Wspólnota mieszkaniowa przeciw Zarządcy
wojtek
Użytkownik
Czy Wspólnota Mieszkaniowa może pozwać Zarządcę,który nie windykował zadłużeń,będąc do tego zobowiązany w umowie notarialnej o sprawowanie zarządu, doprowadzając tym samym Wspólnotę do utraty płynności finansowej.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Najważniejsze jest odzyskanie pieniędzy i przywrócenie płynności finansowej.
Bez przesady, przecież Zarządca nic nie robił aby je wyegzekwować.[/quote]( teraz, tak jak napisał owner, trzeba sprawę oddać do komornika.) Roszczenia się nie przedawniły zarządca w każdej chwili może to zrobić.
Zarządca fizycznie, bezpośrednio, nie wyegzekwuje spłaty długu.
No chyba, że ma dar przekonywania -jakkolwiek to rozumieć ; )
Kto te sprawy do tych komorników kierował, ten zarządca?
Czy były takie sytuacje, że zarządca w ogóle zaniechał złożenia wniosku o wszczęcie postępowania ezgekucyjnego?
Pozywając zarządcę, musicie Państwo wykazać, że przez jego zaniechanie wspólnota poniosła szkodę. Jeżeli czynności zarządca wykonywał, ale nie doprowadziły do wyegzekwowania długu, to odpowiedzialności nie poniesie, ponieważ nie odpowiada za rezulat tylko za to, czy działał z należytą starannością.
"dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi."
danka 103 - jak będziesz rozpowszechniać takie stanowisko, to bedziecie mieli zarządcę przymusowego. Nie będzie chetnych.
W zasadzie to mnie to nie dziwi, ponieważ przepisy dotyczące zarządu sądowego są tak skonstruowane, że można miec watpliwości co do zakresu uprawnień i obowiązków takiego zarządcy.
"Status zarządcy przymusowego - prawo niedoskonałe
Sytuacja prawna zarządcy przymusowego budzi szereg wątpliwości. Przepisy 611-616 kpc nie regulują całej materii wprost, a art. 615 kpc odsyła do norm kpc o zarządzie w toku egzekucji nakazując ich „odpowiednie" stosowanie. W toku orzekania oraz faktycznego sprawowania zarządu powstają problemy interpretacyjne, ponieważ pomiędzy zarządem sądowym ustanowionym wyłącznie celem zapewnienia racjonalnej gospodarki a zarządem rzeczą, do której skierowano egzekucję, występują przecież znaczne różnice. "
Więcej na ten temat w artykule: Zarząd sądowy nieruchomości wielolokalowej na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/komentarze/539-zarzad-sadowy-nieruchomosci-wielolokalowej.html