art. 23 wykładnia
malgic
Użytkownik
czy mają Państwo namiary na jakieś wykładanie bądź orzecznictwo w sprawie art. 23 ustawy o własności
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/667-ii-csk-47-06-sposob-glosowania-wedlug-zasady-ze-na-kazdego-wlasciciela-przypada-jeden-glos.html
http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/867-v-aca-57009-kazdy-wlasciciel-moze-glosowac.html
Po drugie jak należy rozumieć stwierdzenie "w określonej sprawie". Np. głosujemy nad planem gospodarczym i zgodnie z treścią tej uchwały podejmujemy ją wg zasady 1 na 1, to czy dla nas plan gospodarczy jest tą określoną sprawą i zmiany planu są z marszu głosowane wg zasady 1 na 1, czy każda zmiana planu gospodarczego jest nową "określoną sprawą.
Po trzecie, czy jeżeli nie ma właściciela większościowego a udział w nieruchomości wspólnej jest równy 1, to znaczy że nie możemy stosować zasady 1 na 1.
Mam nadzieję że pytam w miarę zrozumiale.
Was dotyczy art. 23 ust. 2 - nie ma tam słowa o tym, czy udziały się sumują do 1 ani czy jest właściciel większościowy - gdyby zachodziła jedna z tych sytuacji lub obie jednocześnie, to głosowanie 1=1 wprowadza się bez głosowania uchwały w tej sprawie, na każde żądanie 1/5 udziałowców.
Jeżeli podejmujecie uchwałę, że będziecie głosować metodą 1 właściciel = 1 głos, to w treści uchwały powinniście wyraźnie wskazać, w jakiej sprawie metoda 1=1 ma mieć zastosowanie. Wtedy ta sprawa będzie "określona". Każde następne głosowanie w tej sprawie (zmiany PG) to inna uchwała, więc należy na nowo zdecydował uchwałą, podjętą udziałami, że głosowanie w sprawie zmiany PG odbędzie się wg zasady 1=1.
Nie bardzo rozumiem, po co Wam podwójne głosowania w każdej sprawie?
Tu nie trzeba wykładni - wystarczy czytać ze zrozumieniem.
Nie znam takiego orzeczenia.
Ustęp 2 był w ustawie od początku, to jest od jej uchwalenia 24 czerwca 1994 roku. Dopiero w 2000 roku nowelizacja ustawy wprowadziła ustęp 2a dla przełamania dominacji właściciela większościowego oraz do odstąpienia od głosowania udziałami w sytuacji, gdy udziały są źle wyliczone (nie sumują się do jedności).
http://www.zarzadca.pl/content/view/560/32/
http://e-prawnik.pl/domowy/prawo-mieszkaniowe/wspolnota/odpowiedzi/glosowanie-wg-zasady-jeden-wlasciciel-jeden-glos.html
https://forum.zarzadca.pl/discussion/17/uchwala-liczenie-glosow/
Zawsze zastanawiałem się nad sensem takiej uchwały. Jeżeli macie większość udziałów (+ 50,01%) by przegłosować tryb głosowania 1 właściciel = 1 głos, to przecież zawsze możecie przegłosować udziałami każdą uchwałę?
Jak ktoś ci coś zarzuca, to pytaj, na jakiej podstawie to robi, bo ty chętnie się podkształcisz. Ołóweczek i kartka z kieszeni i postawa gotowej do zapisania tej "cennej" informacji. A na koniec ze słodkim uśmiechem polecasz lekturę ustawy o własności lokali z dodatkiem, że jest naprawdę krótka i prosta
Jeżeli uchwała została podjęta na zebraniu właścicieli, członkom wspólnoty nie doręcza się jej postanowień. Jeżeli jednak uchwała została podjęta w wyniku indywidualnego zbierania głosów przez zarząd, wówczas każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.
Przytoczyłam tu kwestie,które zainteresują na pewno te wspólnoty gdzie większość udziałów przypada na 1 właściciela.
W sprawach zwykłego zarządu decyzje podejmuje zarząd wspólnoty bez uchwały. Decyzje zarządu są decyzjami wspólnoty.