Zły stan techniczny parkingu.

kevingdkevingd Użytkownik
edytowano czerwca 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam serdecznie następne moje pytanie dotyczy parkingu przy budynku,który został odebrany 2 lata temu
A mianowicie parking jest w katastrofalnym stanie, porobiły sie dziury ,woda wypłukała grunt i strasznie sie kurzy. Jednym z własciecieli mieszkań i lokali użytkowych w naszym budynku jest sam deweloper, zostawił on sobie ponad 50% udziałów...Do podnajętych lokali na parterze ciągle przyjeżdżają samochody dostawcze i klienci, głównie przez to parking jest w tak opłakanym stanie. Jak to ugryść, jak napisac pismo egzekfujące naprawę parkingu aby było skuteczne, na jakie art. mozna sie powołać?

Komentarze

  • Opcje
    KubaKuba Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A samochody ciężarowe też wjeżdżają?
    Może zarząd wspólnoty powinien zainstalować znak B5 przy wjeździe na teren wspólnoty:

    Znak B-5 " zakaz wjazdu samochodów ciężarowych " oznacza zakaz ruchu :

    -samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t,
    - ciągników samochodowych,
    -pojazdów specjalnych i używanych do celów specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t,
    -ciągników rolniczych,
    - pojazdów wolnobieżnych.

    110px-Znak_B-5.svg.png
  • Opcje
    kevingdkevingd Użytkownik
    edytowano listopada -1
    no takiego znaku niema ale jest zakaz wjazdu i tabliczka ze nie dotyczy mieszkańców .
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przydałaby się ekspertyza biegłego, który oceni faktyczne przyczyny takiego stanu parkingu. Ekspertyza może stanowić dowód w postępowaniu w stosunku do dewelopera -jeśli uchyla się od odpowiedzialności za obecny stan techniczny parkingu.
  • Opcje
    MajorMajor Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam
    Odnośnie postępowań sądowych - w świetle unormowania art. 66 pkt 1 w zw. z art. 61 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./ obowiązek usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości w zakresie stanu technicznego obiektu budowlanego może być nałożony na jego właściciela. Zagadnienie, kto ponosi winę za zaistniały stan rzeczy jest w postępowaniu administracyjnym obojętne. Bardziej odpowiednim będą więc sądy powszechne.
  • Opcje
    kevingdkevingd Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ile moze kosztować taka ekspertyza??
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lipca 2009
    Odpowiednie regulacje prawne dotyczące poruszonej sprawy zawarte są w przepisach kodeksu cywilnego, tj. w art. 556 i nast., dotyczą one tematyki rękojmi za wady fizyczne rzeczy.
    W myśl art. 556 par. 1 k.c. sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne), przy czym na mocy art. 559 k.c. sprzedawca nie jest odpowiedzialny z tytułu rękojmi za wady fizyczne, które powstały po przejściu niebezpieczeństwa na kupującego, chyba że wady wynikły z przyczyny tkwiącej już poprzednio w rzeczy sprzedanej.
    Skoro parking jest w tak złym stanie to, albo był niewłaściwie użytkowany, albo wadliwie wykonany (albo jedno i drugie).
    W ewentualnym procesie p-ko deweloperowi na powodzie spoczywa ciężar przeprowadzenia dowodu na okolicznośc wadliwego wykonania robót, czyli wykazania, że istniejące wady wynikają z "przyczyny, która tkwi już w rzeczy sprzedanej".
    Aby uniknąc wątpliwości należałoby rzeczywiście wystąpic do osoby posiadającej kwalifikacje, wiedzę techniczną pozwalającą na ustalenie co jest przyczyną tego stanu parkingu. Na początek proponuję zwrócic się do osoby z odpowiednimi uprawnieniami, jeżeli uzyskacie Państwo potwierdzenie, że odpowiedzialnośc za ten stan ponosi deweloper - proszę wystosowac do dewelopera pismo o usunięcie wad. Na dalszym etapie postępowania może okazac sie konieczne wykonanie ekspertyzy przez biegłego (np. na etapie rozpoznania sprawy przez sąd).
    Proszę miec jeszcze na uwadze dwie kwestie:
    po pierwsze: terminy, po upływie których Państwa roszczenia z tytułu rękojmi wygasają,
    po drugie: to nie wspólnota lecz poszczególni właściciele są legitymowani do wytoczenia powództwa.
    Komentarz edytowany Zarządca
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.