Wykup na własność terenu przyblokowego przez Wspólnote.

sindbadsindbad Użytkownik
Chcemy jako wspólnota wykupić od miasta teren przyległy do naszego bloku.Miasto wyraziło zgode ale jeszcze muszą się zgodzić sto procent właścicieli.Słyszałem że jest ustawa co pozwala wykupić teren przyległy za pięc procent wartości. Proszę o wypowiedz na ten temat .:shamed:

Komentarze

  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Słyszałem że jest ustawa co pozwala wykupić teren przyległy za pięc procent wartości

    Nie wydaje mi się, by jakaś ustawa określała cenę zakupu jakiejkolwiek nieruchomości. Mamy kapitalizm i wolny rynek od całkiem ładnych paru lat...
    Nieruchomość kupisz za tyle, za ile właściciel ci sprzeda, albo ile razem uzgodnicie. Na ogół cena nieruchomości oscyluje wokół wartości rynkowych w danym miejscu. Ile mniej utargujesz, tyle jesteś do przodu:tongue:
  • Opcje
    sindbadsindbad Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Napewno masz racje ale z frontowej części budynku mamy utwardzony teren kostką brukową czyli mamy parking oczywiście była zgoda miasta.Dzisiaj będzie zebranie blokowe i ciekawi mnien czy wszyscy są zgodni :sad:co do wykupu.Jestem przekonany ze jest to kwestia paru lat i wszystkie wspólnoty w około wykupią teren a będzie coraz drożej.Tymbardziej ze wspólnota przed nami wykupiła już dawno i płaciła grosze.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja bym się targowała. Jak teraz działka jest po obrysie, to bym chciała, żeby spełniała wymogi stawiane działce budowlanej, bo tylko taka umożliwia prawidłowe gospodarowanie nieruchomością. Sprzedaż po obrysie wymyśliła komuna. Nowa władza samorządowa nie powinna tego sankcjonować, utrudniać zmian starego porządku
  • Opcje
    surfersurfer Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja bym się targowała.
    : )
    Nie dało by rady.
    Cenę przy sprzedaży bezprzetargowej ustala gmina, a ta cena musi być nie niższa niż wartość gruntu.
    Jak teraz działka jest po obrysie,
    Nawet nie musi być. Gmina da pierwszeństwo kupna, a co za tym idzie sprzedaż bez przetargu, właścicielowi nieruchomości przyległej, jeśli to zapewni jemu lepsze warunki zagospodarowania tejże nieruchomości.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jest możliwość uzyskania bonifikaty. Sprawdź regulacje w Twoim województwie - patrz art. 68 ust. 1 pkt 8 ustawy o gospodarce nieruchomościami:
    Art. 209a. 1. Jeżeli przy wyodrębnianiu własności lokali w budynku wydzielono dla tego budynku działkę gruntu niespełniającą wymogów działki budowlanej, właścicielom lokali przysługuje w stosunku do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego roszczenie o zawarcie umowy przeniesienia własności lub oddania w użytkowanie wieczyste przyległej nieruchomości gruntowej lub jej części, która wraz z dotychczas wydzieloną działką gruntu będzie spełniać wymogi działki budowlanej, pod warunkiem że roszczenie to zostało zgłoszone łącznie przez właścicieli wszystkich lokali; w razie braku zgody stosuje się przepisy art. 199 Kodeksu cywilnego.

    2. Przeniesienie własności nieruchomości, o którym mowa w ust. 1, może nastąpić po rozpatrzeniu przez właściwe organy wniosków poprzednich właścicieli lub ich spadkobierców o przywrócenie własności tej nieruchomości.

    3. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego przysługuje w stosunku do właścicieli lokali roszczenie o zawarcie umowy przeniesienia na ich rzecz własności lub oddania im w użytkowanie wieczyste przyległej nieruchomości gruntowej lub jej części.

    Art. 67. 1. Cenę nieruchomości ustala się na podstawie jej wartości. (...)

    3. Przy sprzedaży nieruchomości w drodze bezprzetargowej, o której mowa w art. 37 ust. 2 i 3, cenę nieruchomości ustala się w wysokości nie niższej niż jej wartość, z zastrzeżeniem ust. 3a.

    3a. Jeżeli nieruchomość jest sprzedawana w drodze bezprzetargowej w celu realizacji roszczeń przysługujących na mocy niniejszej ustawy lub odrębnych przepisów, cenę nieruchomości ustala się w wysokości równej jej wartości.

    Art. 68. 1. Właściwy organ może udzielić bonifikaty od ceny ustalonej zgodnie z art. 67 ust. 3, na podstawie odpowiednio zarządzenia wojewody albo rady lub sejmiku, jeżeli nieruchomość jest sprzedawana: (...)

    8) w wyniku uwzględnienia roszczeń, o których mowa w art. 209a ust. 1 i ust. 2;
  • Opcje
    sindbadsindbad Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięi owner za wyczerpującą odpowiedz. Właśnie jestem po zebraniu wstępnym .Oczywiście przyszła garstka ludzi i pytanie ile to będzie kosztowało.Powiedziałem najpierw się musze zorientować czy wszyscy się zgodzą orientacyjnie zeby można było dalej działać. Zdaje sobie świetnie sprawe że ludzie w naszej spólnocie są biedni dlatego staram się robić wszystko tak aby tego nie odczuli.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano lutego 2011
    [cite] koziorozka:[/cite]Sprzedaż po obrysie wymyśliła komuna.
    Jeśli nawet, to miała godnych następców w wolnej Polsce, bo tak powszechnie sprzedawano (najczęściej: oddawano w wieczyste użytkowanie) grunty w latach 1990-tych.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a może lepiej zamiast wykupić wziąć w wieczyste?
    Z tego, co przytoczył owner wynika, że gmina wtedy może oddać a nie sprzedać
  • Opcje
    sindbadsindbad Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tęż tak myślałem ale my mamy podpisaną umowe na 20 lat z Gminą a w tym czasie mamy ręce związane .Niemożemy dokładnie nic zrobić sami bez zgody Gminy a w około zapowiadają się duże zmiany. Jeszcze wszystko to zależy za ile nam będą chcieli sprzedać.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czego dotyczy ta umowa na 20 lat?
  • Opcje
    surfersurfer Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jest możliwość uzyskania bonifikaty.
    tylko pytanie czy to będzie traktowane jako roszczenie. Jeśli nie, to jedyna możliwość jaką widzę (kupna bez przetargu, bez bonifikaty ) jest z :
    Art 37.
    2. Nieruchomość jest zbywana w drodze bezprzetargowej, jeżeli:
    1) jest zbywana na rzecz osoby, której przysługuje pierwszeństwo w jej nabyciu,
    stosownie do art. 34;
    2) zbycie następuje między Skarbem Państwa a jednostką samorządu terytorialnego
    oraz między tymi jednostkami;
    3) jest zbywana na rzecz osób, o których mowa w art. 68 ust. 1 pkt 2;
    4) zbycie następuje w drodze zamiany lub darowizny;
    5) sprzedaż nieruchomości następuje na rzecz jej użytkownika wieczystego;
    6) przedmiotem zbycia jest nieruchomość lub jej części, jeśli mogą poprawić
    warunki zagospodarowania nieruchomości przyległej,
    stanowiącej własność
    lub oddanej w użytkowanie wieczyste osobie, która zamierza tę nieruchomość
    lub jej części nabyć, jeżeli nie mogą być zagospodarowane jako odrębne
    nieruchomości;
    (....)
    Art. 67. 1. Cenę nieruchomości ustala się na podstawie jej wartości. (...)

    3. Przy sprzedaży nieruchomości w drodze bezprzetargowej, o której mowa w art. 37 ust. 2 i 3, cenę nieruchomości ustala się w wysokości nie niższej niż jej wartość, z zastrzeżeniem ust. 3a.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] sindbad:[/cite]Tęż tak myślałem ale my mamy podpisaną umowe na 20 lat z Gminą a w tym czasie mamy ręce związane .Niemożemy dokładnie nic zrobić sami bez zgody Gminy a w około zapowiadają się duże zmiany.

    Jeżeli na 20 lat to nie jest to użytkowanie wieczyste, prawdopodobnie wspólnota wydzierżawiła od gminy teren:

    Art. 236 k.c.

    § 1. Oddanie gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków w użytkowanie wieczyste następuje na okres dziewięćdziesięciu dziewięciu lat. W wypadkach wyjątkowych, gdy cel gospodarczy użytkowania wieczystego nie wymaga oddania gruntu na dziewięćdziesiąt dziewięć lat, dopuszczalne jest oddanie gruntu na okres krótszy, co najmniej jednak na lat czterdzieści.

    Odnośnie zmian w zakresie użytkowania wieczystego, to głównie będą takie, że jeżeli przekształcenie nie nastąpi do 2012 roku - trzeba będzie zapłacic o 90 proc. wyższą opłatę, gdyż przestanie obowiązywac przepis nakazujący gminom stosowanie bonifikat.

    Ponadto, trwają prace nad nowelizacją przepisów ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności - zamiana będzie następowac z mocy samego prawa, niestety będzie spłacic wartośc nieruchomości.

    Oznacza to, że użytkownicy będą nadal wnosic opłaty, dopiero po spłacie wartości gruntu (bez bonifikat) staną się właścicielami.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    sindbadsindbad Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gmina zgodziła się na kupno przez naszą wspólnotę grunt przyległy ale za cenę rynkową ziemi budowlanej.Wiadomo że na tym gruncie nic się nie wybuduje , ze są to koszta dla ludzi wspólnoty nie do przyjęcia .Tak zamyka się ten temat który na pewno wróci za pare lat w większości wspólnot.
  • Opcje
    surfersurfer Użytkownik
    edytowano listopada -1
    za cenę rynkową ziemi budowlanej.
    Czyli tak jak pisałem, kupić możecie ale bez bonifikaty.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mogą uzyskać bonifikatę - art. 68.1 pkt 8 ugn.
  • Opcje
    surfersurfer Użytkownik
    edytowano listopada -1
    owner, przypuszczam że gmina wyszła z tych artykułów, które podałem wyżej.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gmina wyszła z tego, co jej się bardziej opłaca.
    Jeden przepis nie wyklucza zastosowania drugiego, wręcz przeciwnie: również przy sprzedaży bezprzetargowej, jeżeli nieruchomość jest sprzedawana w wyniku uwzględnienia roszczeń, o których mowa w art. 209a ust. 1 i ust. 2, można uzyskać bonifikatę. Ale decyduje dobra wola sprzedającego - w tym przypadku jej zabrakło.
  • Opcje
    CabanCaban Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W moim mieście jest Uchwała Gminy odnośnie bonifikaty i to aż 90%.
    Warto zapoznać się z Uchwałami Gminy.
    Można jeszcze przeanalizować zagadnienie dotyczące dzierżawy gruntu od Gminy np. na 10 lat (lub więcej).
    Koszt wykupu gruntu oraz sprawy notarialne jest bardzo wysoki i pokrywają go w całości właściciele.
    W przypadku wykupu dla oszczędzenia kosztów można do notariusza zrobić wniosek zbiorowy.
    W przypadku naszej Wspólnoty żaden wariant nie jest korzystny, bowiem grunt do wykupu - to po ok. 8 m od każdej strony bloku.
  • Opcje
    sindbadsindbad Użytkownik
    edytowano listopada -1
    My mamy ok 3000m kw . ok 1500 m przed blokiem i tyle samo za ,to wychodzi po prawie 110 metrów na mieszkanca ,kogo stać na wykupienie. Gmina wie co robi.Tym bardziej że dwa mieszkania są gminy.No szkoda chęci były. Dziękuje wszystkim za komentarze i pozdrawiam.:bigsmile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.