Rachunek bez pieczęci i podpisu wystawcy

ownerowner Użytkownik
Podatników dokumentujących sprzedaż i usługi rachunkami czeka mniej formalności. Będą one zawierały mniej danych niż dotychczas.

Tak wynika z wchodzącej dziś w życie nowelizacji rozporządzenia ministra finansów w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach.

Od dzisiaj nie trzeba już na rachunku podawać informacji, czy jest oryginałem czy kopią. Jego wystawca nie musi też składać podpisu. Nie jest też obowiązkowa pieczątka.

http://lex.pl/?cmd=artykul,10786

Komentarze

  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Brak pieczątki i podpisu na fakturze obowiązuje już od 2007 roku - http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/7265,faktura_nie_musi_zawierac_podpisu_i_pieczatki.html

    Co z napisem ORYGINAŁ/KOPIA nie jestem pewny, ale jak na razie chyba powinien on być.
  • Opcje
    siweckisiwecki Użytkownik
    edytowano marca 2011
    tu chodzi o rachunki a nie o faktury a biorąc pod uwagę zawiłości naszego prawa to są pewnie dwie odrębne rzeczy.
  • Opcje
    wilkowyje40wilkowyje40 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] siwecki:[/cite]tu chodzi o rachunki a nie o faktury a biorąc pod uwagę zawiłości naszego prawa to są pewnie dwie odrębne rzeczy.
    a gdzieś to wyczytał, że chodzi o rachunki, chyba że czytałeś wpis destrukcyjny Ownera, w artykule jest mowa o fakturze VAT. http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly7265,faktura_nie_musi_zawierac_podpisu_i_pieczatki.html
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano marca 2011
    ROZPORZĄDZENIE
    MINISTRA FINANSÓW1)
    
    z dnia 9 lutego 2011 r.
    
    zmieniające rozporządzenie w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach
    
    (Dz. U. z dnia 24 lutego 2011 r.)
    
    
    Na podstawie art. 58 oraz art. 87 § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
    
    
    
    § 1. W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz. U. Nr 165, poz. 1373 oraz z 2008 r. Nr 236, poz. 1633) w § 14 w ust. 1 uchyla się pkt 3 i 6.
    
    § 2. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
    
    Przypomnijmy, że do tej pory rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi musiał zawierać co najmniej:

    1) imiona i nazwiska (nazwę albo firmę) oraz adresy sprzedawcy i kupującego bądź wykonawcy i odbiorcy usługi;

    2) datę wystawienia i numer kolejny rachunku;

    3) odpowiednio wyraz „ORYGINAŁ" albo „KOPIA";

    4) określenie rodzaju i ilości towarów lub wykonanych usług oraz ich ceny jednostkowe;

    5) ogólną sumę należności wyrażoną liczbowo i słownie;

    6) czytelny podpis wystawcy rachunku oraz odcisk jego pieczęci, jeżeli się nią posługuje.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano marca 2011
    :bigsmile:To idealny przykład "wielkiej jesiennej inicjatywy legislacyjnej rządu Tuska". Kawał dobrego Public relations. To ten rząd usprawnił życie w firmach prywatnych. Teraz przedsiębiorca będzie miał więcej czasu na biznes a nie na biurokrację? Oczywiście nie ma to żadnego znaczenia, ponieważ i tak będą używane pieczątki, aby przyśpieszyć wypisywanie rachunku. Ale na milionie podpisów można zaoszczędzić jeden wkład długopisu. Kawał dobrej, rzetelnej, nikomu nie potrzebnej roboty. Tak trzymać.:bigsmile:
    Dla wspólnot mieszkaniowych nie ma to żadnego znaczenia.:bigsmile:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano marca 2011
    [cite] EDDIE:[/cite]Co z napisem ORYGINAŁ/KOPIA nie jestem pewny, ale jak na razie chyba powinien on być.
    W obecnej sytuacji taki napis nie ma sensu, ponieważ można wysyłać faktury i rachunki w formie elektronicznej lub w pliku pdf.

    Wspólnot mieszkaniowych to dotyczy tak samo, jak wszystkich - wspólnoty również otrzymują rachunki. Choćby od zarządców i innych kontrahentów niebędących VAT-owcami. Warto wiedzieć, że ulegają zmianie dane, które są wymagane na rachunku.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.