art. 23 wykładnia

malgicmalgic Użytkownik
edytowano stycznia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
czy mają Państwo namiary na jakieś wykładanie bądź orzecznictwo w sprawie art. 23 ustawy o własności

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a konkretnie, to o co ci chodzi?
  • Opcje
    malgicmalgic Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Podniesiono wobec mnie zarzut że właściciel dostając uchwałę do głosowania w drodze indywidualnego zbierania głosów nie wie jaki sposób głosowania wybrano bo nie ma napisanego tego w uchwale. Na moje wyjaśnienie że zawsze wg udziałów chyba że jest inna uchwała również przegłosowana udziałami która mówi że w danej sprawie np. planu gospodarczego głosujemy wg zasady 1 na 1, stwierdził że się mylę oczywiście nie podając argumentacji.

    Po drugie jak należy rozumieć stwierdzenie "w określonej sprawie". Np. głosujemy nad planem gospodarczym i zgodnie z treścią tej uchwały podejmujemy ją wg zasady 1 na 1, to czy dla nas plan gospodarczy jest tą określoną sprawą i zmiany planu są z marszu głosowane wg zasady 1 na 1, czy każda zmiana planu gospodarczego jest nową "określoną sprawą.

    Po trzecie, czy jeżeli nie ma właściciela większościowego a udział w nieruchomości wspólnej jest równy 1, to znaczy że nie możemy stosować zasady 1 na 1.
    Mam nadzieję że pytam w miarę zrozumiale.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ust. 2 i ust. 2a artykułu 23 dotyczą różnych sytuacji.
    Was dotyczy art. 23 ust. 2 - nie ma tam słowa o tym, czy udziały się sumują do 1 ani czy jest właściciel większościowy - gdyby zachodziła jedna z tych sytuacji lub obie jednocześnie, to głosowanie 1=1 wprowadza się bez głosowania uchwały w tej sprawie, na każde żądanie 1/5 udziałowców.

    Jeżeli podejmujecie uchwałę, że będziecie głosować metodą 1 właściciel = 1 głos, to w treści uchwały powinniście wyraźnie wskazać, w jakiej sprawie metoda 1=1 ma mieć zastosowanie. Wtedy ta sprawa będzie "określona". Każde następne głosowanie w tej sprawie (zmiany PG) to inna uchwała, więc należy na nowo zdecydował uchwałą, podjętą udziałami, że głosowanie w sprawie zmiany PG odbędzie się wg zasady 1=1.

    Nie bardzo rozumiem, po co Wam podwójne głosowania w każdej sprawie?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na moje wyjaśnienie że zawsze wg udziałów chyba że jest inna uchwała również przegłosowana udziałami która mówi że w danej sprawie np. planu gospodarczego głosujemy wg zasady 1 na 1, stwierdził że się mylę oczywiście nie podając argumentacji.
    Nie mylisz się, masz rację.
  • Opcje
    malgicmalgic Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jakie podwójne głosowanie?
  • Opcje
    malgicmalgic Użytkownik
    edytowano listopada -1
    chodzi o to że przed każdą uchwałą podejmujemy uchwałę w sprawie zasady głosowania. Zamiast np. 1 raz określić wszystkie sprawy w których ta zasada obowiązuje.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Najpierw udziałami, że w tej sprawie będziecie głosować metodą 1=1, a później głosowanie właściwe nad uchwała, metodą 1 właściciel = 1 głos.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] malgic:[/cite]chodzi o to że przed każdą uchwałą podejmujemy uchwałę w sprawie zasady głosowania
    No widzisz, sama sobie odpowiedziałaś, o co chodzi.
  • Opcje
    malgicmalgic Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ok. jest to już dla mnie jasne. Dzięki. Potrzebuję jedynie wykładni która by udowodniła raz na zawsze jednemu z właścicieli że art. 23 ust. 2 stosuje się niezależnie od ust. 3, tj. że niespełnienie przesłanek ust. 3 nie wyklucza możliwości głosowania wg zasady 1 na 1. Spotkałeś się z taką wykładnią?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano stycznia 2011
    [cite] malgic:[/cite]Potrzebuję jedynie wykładni która by udowodniła raz na zawsze jednemu z właścicieli że art. 23 ust. 2 stosuje się niezależnie od ust. 3
    Od ust. 2a.
    Tu nie trzeba wykładni - wystarczy czytać ze zrozumieniem. :wink:
    Nie znam takiego orzeczenia.
    Ustęp 2 był w ustawie od początku, to jest od jej uchwalenia 24 czerwca 1994 roku. Dopiero w 2000 roku nowelizacja ustawy wprowadziła ustęp 2a dla przełamania dominacji właściciela większościowego oraz do odstąpienia od głosowania udziałami w sytuacji, gdy udziały są źle wyliczone (nie sumują się do jedności).
    http://www.zarzadca.pl/content/view/560/32/
  • Opcje
    malgicmalgic Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki jeszcze po szperam w nieograniczonych sferach internetu, bo ja niestety wszystko muszę udowadniać żeby mi w końcu wszyscy dali spokój. Jeżeli nie przedłożę np. orzeczenia sądu lub innego znaczącego dokumentu jeszcze sformułowanego wprost, to będą mi wmawiać że nie mam racji lub źle interpretuję lecz sami nie dokumentują swoich stanowisk bo oni są nieomylni i już.
  • Opcje
    Andrzej_KAndrzej_K Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] malgic:[/cite]ok. jest to już dla mnie jasne. Dzięki. Potrzebuję jedynie wykładni która by udowodniła raz na zawsze jednemu z właścicieli że art. 23 ust. 2 stosuje się niezależnie od ust. 3, tj. że niespełnienie przesłanek ust. 3 nie wyklucza możliwości głosowania wg zasady 1 na 1. Spotkałeś się z taką wykładnią?

    Zawsze zastanawiałem się nad sensem takiej uchwały. Jeżeli macie większość udziałów (+ 50,01%) by przegłosować tryb głosowania 1 właściciel = 1 głos, to przecież zawsze możecie przegłosować udziałami każdą uchwałę?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano stycznia 2011
    ja niestety wszystko muszę udowadniać żeby mi w końcu wszyscy dali spokój.
    To nierealne w 100%, wystarczy, ze większość ma do ciebie zaufanie.
    Jak ktoś ci coś zarzuca, to pytaj, na jakiej podstawie to robi, bo ty chętnie się podkształcisz. Ołóweczek i kartka z kieszeni i postawa gotowej do zapisania tej "cennej" informacji. A na koniec ze słodkim uśmiechem polecasz lekturę ustawy o własności lokali z dodatkiem, że jest naprawdę krótka i prosta ;)
  • Opcje
    danka103danka103 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na początku należy zaznaczyć, iż wspólnota podejmuje decyzje w formie uchwały. Uchwały takie zapadają bądź na zebraniu właścicieli bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd. Istnieje tutaj duża dowolność, jednakże istnieją sytuacje, kiedy prawo obliguje do podjęcia decyzji właśnie na zebraniu właścicieli. Uchwała może być również wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, a częściowo w drodze indywidualnego zbierania głosów. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów. Taka jest zasada. Właściciele mogą jednak postanowić w umowie ustanawiającej odrębną własność lokalu albo w uchwale, w której większość głosów odpowiada większości udziałów, że w określonej sprawie każdemu właścicielowi będzie przypadał jeden głos bez względu na wielkość udziału. Jeżeli jednak suma udziałów nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do właściciela budynku, wówczas głosowanie w konkretnej sprawie przy uwzględnieniu, iż każdemu właścicielowi przypada jeden głos, nastąpi na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.

    Jeżeli uchwała została podjęta na zebraniu właścicieli, członkom wspólnoty nie doręcza się jej postanowień. Jeżeli jednak uchwała została podjęta w wyniku indywidualnego zbierania głosów przez zarząd, wówczas każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.
    Przytoczyłam tu kwestie,które zainteresują na pewno te wspólnoty gdzie większość udziałów przypada na 1 właściciela.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na początku należy zaznaczyć, iż wspólnota podejmuje decyzje w formie uchwały.
    Tylko w sprawach przekraczających zwykły zarząd.
    W sprawach zwykłego zarządu decyzje podejmuje zarząd wspólnoty bez uchwały. Decyzje zarządu są decyzjami wspólnoty.
  • Opcje
    surfersurfer Użytkownik
    edytowano listopada -1
    w umowie ustanawiającej odrębną własność lokalu
    a co ma np. zawarcie umowy w formie aktu notarialnego o przekształcenia prawa do spółdzielczego własnościowego lokalu na odrębną własność, do sposobu głosowania?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.