Wisząca instalacja elektryczna w piwnicy

Wojtas3Wojtas3 Użytkownik
edytowano czerwca 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,
Chciałbym dowiedzieć się jak mogę wpłynąć na Prezesa wspólnoty mieszkaniowej, który ignoruje wg. mnie bezpieczeństwo w wspólnocie. Otóz, w piwnicy jakiś rok temu została wykonana nowa instalacja elektryczna w rurach PCV podwieszanych pod sufitem. ponad miesiąc temu zgłaszałem Prezesowi współnoty (mieszkaniec bloku) iż część tej instalacji oberwała się i wisi swobodnie, a dokładnie urwały się uchwyty mocujące rury PCV. Prezes wspólnoty zignorował moje sugestie, twierdząc iż na razie nie ma potrzeby tego reperować. Wg. mnie, pod własnym ciężarem, instalacja może oberwać się dalej i jest możliwość wyrwania przewodów z gniazd (puszek) i ewentualnego porażenia kogoś. Nadmieniam iż jestem osobą młodą (27lat) i wiem że to mój wiek w dużej mierze wpływa na podejśce tejże osoby do tematu.
Proszę o pomoc, gdyż to już nie pierwsza taka sytuacja.
Pozdrawiam serdecznie
WAP

Komentarze

  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Aby rozwiązać ten temat bezkonfliktowo proponuję przekazać na piśmie do Zarządu Wspólnoty Pana obawy dotyczące instalacji z prośbą o usunięcie. Jeżeli wg Pana istnieje zagrożenie dla życia lub mienia to proszę to uwzględnić w piśmie. To jedyny bezkonfliktowy sposób, który przychodzi mi do głowy - pismo z uwagami o "zagrożeniu dla życia lub mienia" nie powinny być zignorowane. Pozdrawiam.
  • Opcje
    Wojtas3Wojtas3 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję. Tak też zamierzałem, jednak chciałem się upewnić czy ta forma napoczątek wystarczy. Jeżeli Zarząd nie zrobi nc w tym celu, to czy istnieją przepisy PPOŻ na które mogę się powołać? Instalacja wisi bezpośrednio nad wejściem do mojej piwnicy, stąd jestem na to bardziej wyczulony.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przepisy:
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

    § 180. Instalacja i urządzenia elektryczne, przy zachowaniu przepisów rozporządzenia, przepisów odrębnych dotyczących dostarczania energii, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, a także wymagań Polskich Norm odnoszących się do tych instalacji i urządzeń, powinny zapewniać: 2) ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym, przepięciami łączeniowymi i atmosferycznymi, powstaniem pożaru, wybuchem i innymi szkodami,

    § 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    8) zasadę prowadzenia tras przewodów elektrycznych w liniach prostych, równoległych do krawędzi ścian i stropów




    Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej.

    Art. 3. 1. Osoba fizyczna, osoba prawna, organizacja lub instytucja korzystające ze środowiska, budynku, obiektu lub terenu są obowiązane zabezpieczyć je przed zagrożeniem pożarowym lub innym miejscowym zagrożeniem.
    2. Właściciel, zarządca lub użytkownik budynku, obiektu lub terenu, a także podmioty, o których mowa w ust. 1, ponoszą odpowiedzialność za naruszenie przepisów przeciwpożarowych, w trybie i na zasadach określonych w innych przepisach.

    Art. 4. 1. Właściciel, zarządca lub użytkownik budynku, obiektu lub terenu, zapewniając jego ochronę przeciwpożarową, obowiązany jest w szczególności:
    1) przestrzegać przeciwpożarowych wymagań budowlanych, instalacyjnych i technologicznych,
    3) zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie lub na terenie bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji,

    Art. 9. Kto zauważy pożar, klęskę żywiołową lub inne miejscowe zagrożenie, obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić osoby znajdujące się w strefie zagrożenia oraz jednostkę ochrony przeciwpożarowej bądź policję lub wójta albo sołtysa.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prawo budowlane:
    Art. 69
    1. W razie konieczności niezwłocznego podjęcia działań mających na celu usunięcie niebezpieczeństwa dla ludzi lub mienia, właściwy organ zapewni, na koszt właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego, zastosowanie niezbędnych środków zabezpieczających.
    2. Do zastosowania, na koszt właściciela lub zarządcy, środków przewidzianych w ust. 1 są upoważnione również organy Policji i Państwowej Straży Pożarnej. O podjętych działaniach organy te powinny niezwłocznie zawiadomić właściwy organ.
  • Opcje
    andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do tego tematu chciałbym dodać jeszcze :
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r. Nr 75, poz. 690)
    szczególnie pkt 2 poniższego paragrafu.
    § 180. Instalacja i urządzenia elektryczne, przy zachowaniu przepisów rozporządzenia, przepisów odrębnych dotyczących dostarczania energii, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, a także wymagań Polskich Norm odnoszących się do tych instalacji i urządzeń, powinny zapewniać:
    1. dostarczanie energii elektrycznej o odpowiednich parametrach technicznych do odbiorników, stosownie do potrzeb użytkowych,
    2. ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym, przepięciami łączeniowymi i atmosferycznymi, powstaniem pożaru, wybuchem i innymi szkodami,
    3. ochronę przed emisją drgań i hałasu powyżej dopuszczalnego poziomu oraz przed szkodliwym oddziaływaniem pola elektromagnetycznego.
    POZDRAWIAM.
  • Opcje
    Wojtas3Wojtas3 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziękuję za przytoczenie konkretnych przespisów. Mam nadzieję, że perswazja na przykładzie konkretnych przepisów, zmobilizuje "Prezesa" zarządu wspólnoty do działania.

    Pozdrawiam serdecznie
    WAP
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.