Czy administrator postepuje zgodnie z prawem?

zuza_vikizuza_viki Użytkownik
Witam,

od niedawna jestem właścicielem mieszkania w bloku, w którym jest 35 lokali mieszkalnych i hala garażowa pod blokiem licząca 40 miejsc. Firma administrująca pobiera opłaty w wysokości X za każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej nieruchomości za wyjątkiem garażu. Dwa miejsca postojowe w garażu podziemnym zostały wykupione przez osoby, które nie posiadają mieszkania w tym bloku (posiadają mieszkania w bloku obok). Od blisko 2 lat, te dwie osoby nie wnoszą żadnych opłat. Nie pokrywają kosztów (odpowiednich do posiadanych udziałów) w związku z konserwacją bramy garażowej, opłat za energie itp. związanych z użytkowaniem garażu. Biorą za to udział we wszelkich głosowaniach jako posiadający udziały. Czy jest to zgodne z prawem? Obecny zarząd wspólnoty podobno wielokrotnie zwracał się do administratora aby te dwie osoby płaciły co miesiąc ustaloną kwotę ok 30 zł, ale administrator stwierdził, ze nie można wymagać od tych osób żadnych opłat, gdyż mieszkańcy bloku nie płacą administratorowi za garaż. Wydaje mi się, ze każdy, kto posiada udziały powinien odpowiednio do wysokości swoich udziałów dokonywać opłat za części wspólne.
Z góry dziękuję za odpowiedź osobom, które są biegłe w tym temacie i mogą wspomóc mnie odpowiedzią podpierając się na odpowiednich przepisach prawnych.

Pozdrawiam,
Zuza

Komentarze

  • Opcje
    timbertimber Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja tylko w kwestii formalnej.
    Piszesz że:
    "...Obecny zarząd wspólnoty podobno wielokrotnie zwracał się do administratora aby te dwie osoby płaciły co miesiąc ustaloną kwotę..."
    To jakaś chora sytuacja. Jak może zarząd wspólnoty prosić "jaśnie pana" administratora??? On ma wykonywać polecenia zarządu wspólnoty! Zarząd zaś ma wykonywać wolę właścicieli wyrażoną odpowiednią uchwałą.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z tego, co piszesz, garaż nie jest częścią wspólną, lecz odrębnym lokalem. Utrzymanie lokalu garażowego to koszt jego współwłaścicieli - wszyscy współwłaściciele garażu mają obowiązek ponoszenia tych kosztów stosownie do swojego udziału w lokalu. Być może administratorowi chodzi o to, że nie może on się wtrącać w sprawy garażu, bo nim nie zarządza. Decyzje o wielkości opłat na pokrycie kosztów utrzymania garażu powinni podejmować jego współwłaściciele.

    Z tytułu udziału w lokalu garażowym, właściciele garażu mają też udział w nieruchomości wspólnej (w gruncie i częściach wspólnych budynku oraz innych urządzeniach służących do użytku więcej niż jednego właściciela lokalu). Z tego tytułu mają oni obowiązek wnoszenia zaliczek na konto wspólnoty mieszkaniowej. Często wspólnota nalicza im zaliczki jako iloczyn: (ich udział w lokalu garażowym) x (udział "lokalu garażowego" w nieruchomości wspólnej) x koszt.

    Dlaczego zarząd sam nie zaproponuje uchwały, żeby uregulować zobowiązania "garażowców": wobec wspólnoty?
    Jeżeli uchwały są OK, a administrator nie egzekwuje opłat, to dlaczego zarząd nie pogoni administratora?
    Kto u Was pokrywa koszty garażu - energii elektrycznej, sprzątania, konserwacji bieżącej? Czyżby wspólnota?
  • Opcje
    zuza_vikizuza_viki Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za szybka odpowiedź.

    Jak wspomniałam właścicielem jestem od niedawna, a dokładnie od 2 miesięcy i dopiero teraz dowiedziałam się (na zebraniu rocznym) o tej sytuacji. Z tego co zdążyłam zauważyć, w zarządzie są osoby, które nie mają pojęcia czego należy wymagać od administratora, np. od 2 lat administrator nie informuje w ogóle mieszkańców o podjętych uchwałach, w umowie o administrowanie brak jest kar umownych, terminów określających jak szybko firma ma zareagować na zgłoszenie usterki itp. Generalnie administrator może robić co chce, i korzysta z tego na maxa.

    Takiej uchwały nie ma. Zarząd nie zaproponował też takiej uchwały, chciałabym sama zgłosić zarządowi aby to zrobił, tylko jak dokładnie powinna brzmieć taka propozycja uchwały? Czy wspólnota może domagać się zapłaty od tych 2 osób za te 2 lata, kiedy nie płacili?
    Tak, wspólnota pokrywa koszty garażu.
    Odnośnie tego czy garaż jest odrębnym lokalem, na mieszkanie i garaż mam oddzielne akty notarialne. Na karcie do głosowania mam zsumowane udziały mieszkania i garażu. Czy jeśli to są odrębne lokale to tak powinno być na karcie do głosowania.

    Dodatkowo w budynku są 2 pomieszczenia gospodarcze. Jedno wspólnota udostępnia firmie sprzątającej, a drugie zajmuje jeden z mieszkańców. O tym, że zajmuje je jeden z mieszkańców zarząd dowiedział się kilka dni temu, i to przypadkiem. Nie ma żadnej uchwały, a administrator nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie kto i dlaczego zezwolił temu mieszkańcowi na korzystanie z pomieszczenia gospodarczego będącego częścią wspólną bez wiedzy pozostałych mieszkańców. Oczywiście nie ponosi za to opłaty, a w budynku nie ma piwnic, wiec mieszkańcy, którzy się o tym dowiedzieli są teraz bardzo niezadowoleni.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.