instalacja wodociągowa - część wspólna czy nie?

chiniolchiniol Użytkownik
Witam

Mam problem z zarządcą nieruchomości, który uważa że złączka prowadząca między instalacją wodociągową (pionową) a moim mieszkaniem nie należy do części wspólnej, ponieważ doprowadza wodę tylko do 1 mieszkania., tym samym kłóci się z art. 3 ust 2 UWL.

mam odmienne zdanie ponieważ:
1. Woda w tej złączce jest w jednej, całej instalacji wodnej od zaworu głównego, aż do zaworów w poszczególnych mieszkaniach, cały czas się miesza i trudno uznać że taka część instalacji jest moja ze względów celowościowych instalacji wodnej.
2. Jeśli byłaby awaria na tej złączce, to nie ma możliwości jak obciążyć właściciela lokalu kosztami bo ten stan nie jest zarejestrowany na liczniku.
3. Taka złączka znajduje się w powierzchni wspólnej - kolejny argument - skoro miałaby być moją własnością to nie mam nawet dostępu do niej - znajduje się w piwnicy sąsiada, a piwnica jest częścią wspólną - należy do WM.

Postanowiłem założyć odrębny wątek w stosunku do kwestii licznika, ponieważ jest to nieco inna sprawa.

co o tym myślicie?
w orzecznictwie nic na ten temat nie ma.
Tak naprawdę to nie skupiałbym się na poruszanych przez Was wątkach zawartych w rozporządzeniach i ustawach z prawa administracyjnego lub z ustawy o zaopatrzeniu w wodę lecz w wykładni celowościowej przepisu art. 3 ust. 2 UWL

pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uważam, że zarządca ma rację.
    Nie trzeba sięgać do orzecznictwa, wystarczy przeczytać przepis ustawy:
    Art. 3.2 Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
    Czyli, a contrario - to co służy wyłącznie do użytku właściciela lokalu, nie jest częścią wspólną.
    Jeśli potwierdzasz, że ta część instalacji służy tylko Tobie (doprowadza wodę tylko do Twojego lokalu), to powinieneś się zgodzić, że jest to Twoja część instalacji.
    Ustawa nie wspomina o położeniu urządzenia, tylko o tym, czyjemu użytkowi ono służy.
  • Opcje
    chiniolchiniol Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co to znaczy Twoja część urządzenia? Przepis dobrze znam, nie to chodzi.
    Sam przyznałeś że urządzenie jest jedno, nie można go sztucznie podzielić właśnie ze względòw o których napisałem powyżej.

    Zastanawiam sie nad powodztwem o ustalenie ze 189kpc.
    Moze to jest sposob...
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Woda w tej złączce jest w jednej, całej instalacji wodnej od zaworu głównego, aż do zaworów w poszczególnych mieszkaniach, cały czas się miesza i trudno uznać że taka część instalacji jest moja ze względów celowościowych instalacji wodnej.

    Nie bardzo rozumiem to sformułowanie.
    Jeżeli woda w tej złączce płynie tylko i wyłącznie do twojego lokalu, to znaczy, że służy wyłącznie tobie i nie jest częścią wspólną.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.