Podatek od budowy chodnika
Caban
Użytkownik
W zeszłym roku Wspólnota podjęła uchwałę dotyczącą wykonania nowego chodnika przed blokiem, bowiem Gmina nie chciała partycypować w kosztach jego budowy /chodnik znajduje się na terenie Gminy/.
Chodnik usytuowany jest bezpośrednio przy naszym bloku.
Wspólnota posiada grunt w wieczystym użytkowaniu tylko po obrysie bloku.
Wspólnota nie prowadzi działalności gospodarczej.
Nowy chodnik został wykonany przez prywatnego inwestora, a żądaną kwotę zapłaciliśmy w 2010 roku /faktura/.
Okazuje się teraz, że Wspólnota musi odprowadzić podatek do Gminy od wykonanej usługi na rzecz Gminy.
Jest to kwota bardzo pokaźna i stad moje pytanie.
Jaka jest podstawa prawna takiej decyzji ?
Czy możliwe jest uniknięcie zapłacenia Gminie w/w podatku ?
Pozdrawiam i oczekuje konstruktywnych odpowiedzi.
Chodnik usytuowany jest bezpośrednio przy naszym bloku.
Wspólnota posiada grunt w wieczystym użytkowaniu tylko po obrysie bloku.
Wspólnota nie prowadzi działalności gospodarczej.
Nowy chodnik został wykonany przez prywatnego inwestora, a żądaną kwotę zapłaciliśmy w 2010 roku /faktura/.
Okazuje się teraz, że Wspólnota musi odprowadzić podatek do Gminy od wykonanej usługi na rzecz Gminy.
Jest to kwota bardzo pokaźna i stad moje pytanie.
Jaka jest podstawa prawna takiej decyzji ?
Czy możliwe jest uniknięcie zapłacenia Gminie w/w podatku ?
Pozdrawiam i oczekuje konstruktywnych odpowiedzi.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
A tak na marginesie, to złamaliście prawo inwestując poza granicą waszej nieruchomości
Odsyłam do moich pytań.
Przeczytałeś już Ustawę o własności lokali? Wspólnota nie może uchwalać wydatków na rzecz obcej własności. Czy to pytanie jest zrozumiałe? To jest dzialanie bezprawne.Bezprawne czyli niezgodne z prawem. Czy to jest zrozumiałe?:bigsmile:
Od 01.01.2007 r. obowiązuje nowy art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają zatem jedynie dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Przy czym, na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi prowadzoną przez podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów (czynszów) oraz pokrywane z nich koszty. Opłaty te (czynsze) kalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno utrzymanie (koszty) lokali mieszkalnych, jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania (administracji). Wynika to z ustaw, w oparciu o które funkcjonują podmioty zajmujące się gospodarką zasobami mieszkaniowymi (np. ustawy o własności lokali, ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych).
Uwzględniając charakter opłat (czynszów) oraz pokrywanych z nich kosztów, uzasadnione jest rozumienie pojęcia „zasoby mieszkaniowe” użytego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie tylko jako lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie. Biorąc to pod uwagę, przez zasoby mieszkaniowe, o których mowa w ww. przepisie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy zatem rozumieć:
budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, jak w szczególności:
dźwigi osobowe i towarowe,
aparaty do wymiany ciepła,
kotłownie i hydrofornie wbudowane,
klatki schodowe,
strychy, piwnice, komórki,
garaże,
pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj.:
budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej,
kotłownie i hydrofornie wolnostojące,
osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,
urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki ww. jak:
zbiorniki-doły gnilne, szamba,
rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej,
sieci elektroenergetyczne i telefoniczne,
budowle inżynieryjne (studnie itp.),
budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki,
inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.
Związane z ww. budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami opłaty (czynsze) oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 15 ust. 1, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 tej ustawy). Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny jest od podatku dochodowego, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.
Zgodnie z tym przepisem, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega jedynie dochód osiągnięty z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkalnymi, bez względu na cel, na jaki zostanie przekazany. Opodatkowaniu podlegają zatem dochody z działalności gospodarczej, która nie jest podstawową działalnością prowadzoną przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Działalnością taką jest np. wynajmowanie lokali użytkowych, powierzchni reklamowych na budynkach, miejsc na dachach pod anteny satelitarne oraz telefonii komórkowej.
Zresztą, o jaki tu dochód może chodzić? Wspólnota poniosła koszt, nie uzyskała dochodu.
Wniosek - naruszyliśmy prawo, ale nie naruszyliśmy innego prawa, gdyż działamy w dobrej wierze Wspólnoty i to jest Nasz atut.
Szukam rozwiązania pozwalającego uniknięcia zapłacenia podatku, gdyż nie chcemy występować do Ośrodku Interpretacyjnego w Bydgoszczy o interpretację w tej sprawie która dotyczy inwestowania środków własnych przeznaczonych na zasób mieszkaniowy w obcy środek trwały.
Pozdrawiam.
Dzięki :bigsmile:
Zany minister miał rację - To naprawdę dziki kraj, a prawo zupełnie nieczytelne i nieprzejrzyste.
Zdecydowałem ponadto, że żadnego podatku związanego z chodnikiem nie płacę.
Pozdrawiam.
Te wydatki (na chodnik) nie pociągają za sobą obowiązku płacenia podatku, albowiem są wydatkami w ramach GZM.
Sam napisałeś: ,
Nawet jeżeli uchwałę podjęła, to w tym przypadku jest bezskuteczna, równie dobrze mogła niczego nie podejmować ta wspólnota, ponieważ wykroczyła w ten sposób poza sferę zarządu nieruchomością wspólną. Dopóki nikt tego nie kwestionuje, to jakoś to działa. Warto jednak mieć przynajmniej świadomość skutków, stąd wypowiedź Koziorożki.
:shocked:
Przez 30 lat chodnik nie był remontowany przez Gminę, wyglądał jak klepisko w PGR. Wszelkie rozmowy z Gminą prowadzone od 20 lat dotyczące wymiany jego nawierzchni, lub częściowej naprawy nie przynosiły żadnego skutku, bowiem Gmina tłumaczyła się brakiem pieniędzy. Moja inicjatywa wymiany nawierzchni chodnika nie znalazła także aprobaty w partycypowaniu przez nią kosztów - choćby w części. Mieszkańcy bloku poruszali się po nim jak po klepisku i stąd nasza uchwała.
Teraz mamy piękny chodniczek przed blokiem, a blok wygląda jak UE :)
Mam świadomość skutków, ale będę się bronił, bo działałem w dobrej wierze WM.
Pofalandyzuję.
A czy to coś zmienia? Czy ustawa mówi, że wydatki na cudzym majątku nie są GZM.