Zakres windykacji i postepowania sądowego

krkr Użytkownik
W Umowie o administrowanie jest napisane, że do obowiązków Administratora należy "windykacja należności stanowiącej pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej", a ponadto, że uprawniony jest do "dochodzenia na drodze postępowania sądowego należnych od członków Wspólnoty kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej, oraz oraz stanowiących ich własność lokali, a także przypadających z nieruchomości wspólnej pożytków i innych przychodów".
Czy samo zwrócenie się do sądu z zapytaniem o postępowanie spadkowe po zmarłym współwłaścicielu (np. czy zostało wydane postanowienie) mieści się w w/w obowiązkach i uprawnieniach administratora?

Komentarze

  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Windykacja i dochodzenie należności nie jest tym samym, co ustalenie spadkobierców.
    Domniemywam, że zmarły pozostawił dług i potrzebne ci jest ustalenie spadkobierców. Piszesz, że zmarły był współwłaścicielem, więc skoro istnieją inni współwłaściciele lokalu, to nie musisz szukać spadkobierców. Zwróć się o zapłatę do istniejących współwłaścicieli.
  • Opcje
    krkr Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chodzi o to, że wcześniej zmarł pierwszy ze współmałżonków po którym toczy się skomplikowane postępowanie spadkowe które raczej nie prędko się zakończy a po później zmarłym współmałżonku zostało wydane postanowienie o nabyciu spadku.
    Czy w sytuacji powstania zaległości administrator z w/w zakresem obowiązków i uprawnień wiedząc o śmierci drugiego z małżonków powinien zwrócić się do sądu z zapytaniem o postępowanie spadkowe po właścicielu (właścicielach)?
    Drugą kwestią jest czy od właścicieli ujawnionych w postanowieniu o nabyciu spadku po drugim z nieżyjących małżonków możemy dochodzić całej zaległości?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano marca 2011
    możesz dochodzić od jednego - jego sprawa, jak się potem rozliczy z pozostałymi współwłaścicielami (znanymi teraz lub nie). Niech zbiera pokwitowania wpłat
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano marca 2011
    możesz dochodzić od jednego - jego sprawa

    Jeżeli istniała wspólnota ustawowa w małżeństwie i nie było dzieci spoza małżeństwa to tak, jeżeli nie było wspólnoty małżeńskiej to nie, ponieważ spadkobiercami po każdym z małżonków mogą być inne osoby. Przy rozdzielności majątkowej nieruchomość jest niejako podzielona na dwie niezależne części.
    Jeśli istniała wspólnota małżeńska ale istnieją dzieci spoza małżeństwa to spadkobiercami po każdym z rodziców będą inne osoby i dochodzenie od nich długu będzie niemożliwe, bo po podziale spadku będą właścicielami nieruchomości w różnych częściach.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    bo po podziale spadku będą właścicielami nieruchomości w różnych częściach.
    I co z tego? Wielkość udziału nie ma wpływu na postępowanie windykacyjne.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sugerujesz, że jeśli po spadku jeden właściciel będzie w posiadaniu 10% nieruchomości, a drugi 90%, to cały dług można egzekwować od tego pierwszego??
    Według mnie obydwaj spadkobiercy odpowiadają w częściach odpowiadającym ich udziałom.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]Sugerujesz, że jeśli po spadku jeden właściciel będzie w posiadaniu 10% nieruchomości, a drugi 90%, to cały dług można egzekwować od tego pierwszego??
    Według mnie obydwaj spadkobiercy odpowiadają w częściach odpowiadającym ich udziałom.
    Tak, ale dopiero po dziale spadku, do tego czasu co do zasady odpowiedzialność jest solidarna.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    krkr Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]możesz dochodzić od jednego - jego sprawa, jak się potem rozliczy z pozostałymi współwłaścicielami (znanymi teraz lub nie). Niech zbiera pokwitowania wpłat
    Czy aby artykuł kpc nie nakazuje w opisanym przypadku ustalić wszystkich spadkobierców także z tego przewlekłego postępowania spadkowego?
    Art.779 Tytuł egzekucyjny przeciwko wszystkim spadkobiercom
    § 1. Do egzekucji ze spadku konieczny jest aż do działu spadku tytuł egzekucyjny przeciwko wszystkim spadkobiercom.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To miałem na myśli pisząc swój poprzedni post. Nie można egzekwować należności od jednego spadkobiercy, bo przed zakończeniem sprawy spadkowej nie wiadomo w jakiej części on odziedziczy masę spadkową. W ekstremalnym przypadku jego udział w spadku może być mniejszy od egzekwowanej należności.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.