opłaty za mieszkanie .

acabanacaban Użytkownik
mam pytanie :
W dużej wspolnocie jest 35 właścicieli oraz 20 najemców. Niektorzy właściciele maja rózne stawki za ceny jednostkowe: np za f. remontowy. za C.O. i prawdopodobnie inne opłaty ale sprawdzimy. Nie pytam o najemców bo wiadomo im ustala gmina.
Uważam że jest to matactwo proszę o informacje.

Komentarze

  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie chce mi się w to wierzyć aby były inne opłaty.W Waszej Wspólnocie jest 35 właścicieli +Gmina jako właściciel i ona też powinna ponosić takie same koszta jak pozostali.A jak Gmina rozlicza się z najemcami to sprawa Gminy.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niektorzy właściciele maja rózne stawki za ceny jednostkowe: np za f. remontowy. za C.O.
    Nie bardzo rozumiem co to są ceny jednostkowe
    Każdy właściciel płaci zaliczkę proporcjonalnie do swojego udziału, czyli jak ma większe mieszkanie, to więcej płaci. O to chodzi?
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Całkowicie zgadzam się z koziorozką.Np. jeśli stawka funduszu remontowego wynosi 1 zł/m2 powierzchni to każdy płaci taką samą stawkę.Ktoś kto ma np.mieszkanie o powierzchni 100 m2 zapłaci 100 zł,ktoś kto ma mieszkanie 50 m2 zapłaci 50 zł.
  • Opcje
    acabanacaban Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jeszcze raz.
    przykład:
    własciciel X - 100m kw x 1zl =100zł f.rem.
    własciciel Y- 84m kw x 1,10=84zł f.rem
    właściciel Z - 64mkw.x1 zł=64zł. f.rem.
    i centr. ogrz. gmina 2 zł /m kw a wspolnota 2,30 /m kw.
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgadza się z tym ,że chyba się pomyliłeś bo właściciel Y 84 mkw x 1zł=84 zł f.rem. I tutaj jest tak jak trzeba.Jeśli chodzi o ogrzewanie to stawka powinna być taka sama za centralne zarówno dla Gminy/właściciela/ jak też pozostałych właścicieli.Gmina też jest właścicielem tak więc nie może płacić innej stawki niż pozostali.
  • Opcje
    acabanacaban Użytkownik
    edytowano listopada -1
    w Y pomyliłem ----jest np 84m kw x 1,10 zł =92,40zl i tu jest problem? a w ogole wszystkie skladniki i normy zużycia /Jednostkowe/ nie zgadzają się ze składnikami i normami / jednostkowymi/ zużycia z gminą.Totalna kpina.z nas.
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No to rzeczywiście coś nie tak.Jeszcze z takim czymś się nie spotkałem.Również nie mogę w to uwierzyć aby gmina nie widziała tego problemu.Może nie podałeś wszystkich okoliczności bo na prawdę ale czegoś takiego nie sposób logicznie wytłumaczyć.Wszyscy właściciele powinni płacić jednakowe stawki jednostkowe a potem należy te stawki pomnożyć przez powierzchnię lokalu i to wszystko.
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Całkowicie zgadzam się z koziorozką.Np. jeśli stawka funduszu remontowego wynosi 1 zł/m2 powierzchni to każdy płaci taką samą stawkę.Ktoś kto ma np.mieszkanie o powierzchni 100 m2 zapłaci 100 zł,ktoś kto ma mieszkanie 50 m2 zapłaci 50 zł.

    Tyle tylko,ze wysokosc oplat oblicza sie nie na podstawie powierzchni lecz % udzialu danego wlasciciela w nieruchomosci wspolnej.Reguluje to jednoznacznie art.12.2 uwl
    "2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów.[u] W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.[/u]
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie ma to najmniejszej różnicy,Stawka jednostkowa powinna być jednakowa dla wszystkich.A nie że jeden płaci stawkę na fundusz remontowy 1 zł za metr kw.powierzchni lokalu,a drugi 1,10.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie rozumiem tych wyliczeń. Jak co roku rozliczacie i ustalacie plan wydatków na eksploatację i f.remontowy? Sprawozdanie składa się z indywidualnych rozliczeń właścicieli?
    Stawki za c.o. mogą się różnić, inne mogą być dla mieszkań, inne dla lokali użytkowych. To jedyna możliwość ich różnicowania
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiście że tak jest jak pisze koziorozka, lokale użytkowe mają inne przeliczniki c.o,ale acaban,który rozpoczął wątek nic o tym nie wspomina.
  • Opcje
    acabanacaban Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie chodzi o lokale użytkowe , bo to jest zrozumiałe, tylko właściciel i najemca gminny. I jeszcze jeden dowód:
    a co powiecie na to że są rózne stawki z MPO na wywóz odpadów/smieci/ dla mieszkanców gminnych jest /x zł / a dla właścicieli jest /Y zł/ i to Y jest wyższe od X o okolo 3 zł/ na osobę/. A w ogole jest zastanawiające że firma komunalna wystawia fakturę za wywóz smieci / ilość osób włascicieli/ w danym budynku x stawka Y od osoby. Wartość tego jest kwotą do zapłaty przez wspólnotę./ miesiecznie. jezeli to skomplikowane to dalej wytłumaczę.
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Powiem szczerze- w pale mi się to nie mieści.Ja też mieszkam w mieście gdzie zdarzały i zdarzają się różne nieprawidłowości,ale z czymś takim się nie spotkałem.Sprawdż jakie stawki płaci Gmina bo ona jest właścicielem kilku mieszkań .Bo może jest tak, że najemcy płacą Gminie/niższe stawki niż Wy/, a następnie Gmina ,,dopłaca,, Zarządcy,ale to byłaby oczywista niegospodarność.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano lutego 2011
    Kto ma podpisaną umowę na wywóz śmieci z twojej nieruchomości? Gmina oddzielnie a prywatni właściciele oddzielnie?
  • Opcje
    poldekpoldek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ta kwota za gościa co ma 84m kw liczona x 1,10zł/m kw to może przeliczenie udziału? Może gość ma jeszcze jakieś pomieszczenie i udział wtedy nie jest tożsamy z powierzchnią mieszkania.
  • Opcje
    acabanacaban Użytkownik
    edytowano listopada -1
    do koziorozki -umowa tylko ze wspolnotą . a do poldka tylko mieszkanie bez dodatkowych pomieszczen
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli wspólnota płaci za wywóz śmieci i administrator "rozbija" tę sumę na właścicieli zgodnie z uchwaloną przez nich zasadą.
  • Opcje
    acabanacaban Użytkownik
    edytowano listopada -1
    faktura przychodzi na wspolnotę juz z uwzglednieniem ilości osób w całym budynku x stawka/osoba
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zajmijmy się tymi nieszczęsnymi śmieciami:STAWKA POWINNA BYĆ JEDNAKOWA DLA WSZYSTKICH. Podam Ci jak jest w mojej Wspólnocie-sprawdziłem fakturę za styczeń 2011r.-256 zł. Zamieszkuje w mojej Wspólnocie 54 osoby. 254:54=4,74 zł na osobę.I tak musi być w Twojej Wspólnocie.Kwotę z faktury podziel przez liczbę osób zamieszkujących w budynku .Wyjdzie Ci koszt wywozu śmieci na osobę.Musi być jednakowa dla wszystkich.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy administratorem w tym ciekawym przypadku jest zakład budżetowy/spółka komunalna?
  • Opcje
    acabanacaban Użytkownik
    edytowano listopada -1
    administratorem jest osoba fizyczna z licencją zarzadcy.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.