Wpłaty włascicieli a koszty

zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
edytowano stycznia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Na zebraniu wspólnoty otrzymujemy zestawienie kosztów i przychodów za 01-31.12. Koszty to wynikają z rachunków wystawionych na wspólnotę, ale jak sprawdzić te przychody. Z tego co znalazłam na zarządca pl. to przychody są to wpłaty właścicieli na rk bankowy /konto 204/ ale jak sprawdzić czy one wynoszą tyle samo co koszty,mogą być różnice myślę nie tylko o rachunku/przecież zdarza się sytuacja że właściciel nie wpłaci do 31.12.W zestawieniu koszty prawie są takie same jak przychody - jak to się ma do tego że właściciele niektórzy wiszą z zapłatą/2 mce/ Czy w przychodach musi być wykazana fizyczna wpłata na konto do 31.12.Nie potrafię sama tego rozwikłać.

Komentarze

  • Opcje
    surfersurfer Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przychodem są wpłacone zaliczki inaczej otrzymane pieniądze.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    w sprawozdaniu "przychody", to stan konta na 31 grudnia, czyli jak to nazywasz "fizyczna wpłata"
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może być cokolwiek, albowiem to właściciele decydują o kształcie i zawartości merytorycznej sprawozdania finansowego, jednak...

    Jednak wynik finansowy powinien być ustalony w oparciu o memoriał, czyli o przychody i koszty wynikające z "papierów", a nie z wpłat.

    Skrajność: czy wyobrażacie sobie rozliczenie mediów, gdy po stronie przychodów weźmiemy wpłaty od właścicieli? Wtedy brak wpłat od niektórych właścicieli zostałby rozdzielony na wszystkich...
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a-z - nie rozumiem, na czym polega ta skrajność? Jak 10% właścicieli nie płaci, to pozostałe 90% płaci za nich. Co w tym jest takiego nieowyobrażalnego?:bigsmile:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    też nie rozumiem. U mnie pod każdym rozliczeniem (eksploatacja, remonty, media) pod tabelką na dole jest
    nadpłaty właścicieli - x zł
    niedopłaty - x zł
    razem: x zł
    stan konta na 31 grudnia 2010: x zł

    Jakby Zarządca albo Admin chciał taki wzór sprawozdania tutaj wstawić
    http://www.zarzadca.pl/wzory-uchwal-i-umow/uchwaly.html
    to chętnie przyślę gotowca :wink:
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarówno surfer jak i koziorozka zasugerowali, że przychody w sprawozdaniu pokazujemy metodą kasową.

    Ja uważam inaczej.
    Jak 10% właścicieli nie płaci, to pozostałe 90% płaci za nich.

    To jakaś patologia. Nikt za nich nie płaci. We wspólnocie tych pieniędzy po prostu nie ma. I nie będzie, dopóki nie będą zwindykowane.

    MirekL Jakby u Ciebie ten właściciel baardzo większościowy przestał wpłacać na konto WM, to Ty byś musiał płacić za nich?
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiście jak ktoś nie płaci to jest to patologia.
    Skrajność: czy wyobrażacie sobie rozliczenie mediów, gdy po stronie przychodów weźmiemy wpłaty od właścicieli? Wtedy brak wpłat od niektórych właścicieli zostałby rozdzielony na wszystkich...
    1 facet nie płaci od trzech lat, a WM co dwa miesiące płaci za wodę i ścieki, a co miesiąc za śmieci. WM czyli kto? Pozostali.
    We wspólnocie tych pieniędzy po prostu nie ma. I nie będzie, dopóki nie będą zwindykowane.
    To jest oczywista oczywistość.Czy ja twierdzę inaczej?
    To Twoje stanowisko jest "niejednoznaczne".
    Jednak wynik finansowy powinien być ustalony w oparciu o memoriał, czyli o przychody i koszty wynikające z "papierów", a nie z wpłat.
    W papierach gra a w kasie pusto?
    Jakby u mnie ten baardzo większościowy właściel przestałby:bigsmile: płacić, to byśmy byli bez wody.:bigsmile:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To jakaś patologia. Nikt za nich nie płaci. We wspólnocie tych pieniędzy po prostu nie ma. I nie będzie, dopóki nie będą zwindykowane.
    Patologia, ale się zdarza. Np. 1 właściciel nie płaci i mam np. za wywóz śmieci nie zapłacić? Płacę za wszystkich, także za tego dłużnika. Odbiorę sobie potem, z odsetkami. Dlatego na koniec roku może być niedopłata.
    Dla mnie to najbardziej przejrzysty system i pozwala na zebraniu odpowiedzieć na pytanie, kto zalega ;)
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Płacę za wszystkich, także za tego dłużnika.
    Ale nie płacisz wyższej zaliczki, tylko płacisz ze wspólnych pieniędzy.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a-z - trudno się z Tobą dyskutuje. Nie wiem o co Ci chodzi?
    Skrajność: czy wyobrażacie sobie rozliczenie mediów, gdy po stronie przychodów weźmiemy wpłaty od właścicieli? Wtedy brak wpłat od niektórych właścicieli zostałby rozdzielony na wszystkich...
    Czy to nieprawda?
    MirekL Jakby u Ciebie ten właściciel baardzo większościowy przestał wpłacać na konto WM, to Ty byś musiał płacić za nich?
    Nie ja nie musiałbym, to WM by płaciła, czyli pozostali. a-z reprezentujesz dziwne stanowisko, całkowicie sprzeczne ze stanowiskiem właścicieli.:bigsmile:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie płacisz wyższej zaliczki, tylko płacisz ze wspólnych pieniędzy.
    A wspólne to niby czyje? Moje.
    Wspólnota płaci za dłużnika z nadwyżki zaliczek wpłaconych przez pozostałych sąsiadów.
    Gdyby zaliczki były wyliczone "na styk", to kasy by zabrakło, czyli jednak płacimy wyższe zaliczki.
  • Opcje
    surfersurfer Użytkownik
    edytowano lutego 2011
    Ja uważam inaczej.
    Uważasz dobrze. W Polsce obowiązuje zasada memoriałowa rachunkowości wedle której ewidencjonuje się w księgach rachunkowych wszystkie operacje gospodarcze.
    Nie ma znaczenia termin ich płatności i czy wpłaty/ wypłaty zostały dokonane. Ewidencjonowane są nie tylko te "ruchy pieniężne" które fizycznie znajdują się na danym koncie.
    wygląda to tak: PRZYCHODY-KOSZTY=WYNIK FINANSOWY BRUTTO (ZYSK LUB STRATA)
    Inaczej jest w przypadku zasady kasowej, gdzie ewidencjonuje się rzeczywisty ruch pieniężny.
    WPŁYWY-WYDATKI=SALDO PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
    Tu uwaga:
    Głównym dokumentem dla wspólnot mieszkaniowych regulującym sposób prowadzenia rachunków jest ustawa o własności lokali, dlatego nazewnictwo często jest brane (mówiąc kolokwialnie ) z tzw. zasady memoriałowej a pod nie podstawiamy znaczenia zasady kasowej. Dlatego finansista/księgowy powie "to jest źle" a wspólnota mieszkaniowa powie "to jest dobrze".
    Kwitując: Najbardziej profesjonalnie było by pokazać obie zasady.
    Koszty to wynikają z rachunków wystawionych na wspólnotę
    , jeśli tylko te koszty wynikają z zapłaconych rachunków to założyłem, że przychody są wpływami czyli otrzymanymi pieniędzmi.
    a-z - trudno się z Tobą dyskutuje. Nie wiem o co Ci chodzi?
    a-z, "myśli ustawą o rachunkowość" dlatego czasami ciężko jest zrozumieć.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.