoty.
  • Opcje
    malgicmalgic Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Reston nie bardzo rozumiem. Czyli jeżeli w kuchni planuję zdemontować grzejnik i puścić ogrzewanie w podłodze to muszę mieć na to zgodę? Jeśli tak to na jakiej podstawie.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    malgic, chyba o tym samym już pisałaś tutaj
    https://forum.zarzadca.pl/discussion/2616/rozliczanie-ciepla/
  • Opcje
    restonreston Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Demontaż grzejnika i puszczenie ogrzewania w podłodze dla wspólnego ogrzewania wymaga zgody wspólnoty, bo instalacja centralnego ogrzewania jest wspólna.
    tak jak napisał Kuba w wątku podanym wyżej "Instalacja winna być skryzowana zgodnie z projektem.
    Czyli nie weźmie więcej niż zaplanowano dla jego lokalu".
  • Opcje
    malgicmalgic Użytkownik
    edytowano listopada -1
    malgic, chyba o tym samym już pisałaś tutaj
    https://forum.zarzadca.pl/discussion/2616/rozliczanie-ciepla/

    Koziorozko, oczywiście masz rację. Ale jak widzisz po wyjaśnieniu jednej sprawy pojawia się kolejna związana. A tak na marginesie dzięki za wszystkim rady zwłaszcza tę z notesem:bigsmile:

    Napiszę Wam czego dowiedziałam się pracując nad tym wątkiem. Dla Was to pewnie żadna nowość, ale dla mnie tak i może znajdzie się ktoś komu te newsy pomogą.

    Podstawowe przepisy regulujące indywidualne rozliczanie kosztów ciepła budynku wielolokalowego zawiera ustawa Prawo energetyczne, dokładnie art. 45a. Wynika z niego że zarządca powinien zastosować właściwą metodę rozliczania kosztów i wykorzystać do tego:
    1. ciepłomierze,
    2. urządzenia wskaźnikowe (nagrzejnikowe podzielniki kosztów ogrzewania),
    3. powierzchnię lub kubaturę lokali.

    Ministerstwo Gospodarki w piśmie z dnia 22.09.2005 r. przesłanym do Stowarzyszenia d/s rozliczania energii zgodnie z jej użyciem pisze "Dokonując, zgodnie z art. 45a ust. 8 ustawy, wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego musi mieć na uwadze zapisy ust. 9 art. 45a ustawy, tzn., aby wybrana metoda stymulowała energooszczędne zachowania lokatora oraz zapewniała ponoszenie opłat w sposób odpowiadający zużyciu ciepła. Oznacza to, że metoda rozliczania kosztów ciepła wykorzystująca powierzchnię lub kubaturę poszczególnych lokali powinna być stosowana tylko wówczas gdy nie ma możliwości, np., z przyczyn technicznych zastosowania metod wykorzystujących wskazania ciepłomierzy lub wskazania urządzeń wskaźnikowych."

    Do tego:
    art. 134 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.02 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który mówi że grzejniki powinny być wyposażone w regulatory dopływu ciepła, które powinny działć automatycznie, w zależności od zmian temperatury wewnętrznej w pomieszczeniach (...), Art. 135 tego rozporządzenia stanowi: instalacja grzewcza powinna posiadać m.in. urządzenia umożliwiajace indywdualne rozliczanie kosztów ogrzewania poszczególnych mieszkań lub lokali użytkowych.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] reston:[/cite]Demontaż grzejnika i puszczenie ogrzewania w podłodze dla wspólnego ogrzewania wymaga zgody wspólnoty, bo instalacja centralnego ogrzewania jest wspólna...

    Wspólna to ona jest ale tylko w części wspólnej i do ściany mojego mieszkania. Wewnątrz mojego mieszkania jest chyba moja. Czy może jestem w błędzie...?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    u mnie wspólna jest do głowicy/termostatu kaloryfera
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lutego 2011
    Pomocne orzecznictwo:

    z uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dni 21 października 2008 roku, sygn. akt: II SA/Kr 274/08


    "Częścią wspólną są bowiem te urządzenia, które nie służą do użytku wyłącznie przez właściciela lokalu (art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z poźn. zm.). Innymi słowy urządzenie (sieć techniczna) zainstalowana w budynku z wyodrębnionymi lokalami tylko wówczas stanowi część wspólną, jeżeli korzystają z niej przynajmniej dwaj właściciele takich lokali. Nie oznacza to, że cała sieć techniczna doprowadzającą tzw. media stanowi część wspólną budynku. W samej sieci należy wyodrębnić - o ile jest to możliwe - tą jej część, która służy wyłącznie właścicielowi danego lokalu i tą część, która służy jeszcze innym właścicielom lokali. Odnosząc ten pogląd do sieci centralnego ogrzewania należy stwierdzić, iż częścią wspólną tej sieci będzie ta jej część, która służy do przesyłania ciepła do poszczególnych lokali. Natomiast część tej sieci, zainstalowana w poszczególnych lokalach i służąca tylko do odbioru ciepła dla danego pomieszczenia i nie będąca jednocześnie fragmentem sieci pozwalającym na utrzymanie dostaw ciepła do innych lokali - stanowi część odrębną sieci służącą zaspokajaniu potrzeb tylko właściciela danego lokalu. Odnosząc te rozważania do tej sprawy należy stwierdzić, iż stan faktyczny potwierdza taką interpretację. W innych bowiem lokalach mieszalnych (np. nr [...], nr [...], nr [...]) zainstalowano odrębne autonomiczne ogrzewania, służące ogrzaniu tylko jednego lokalu i jak wynika to z akt każdy z tych właścicieli samodzielnie i niezależnie od pozostałych właścicieli montował taki system ogrzewania. Okoliczność zaś, czy np. w mieszkaniu nr [...] lub [...] jest sieć ogrzewania, nie ma wpływu na zamontowanie lub korzystanie z sieci ogrzewania w innym lokalu. Tym samym podmiotem zobowiązanym do zainstalowania takiego ogrzewania w przypadku, gdy jego zainstalowanie nie ma wpływu na funkcjonowanie pozostałej sieci ogrzewania - nie mogą być wszyscy współwłaściciele, ale tylko właściciel danego lokalu pod warunkiem, że jednocześnie zostanie spełniona przesłanka wynikająca z art. 66 pkt 3 Prawa budowlanego dotycząca nieodpowiedniego stanu technicznego nie lokalu, ale budynku. To samo dotyczy instalowania sieci ogrzewania w lokalu usługowym. "

    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/622-ii-sa-kr-274-08-samowolne-zdemontowanie-fragmentu-instalacji-grzewczej-przez-wlasciciela.html
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Andrzej_KAndrzej_K Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]u mnie wspólna jest do głowicy/termostatu kaloryfera

    Moim zdaniem powinna być do zaworu. (zawór jeszcze wspólny, a termostat i grzejnik właściciela lokalu.)
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    sie nie znam na technicznym nazewnictwie. Wspólnotowe jest to coś, w którym jest kryza, dalej indywidualne
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano lutego 2011
    [cite] Zarządca:[/cite]Natomiast część tej sieci, zainstalowana w poszczególnych lokalach i służąca tylko do odbioru ciepła dla danego pomieszczenia i nie będąca jednocześnie fragmentem sieci pozwalającym na utrzymanie dostaw ciepła do innych lokali - stanowi część odrębną sieci służącą zaspokajaniu potrzeb tylko właściciela danego lokalu.

    Krótko mówiąc, miałem rację :tongue:
    W moim mieszkaniu robię z grzejnikami co chcę.
    Właśnie dzisiaj założyłem zawory programowalne z termostatami :bigsmile:
  • Opcje
    restonreston Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niestety racje masz tylko wtedy masz własny kociołek i zasilasz nim tylko swoje mieszkanie. Przy wspólnej instalacji możesz pobrać tylko tyle ciepła ile wynika z projektowanych wartości dla twojego lokalu. Mieszanie w instalacji centralnego u ciebie może zaburzyć funkcjonowanie ogrzewania u twojego sąsiada. Wydawało mi się że to dość oczywiste.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Reston, ja nie zakładam, że ktoś zamontuje taki system grzewczy, by osiągnąć temperaturę np. 35'C bo zamierza zrobić wylęgarnię kurcząt.

    Zastosowanie różnego rodzaju grzejników nie nazwałbym mieszaniem w instalacji CO i z pewnością nie wpłynie na zaburzenie ogrzewania u sąsiada. Zauważ, że ktoś może grzać tak, by uzyskać temperaturę 17'C i jemu to wystarczy, a dla drugiego 22'C będzie mało. Nikt nikomu niczego nie zakłóci, a rachunki za ogrzewanie będą znacznie się różniły (zakładam opomiarowanie ogrzewania oczywiście).
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.