zarzadzanie a administrowanie bud. wspólnoty mieszk

acabanacaban Użytkownik
Proszę o odpowiedż : jaka jest róznica pomiedzy zarządzaniem a administrowaniem budynku wspólnoty. Tylko w miarę zrozumiałym językiem.

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano marca 2011
    zarządzanie - zarząd powierzony lub przymusowy (brak członków zarządu = właścicieli)
    administrowanie - jest zarząd właścicielski i administrator mu pomaga
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy jest naruszeniem prawa.że przy zarządzaniu zostali też wybrani członkowie zarządu?Może to niefortunna nazwa.może tak wybrane osoby powinno się nazwać przedstawicielstwem,komitetem Wspólnoty.Czy jest to dopuszczalne?.
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jest. Tylko po co. Ktoś musi zarządzać. Albo zarząd, albo zarządca. Jeśli to robi zarząd, to wtedy zarządca jest "tylko" administratorem. Jeśli to robi zarządca, to co ma robić zarząd? Kontrolować? Ale te uprawnienia ma każdy z właścicieli, zatem nie ma potrzeby powoływania specjalnego organu...
  • Opcje
    timbertimber Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządzanie nieruchomością to podejmowanie wszelkich decyzji i wykonywanie wszelkich czynności odnoszących się do nieruchomości, wynikających z praw przysługujących właścicielowi, w tym decyzje związane z dysponowaniem nieruchomością (jak sprzedaż, darowizna, wynajem czy likwidacja), jej utrzymaniem i zmianą standardu technicznego.

    Administrowanie nieruchomością jest pojęciem węższym od zarządzania, to podejmowanie bieżących decyzji oraz wykonywanie czynności zmierzajacych do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania nieruchomości bez zmiany jej stanu fizycznego lub prawnego, bez prawa reprezentowania właściciela, jak i bez prawa decydowania o nakładach innych niż wynika to z dyspozycji właściciela (z wyjątkiem sytuacji awaryjnych).

    Administrowanie nieruchomością to przejęcie większości obowiązków związanych z utrzymaniem, sprzątanie, naprawy bieżące itp. a pozostawienie Zarządowi Wspólnoty wszelkich decyzji dotyczących nieruchomości. Często zarządca(administrator) prowadzi też księgowość.

    Zarząd od zarządcy(administratora) najbardziej odróżnia prawo do reprezentowania wspólnoty na zewnątrz.

    p.s. prośba do Wojtka - przetłumacz to co napisałeś na zrozumiały język abyśmy mogli ci pomóc.
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Postaram się zrozumiałym językiem to przedstawić.Chodzi mi o informację czy nie jest naruszeniem prawa że powierzono zarząd profesjonalnemu Zarządcy, ale jednocześnie wybrano zarząd Wspólnoty. Chodziło bowiem o wybranie kilku osób do reprezentowania Wspólnoty z Zarządcą, aby usprawnić działania Zarządcy. Być może należało inaczej nazwać te wybrane osoby-nie zarząd Wspólnoty a w jakiś inny sposób.Można powiedzieć że wybrany Zarząd jest jedynie organem doradczym dla profesjonalnego Zarządcy.
  • Opcje
    timbertimber Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli zrzekliście się dobrowolnie danego Wam prawa aby się samemu zarządzać i powierzyliście sprawowanie zarządu firmie zewnętrznej (mam nadzieję że umową 100% w formie AN a nie uchwałą wiekszości) czyli na własne życzenie zrezygnowaliście z uprawnień jakie daje Wam UoWL (art. 21), zrezygnowaliście z ustawowego sposobu zarządzania, zrzekliście się dobrowolnie prawa do decydowania o swoim majątku, wpływu na najważniejsze sprawy we wspólnocie - to po co wam powoływać jakieś nic nie znaczące ciało? To za co płacicie firmie zarządzającej skoro nie macie zaufania do niej.
    Nie jest wasza sytuacja naruszeniem prawa ale jest niewskazana - jest w tej sprawie wyrok SN że nie ma potrzeby, mnożyć we wspólnocie różnych ciał przedstawicielskich czy decyzyjnych ponad przewidziane UoWL, a tym bardziej dwóch "organów" mających ustawowo przypisane te same obowiązki (art.21).
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chodzi mi o informację czy nie jest naruszeniem prawa że powierzono zarząd profesjonalnemu Zarządcy, ale jednocześnie wybrano zarząd Wspólnoty.

    Nie będzie naruszeniem prawa jeśli zarząd wspólnoty powierzy zarządcy (administratorowi) sprawowanie zarządu i podejmowanie decyzji w imieniu zarządu.
    Moje pytanie jest, w jakim celu zarząd ma się pozbawiać możliwości decydowania o losach wspólnoty i innych czynności związanych z zarządzaniem? Przecież zarządca nie należy do WM i nie będzie dbał o nieswoje interesy w należyty sposób. Nie będąc mieszkańcem nie oceni prawidłowo potrzeb lokatorów i organizacji sposobu wspólnego ich zamieszkiwania.
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I o to mi chodziło.Rzeczywiście zbytecznym było powoływanie dodatkowego przedstawicielstwa.Nie chodzi o to że nie mamy zaufania do Zarządcy, wręcz przeciwnie.Jedynie chodziło o to członkom Wspólnoty aby był,, lepszy kontakt" z Zarządcą.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kontakt z zarządcą musicie sobie wypracować sami. I to nie tylko na linii zarząd-zarządca, ale również mieszkańcy-zarządca.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] wojtek:[/cite]powierzono zarząd profesjonalnemu Zarządcy
    Czy to powierzenie odbyło się w trybie art. 18.1 ustawy, czyli aktem notarialnym?
    [cite] EDDIE:[/cite]Nie będzie naruszeniem prawa jeśli zarząd wspólnoty powierzy zarządcy (administratorowi) sprawowanie zarządu i podejmowanie decyzji w imieniu zarządu.
    Takie "zrzeczenie się" przez zarząd swoich kompetencji (uprawnień i odpowiedzialności) będzie prawnie nieskuteczne. Skutecznie można to zrobić jedynie przez zmianę sposobu zarządu nieruchomością wspólną. Jeżeli zatem macie ustawowy sposób zarządu, to jego zmiana jest możliwa w drodze umowy (czyli za zgodą 100% udziałów), zawartej w formie aktu notarialnego. Jeżeli macie już zarząd powierzony w trybie art. 18.1 ustawy, to jego zmiana jest możliwa w drodze uchwały, zaprotokołowanej przez notariusza.
  • Opcje
    wojtekwojtek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy to powierzenie odbyło się w trybie art. 18.1 ustawy, czyli aktem notarialnym?
    Tak to powierzenie odbyło się aktem notarialnym.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.