Ze spóldzielni do wspólnoty - fundusz remontowy chcą odebrać PLN

kostuchnakostuchna Użytkownik
Witam,
kiedyś miałam konto na "Zarządcy" - pomogliście mi w walce z administracją :-) Zapomniałam konta, założyłam nowe.

Kupiliśmy z mężem mieszkanie, należące do małej spółdzielni, liczącej 253 członków. Koszty spółdzielni w porównaniu z kosztami byłej (ze starego mieszkania) wspólnoty są bardzo duże. Mieszkańcy bloku, jest ich 20 zdecydowali jednogłośnie, że chcą utwożyć wspólnotę mieszkaniową i odejść ze spółdzielni. Pan PREZES spódzielni nie brał na poważnie naszego ewentualnego odejścia. W momencie otrzymania pisma z podpisem wszystkich mieszkańców chciał obniżyć koszty spódzielni, ale mu nie wyszło- nie zgodziliśmy się.

WAŻNE PYTANIE - prezes spółdzielni zrobił szantaż że jeśli wyjdziemy ze spódzielni - nie zwróci nam funduszu remontowego, zgromadzonego na naszej nieruchomości !!!

Czy ma takie prawo? Fundusz remontowy zbierany jest na daną nieruchomość (np. nasz blok - 20 mieszkań)
Czy można odzyskać pieniądze zebrane na naszym koncie? Przecież przez lata mieszkańcy zbierali pieniążki na ewentualne remonty, a on chce to zagrabić na konto spółdzielni !!!


BARDZO PROSZĘ O KONKRETNE ODPOWIEDZI, WYJŚCIE ZE SÓŁDZIELNI DO WSPÓLNOTY MAMY PODPISAĆ 4 MARCA. MAMY NIEZWYKLE MAŁO CZASU I MOŻEMY STRACIĆ PONAD 30 tyś PLN...

Z góry dziękuję i pozdrawiam
Kostuchna

Komentarze

  • Opcje
    danka103danka103 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na jakie konto wpłacane były pieniądze na fundusz remontowy? Jeśli na konto SM to widzę poważny dylemat.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano lutego 2011
    Wielu się udało oddzielić od spółdzielni. Będą wrzaski, szantaże, ale można to przeżyć.
    Tylko trzeba rozliczyć nie tylko f.remontowy, ale i ewentualne kredyty. Jednak w sumie to się opłaca.
    http://www.rp.pl/artykul/56663,612182-Prezesi-przeciw-wspolnotom.html
  • Opcje
    danka103danka103 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli uda się to wszystko załatwić polubownie .To dobrze.Czego nowo powstałej Wspólnocie życzę.Jeśli nie .Tylko zostanie droga sądowa.Przerabialiśmy podobne tematy . Wprawdzie nie chodziło o odzyskanie pieniędzy ze SM ale to właśnie SM wystąpiła o zapłatę od członków Wspólnoty i sprawę przegrała.
  • Opcje
    kostuchnakostuchna Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam,
    dziękuję za odpowiedzi.
    Wiem, że płatności na fundusz remontowy były wpłacane razem z czynszem, na rozliczeniu miesięcznym jest pozycja "docieplenie budynku". Następnie spółdzielnia przeksięgowywała fundusz na osobne konto. Czy w takim wypadku mogą nam nie wypłacić tych pieniędzy?

    Pozdrawiam
    kostuchna
  • Opcje
    danka103danka103 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli to było na osobnym koncie i określone jako Fundusz Remontowy mam nadzieję,ze będzie wszystko w porządku i otrzymacie swoje pieniądze.Radziłabym nie pójść na żadne ustępstwa w tym zakresie,bo SM może się bronić.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nieważne co na jakim koncie było księgowane, s-nia może mieć i 5 kont. Chętnych do odłączenia interesuje tylko r o z l i c z e n i e ich zobowiązań/nadpłat ze s-nią
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie ma przepisów, które regulują takie rozliczenia.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.