gmina a fundusz remontowy

balibali Użytkownik
W naszej wspólnocie jest 12 mieszkań , gmina jest właścicielem 1 z nich. Gmina oświadczyła( w marcu), że nie będzie wpłacała zaliczek na poczet funduszu remontowego. Czy ma takie prawo, jeżeli jest podjęta uchwała o wpłacaniu takich zaliczek? Jesli tak ,to czy będzie to działało wstecz, tj. od 1 stycznia br.? Za odpowiedź dziękujemy.

Komentarze

  • Opcje
    surfersurfer Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gmina jest takim samym właścicielem lokalu jak każdy inny i nic nie zwalnia jej z obowiązku płacenia zaliczek.
    Czy gmina podała powód dla którego nie będzie wpłacała zaliczek?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prawo ma, ale ze wszystkimi konsekwencjami: odsetki, nakaz zapłaty, komornik, dodatkowe koszty.
    Nie powinniście się wystraszyć urzędników, tylko wystosować do gminy wezwanie do zapłaty z terminem 7 dni oraz ostrzeżeniem, że w razie bezskutecznego upływu terminu, wystąpicie z pozwem o sądowy nakaz zapłaty.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
  • Opcje
    balibali Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękujemy za szybka odpowiedź , która nas troszkę uspokoiła. Niestety gmina nie podala powodu swojej decyzji. Czy jest jakiś konkretny przepis, którym moglibyśmy się bronić?
    Znając życie z naszą gminą zapewne go zażądają. Zarząd wykonuje czynnosci bezpłatnie a ostatnio docieplilismy budynek więc było trochę dopłat do funduszu remontowego. Gmina zażądała uchwał na przestrzeni 10 lat ( tyle lat istnieje nasza wspólnota) odnośnie funduszu remontowego , pomino że uczestniczyła w zebraniach rozliczeniach udzielając absolutorium a księgowa wystawiała roczne rozliczenia dotyczące lokali gminnych.
  • Opcje
    surfersurfer Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy jest jakiś konkretny przepis, którym moglibyśmy się bronić?
    Ustawa o własności lokali
    Rozdział 3
    Prawa i obowiązki właścicieli lokali

    Art. 13

    1. Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.

    a kosztami zarządu są:

    Art. 14

    Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:
    1) wydatki na remonty i bieżącą konserwację,
    2) opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę,
    3) ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali,
    4) wydatki na utrzymanie porządku i czystości,
    5) wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Każdy właściciel ma prawo wglądu do dokumentacji, więc niech pracownik gminy przyjdzie do administratora i te uchwały obejrzy, za ksero zapłaci. Nie macie obowiązku ich wysyłania
  • Opcje
    balibali Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jesteśmy w pełni uświadomieni i serdecznie dziękujemy. Jesteście bardzo potrzebni wszystkim zarządzajacym tak jak my - społecznie - a nie zawsze znających prawo lokalowe. Jeszcze raz wielkie dzięki.:smile:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bali, wszystkie twoje pytania znajdują odpowiedzi w UWL. Zapoznajcie się z nią dokładnie, będziecie mądrzejsi http://www.zarzadca.pl/prawo/akty-prawne/dzienniki-ustaw/12-ustawa-o-wlasnosci-lokali
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.