głosowanie - 50% właścicieli

themoththemoth Użytkownik
nie potrafię znaleźć zapisu, że w głosowaniu nad uchwałą musi brać udział co najmniej 50% właścicieli... ale coś takiego chyba jest, a więc:

1. co jeżeli gmina (60% udziałów) nie oddała karty do głosowania, przez co nie wzięła udziału w głosowaniu?
2. jeżeli zbieramy głosy 1wł=1gł, czy 50% liczymy dalej wg udziałów czy już wg ilości właścicieli?

Komentarze

  • Opcje
    borekborek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ustawa o własności lokali Art. 23 pkt. 2
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano lutego 2011
    [cite] themoth:[/cite]1. co jeżeli gmina (60% udziałów) nie oddała karty do głosowania, przez co nie wzięła udziału w głosowaniu?
    Jeżeli glosowaliście udziałami, to uchwała nie została przyjęta - brak większości głosów.
    Jeżeli metodą 1 właściciel = 1 głos - o ile większość (ponad 50% właścicieli) zagłosowało za uchwałą - to uchwała została przyjęta.
    [cite] themoth:[/cite]2. jeżeli zbieramy głosy 1wł=1gł, czy 50% liczymy dalej wg udziałów czy już wg ilości właścicieli?
    :bigsmile:
  • Opcje
    themoththemoth Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a czy jest wymóg (bo z UoWL nie wynika) aby o trybie zbierania głosów informować przy podawaniu karty, czy można o podjętym trybie poinformować dopiero w zawiadomieniu o wyniku?
    po prostu z ankietą puściłem dwie karty: jedna z uchwałą, druga z żądaniem 1=1, dlatego tryb podjęcia uchwały wyniknął dopiero po zebraniu kart i udało się z 23.2a.
    [cite] borek:[/cite]Ustawa o własności lokali Art. 23 pkt. 2
    szukałem raczej czegoś że musi uczestniczyć 50% pod względem udziałów - ale to było złudzenie, tylko mi się wydawało
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] themoth:[/cite]a czy jest wymóg (bo z UoWL nie wynika) aby o trybie zbierania głosów informować przy podawaniu karty, czy można o podjętym trybie poinformować dopiero w zawiadomieniu o wyniku?
    Jeżeli wszyscy zagłosują, to nie ma to znaczenia, chodzi o to żeby dotrzec do każdego właściciela z kartą do głosowania przed ogłoszeniem wyników.

    [cite] themoth:[/cite
    po prostu z ankietą puściłem dwie karty: jedna z uchwałą, druga z żądaniem 1=1, dlatego tryb podjęcia uchwały wyniknął dopiero po zebraniu kart i udało się z 23.2a




    "Pewne problemy interpretacyjne może też wywoływać kwestia czasu, w którym należy zgłosić żądanie zmiany systemu głosowania. Zwykle jest ono wnoszone przed rozpoczęciem procedury głosowania nad uchwałami. Sąd Najwyższy w cytowanym powyżej wyroku dopuścił jednak możliwość złożenia takiego żądania w trakcie trwania procedury głosowania w trybie indywidualnego zbierania głosów, wskazał jednak na konieczność podtrzymania swojej woli przez właścicieli, którzy oddali głosy przed zmianą sposobu obliczania głosów."
    Więcej na ten temat w artykule:
    "Żądanie głosowania w trybie jeden właściciel - jeden głos można zgłosić w trakcie głosowania " na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/komentarze/560-zadanie-glosowania-w-trybie-jeden-wlasciciel-jeden-glos-mozna-zglosic-w-trakcie-glosowania.html

    Pomocne orzecznictwo:
    z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z dnia 3 kwietnia 2008 r., sygn. akt: II CSK 605/07:

    "Prawny sens żądania jako aktu inicjującego odpowiedni sposób głosowania nad uchwałami wspólnoty, przemawia za tym, że żądanie takie powinno w zasadzie poprzedzać procedurę oddawania głosów. Jednakże głosujący wcześniej właściciele (przy zastosowaniu tzw. udziałowego sposobu głosowania; art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r.) mogą odpowiednio potwierdzić (podtrzymać) swoje poprzednio wyrażone stanowisko w nowym (tzw. właścicielskim) trybie głosowania. Przemawia za tym elastycznie ujęta formuła wyrażania woli przez uczestników Wspólnoty (na zebraniu, w drodze indywidualnego zbierania głosów, kombinacja obu tych formuł głosowania; art. 23 ust. 1 ustawy). W tak przyjętej formule głosowania podstawowe znaczenie ma umożliwienie właścicielom lokali wyrażenia ich woli, a nie sam proceduralny aspekt jej wyrażenia. W związku z tym pojawia się kwestia prawidłowego oznaczenia daty podjęcia przez wspólnotę uchwały przy zastosowaniu sposobu głosowania przewidzianego w art. 23 ust. 2a ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r., poprzez indywidualne zbieranie głosów przez zarząd Wspólnoty. Czasowa sekwencja zbierania głosów poszczególnych właścicieli lokali pozwala na stwierdzenie, że data podjęcia uchwały w omawianym systemie głosowania powinna z reguły odpowiadać dacie wyrażenia woli przez ostatniego z właścicieli uprawnionych do głosowania, chyba że ilość dotychczas głosujących właścicieli opowiedziało się za uchwałą o określonej treści, a głosy pozostałych właścicieli nie miały już istotnego znaczenia."

    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/559-ii-csk-60507---glosowanie-w-trybie-1-wlasciciel---1-glos.html
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    surfersurfer Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a czy jest wymóg (bo z UoWL nie wynika) aby o trybie zbierania głosów informować przy podawaniu karty, czy można o podjętym trybie poinformować dopiero w zawiadomieniu o wyniku?
    z b
    Jak się uczyłem logiki na matematyce to miałem takie pojęcie jak wynikowanie.
    Z podjętej uchwały, lub na żądanie nt. 1wł=1głos wynika sposób dalszego głosowania nad daną uchwałą.
  • Opcje
    themoththemoth Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] surfer:[/cite]
    a czy jest wymóg (bo z UoWL nie wynika) aby o trybie zbierania głosów informować przy podawaniu karty, czy można o podjętym trybie poinformować dopiero w zawiadomieniu o wyniku?
    z b
    Jak się uczyłem logiki na matematyce to miałem takie pojęcie jak wynikowanie.
    Z podjętej uchwały, lub na żądanie nt. 1wł=1głos wynika sposób dalszego głosowania nad daną uchwałą.

    ja tam logiki nie miałem i może dlatego nie rozumiem za bardzo o co Ci teraz chodzi
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.