zebranie roczne

daniel666daniel666 Użytkownik
Witam. Na wczoraj w naszej wspolnocie zostało zaplanowane zebranie roczne .Z 54 członków wspólnoty na zebranie przyszło zaledwie 14 osób,zdecydowali oni ze przy tak małej liczbie osób nie ma sensu prowadzenia zebrania i zostało przełożone na koniec marca.Czy kolejne zaproszenie na przełożone zebranie musi być jakoś szczególnie napisane ?

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie, wystarczy powtórzenie poprzedniego zawiadomienia za zmienioną datą
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zdecydowali oni ze przy tak małej liczbie osób nie ma sensu prowadzenia zebrania
    Nieraz taka liczba właścicieli na zebraniu, posiada ponad 50% udziałów i jest zdolna podejmowac uchwały na zebraniu. Ciekaw jestem frekwencji na następnym zebraniu. Do rozpoczęcia zebrania WM i głosowania nad uchwałami, niepotrzebne jest quorum !
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niezależnie od wielkości udziałów, "reprezentowanych" na zebraniu, przekładanie zebrania to zwyczajna głupota. Tej części właścicieli, która przybyła na zebranie, należy się szacunek i uznanie za poświęcony czas. Nie można dopuścić do marnowania ich czasu i chęci uczestnictwa w decydowaniu o sprawach wspólnoty: trzeba zacząć głosowanie uchwał, które należy kontynuować po zebraniu, w trybie indywidualnym. Skąd pewność, że następnym razem przyjdzie ich więcej? Może być dokładnie odwrotnie, bo nowi nie dojdą, a ci, co byli teraz się zniechęcą.

    Kworum na zebraniu właścicieli lokali nie obowiązuje. Nie ma pojęcia "ważności zebrania".
    Uchwały muszą uzyskać większość głosów, niekoniecznie na zebraniu - jest jeszcze tryb mieszany.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] daniel666:[/cite]Z 54 członków wspólnoty na zebranie przyszło zaledwie 14 osób, zdecydowali oni ze przy tak małej liczbie osób nie ma sensu prowadzenia zebrania i zostało przełożone na koniec marca.
    Ilość osób obecnych ( może przyjść jedna) nie ma znaczenia, ważne jest ilu reprezentują właścicieli lokali (ile udziałów jest obecnych na zebraniu). Znam takie przypadki, gdzie na zebranie przychodził tylko Zarząd , zebranie było ważne. Później Zarząd WM kolędował od "drzwi do drzwi" i zbierał głosy nad uchwałami.
    Stwierdził, że dobrze pracował, nie ma tematów do obgadania i nie ma co wydawać ponownie kasy, na wynajem sali na zebranie.
    [cite] daniel666:[/cite]Czy kolejne zaproszenie na przełożone zebranie musi być jakoś szczególnie napisane ?
    Zaprosić to można na "herbatkę do cioci" zebrania WM się zwołuje i taka forma winna być w zawiadomieniu o zebraniu sprawozdawczym wspólnoty. Taka forma wynika z praw i obowiązków właściciela nieruchomości.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano lutego 2011
    Kworum na zebraniu właścicieli lokali nie obowiązuje. Nie ma pojęcia "ważności zebrania".
    Uchwały muszą uzyskać większość głosów, niekoniecznie na zebraniu - jest jeszcze tryb mieszany.

    Troszkę mylne traktowanie pojęcia kworum.
    Kworum w przypadku wspólnot istnieje i jest to zwykła większość głosów liczona według wielkości udziałów, ewentualnie w szczególnym przypadku jest to zwykła większość głosów (przy głosowaniu 1=1)

    Kworum w przypadku wspólnot i według UWL, inaczej mówiąc, to oczywiście minimalna liczba członków wspólnoty niezbędna do podjęcia uchwały, lecz nie dotyczy liczby osób obecnych na zebraniu, gdyż głosy mogą być oddawane poza zebraniem, w drodze indywidualnego ich zbierania.


    To, że nie ma ma pojęcia "ważności zebrania", z tym się zgadzam.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Troszkę mylne traktowanie pojęcia kworum.
    Sprawdźmy, kto ma "troszkę mylne traktowanie" pojęcia kworum:
    Słownik Języka Polskiego PWN:
    kworum, quorum [wym. kworum] «liczba członków jakiegoś zgromadzenia niezbędna do prowadzenia obrad, prawomocności wyborów lub uchwał»
    Nie ma żadnego przepisu, który wymaga, by na zebraniu wspólnoty była obecna jakaś określona liczba właścicieli, która jest "niezbędna do prowadzenia obrad, prawomocności wyborów lub uchwał". Prawomocność uchwał właścicieli lokali nie zależy od ilości obecnych na zebraniu. Sposób podejmowania uchwał określa ustawa o własności lokali: na zebraniu, w trybie indywidualnego zbierania głosów oraz w trybie mieszanym.

    Wymagana do przyjęcia uchwały większość głosów to nie kworum.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Owner, nie wiem jak ocenić twoją wybiórczość i specyficzne interpretowanie słowa pisanego.

    Zauważyłeś te słowa:
    ...lub powzięcia wiążących decyzji np. w przedmiocie wyborów, podjęcia uchwały

    Chyba nie sądzisz, że upieram się przy tym, że jest przepis, który wymaga, by na zebraniu była jakaś określona liczba właścicieli??

    Kworum to nie tylko pewna ilość osób do prowadzenia obrad.
    Kworum to także pewna określona, niezbędna ilość osób do podjęcia uchwały. W przypadku WM, z UWL wynika, że jest to więcej niż 50% według udziałów (pomijam dla uproszczenia tryb 1=1).
    Nie ma znaczenia, czy na zebraniu jest 5% właścicieli, czy 95% według udziałów. Ponieważ można także zbierać głosy indywidualnie (nie uświadamiaj mnie o tym, pisałem to na forum wielokrotnie), więc kworum potrzebne do podjęcia uchwały wynosi >50%.

    W przypadku trybu głosowania 1=1 będziesz miał jaśniejszą sytuację, wtedy kworum przełoży się dokładnie na ilość osób i znowu nie chodzi o obecność na zebraniu tylko o ilość potrzebną do podjęcia uchwały..

    Kworum, to nie tylko obecność
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.