Opłaty za Garaż podziemny - naliczenie od udziału

kolejkolej Użytkownik
edytowano marca 2011 w Wolne tematy
Witam wszystkich!

Przeczytałem już kilka wątków o podobnym temacie ale nie mam ostatecznej odpowiedzi. Kupiłem lokal mieszkalny + garaż (własność, oddzielna KW) znajdujący się w hali garażowej pod budynkiem. Hala garażowa posiada 42 miejsca postojowe (w akcie notarialnym podpisaliśmy, że nie będziemy z tych miejsc korzystać), które należą do części wspólnej oraz 8 garaży zabudowanych (własność, oddzielne KW).

Jeśli chodzi o koszty, to tak:

- 10zł za eksploatację garażu (nie wiem co to może oznaczać)
- ponieważ mam 2 udziały to liczą mi dwa razy za opłaty na części wspólne (koszenie trawy, konserwacja domofonów itd.)

teraz mamy zakładać monitoring na osiedlu i chcą abym płacić 2x 260zł opłaty jednorazowej i 2x 30zł miesięcznie za monitoring (bo mam 2 udziały - mieszkanie i garaż).

Czy to jest ok, czy mogę się od tego odwołać? Pomóżcie, bo przy obecnym kursie franka trzeba patrzeć na każdą złotówkę:)

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano marca 2011
    Jest Pan właścicielem dwóch lokali: lokalu mieszkalnego i garażu, z którymi związany jest udział w nieruchomości wspólnej i tym właśnie udziałem powinien Pan być w kosztach zarządu co do zasady rozliczany.
    Partycypuje Pan więc w kosztach zarówno "udziałem" związanym z garażem, jak i "udziałem" związanym z mieszkaniem.
    Odnośnie wysokości stawki, to nie jesteśmy w stanie tutaj stwierdzić co się składa na "eksploatację", takie pojęcie ustawie o własności nie jest znane, rozumiem, że to koszty zarządu? A może ich część? Proszę po prosu sprawdzić wysokość kosztów zarządu na całą wspólnotę i wyliczyć ile z tego przypada na Pana proporcjonalnie do wielkości udziałów.
    Jeżeli wspólnota płaci 1000 zł. za sprzątanie a Pana udziały wynoszą łącznie 1, to powinien Pan zapłacić 10 zł.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    kolejkolej Użytkownik
    edytowano marca 2011
    Udział jest liczony od ilości posiadanych lokali. Więc za garaż płacę tyle co za mieszkanie:sad: Czyli mam 2 udziały - 1 udział to mieszkanie i jeden udział to garaż.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Równe kwoty byłyby wtedy, gdyby powierzchnie mieszkania i garażu były identyczne. Jeżeli powierzchnie są rózne, to i kwoty muszą być różne. czytałeś ustawę o własności lokali?
    Jak się oblicza udział - ustawa:
    Art. 3. 1. W razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali. Nie można żądać zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej, dopóki trwa odrębna własność lokali.
    2. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
    3. Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział właściciela samodzielnych lokali niewyodrębnionych w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej tych lokali wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.
    4. Do wyznaczenia stosunku, o którym mowa w ust. 3, niezbędne jest określenie, oddzielnie dla każdego samodzielnego lokalu, jego powierzchni użytkowej wraz z powierzchnią pomieszczeń do niego przynależnych.
    5. Jeżeli nieruchomość, z której wyodrębnia się własność lokali, stanowi grunt zabudowany kilkoma budynkami, udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Udział nie może być liczony od ilości lokali, tylko od powierzchni, dane te znajdują się w akcie notarialnym i zostały ujawnione w księdze wieczystej. Naliczanie wg. liczby lokali nie znajduje oparcia w przepisach.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    kolejkolej Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A jeśli chodzi o ochronę, jeśli w hali garażowej nie będzie kamer i firma ochroniarska nie będzie odpowiadać za garaże/halę garażową, to czy powinienem płacić razy 2?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] kolej:[/cite]A jeśli chodzi o ochronę, jeśli w hali garażowej nie będzie kamer i firma ochroniarska nie będzie odpowiadać za garaże/halę garażową, to czy powinienem płacić razy 2?
    "Razy 2" ? Nie, z przyczyn, o których powyżej.

    Natomiast nie znaczenia czy ta firma odpowiada za halę, płaci Pan za część wspólną, nawet tę, z której nie korzysta.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    borekborek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Udział w nieruchomości wspólnej nie liczy się na podstawie tego ile tych części składowych nieruchomości należy do Ciebie (czyli nie liczy się mieszkanie 1 udział + miejsce w garażu 1 udział w sumie 2 udziały). Udziały liczy się stosunkiem powierzchni Twoich nieruchomości do całości nieruchomości wspólnej.

    Czyli jeżeli cała nieruchomość ma 1000 m2 pow. użytkowej, a Twoje mieszkanie ma np. 52 m2 to masz 52 / 1000 = 5,2 % udziału w nieruchomości wspólnej. Dodajesz do tego udział z garażu i to jest Twój procentowy udział w kosztach zarządu nieruchomością wspólną.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] kolej:[/cite]Hala garażowa posiada 42 miejsca postojowe (w akcie notarialnym podpisaliśmy, że nie będziemy z tych miejsc korzystać), które należą do części wspólnej oraz 8 garaży zabudowanych (własność, oddzielne KW).


    Zrzekliście się Państwo korzystania z części wspólnej w tym akcie? To absurd. Czy ten akt to umowa sprzedaży lokalu zawarta z deweloperem?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    kolejkolej Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]
    [cite] kolej:[/cite]A jeśli chodzi o ochronę, jeśli w hali garażowej nie będzie kamer i firma ochroniarska nie będzie odpowiadać za garaże/halę garażową, to czy powinienem płacić razy 2?
    "Razy 2" ? Nie, z przyczyn, o których powyżej.

    Natomiast nie znaczenia czy ta firma odpowiada za halę, płaci Pan za część wspólną, nawet tę, z której nie korzysta.

    Ok, zgadzam się, z tym, że płacę za część wspólną - to oczywiste. Ale co w związku z garażem, jako oddzielną własnością?
  • Opcje
    kolejkolej Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]
    [cite] kolej:[/cite]Hala garażowa posiada 42 miejsca postojowe (w akcie notarialnym podpisaliśmy, że nie będziemy z tych miejsc korzystać), które należą do części wspólnej oraz 8 garaży zabudowanych (własność, oddzielne KW).


    Zrzekliście się Państwo korzystania z części wspólnej w tym akcie? To absurd. Czy ten akt to umowa sprzedaży lokalu zawarta z deweloperem?

    Niestety tak.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano marca 2011
    A to może Rzecznik Praw Konsumenta powinien tę sprawę zbadać pod kątem klauzul niedozwolonych? Deweloper nie miał prawa dokonywać takich wpisów.
    Czym to było podyktowane?
    A zatem płacicie Państwo za te wspólne garaże i macie zakaz korzystania z nich?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] borek:[/cite]Udziały liczy się stosunkiem powierzchni Twoich nieruchomości do całości nieruchomości wspólnej.
    Nie do nieruchomości wspólnej, tylko do "łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi". Powierzchnia nieruchomości wspólnej nie ma znaczenia dla obliczenia wielkości udziałów.
  • Opcje
    kolejkolej Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]A to może Rzecznik Praw Konsumenta powinien tę sprawę zbadać pod kątem klauzul niedozwolonych? Deweloper nie miał prawa dokonywać takich wpisów.
    Czym to było podyktowane?
    A zatem płacicie Państwo za te wspólne garaże i macie zakaz korzystania z nich?

    Na to wychodzi, Developer sprzedał wszystkie miejsca postojowe przed blokami i pod blokiem a w aktach notarialnych dodał zapis, że zrzekamy się korzystania z tych miejsc.
  • Opcje
    borekborek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] owner:[/cite]
    [cite] borek:[/cite]Udziały liczy się stosunkiem powierzchni Twoich nieruchomości do całości nieruchomości wspólnej.
    Nie do nieruchomości wspólnej, tylko do "łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi". Powierzchnia nieruchomości wspólnej nie ma znaczenia dla obliczenia wielkości udziałów.

    Oczywiście masz rację, trochę się zapędziłem ;-)
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    A to są części wspólne, tak? I on ich nie sprzedał, tylko ustanowił prawo korzystania i jeszcze wziął za to pieniądze, prawda?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    kolejkolej Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]A to są części wspólne, tak? I on ich nie sprzedał, tylko ustanowił prawo korzystania i jeszcze wziął za to pieniądze, prawda?

    Tak masz rację, są to części wspólne, ludzie płacili za prawo korzystania i to koszmarne pieniądze - coś można z tym zrobić?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    W zasadzie, to nie namawiam do jakiejś rewolucji we wspólnocie, jednak warto mieć świadomość.


    "Sąd Najwyższy w uzasadnieniu cytowanego na wstępie wyroku (wyrok z dnia 29 czerwca 2010 roku, sygn. akt: III CSK 325/09, niepubl.) wskazał co prawda na dopuszczalność ustanowienia prawa do wyłącznego korzystania w umowach deweloperskich, jednak podkreślił, że konieczne jest przy tym uwzględnienie, że „wszyscy właściciele mają prawo do nieruchomości wspólnej wyrażające się określonymi udziałami w jej współwłasności i wszyscy mogą z nieruchomości wspólnej korzystać zgodnie z jej przeznaczeniem społeczno – gospodarczym". W przypadku, gdy określony w umowach deweloperskich sposób korzystania powyższej przesłanki nie spełnia – „może być w każdej chwili zmieniony uchwałą większości właścicieli lokali"."


    Treść artykułu na stronie czasopisma Zarządca Portal informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/komentarze/802-deweloper-nie-zagwarantuje-prawa-do-wylacznego-korzystania-
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    kolejkolej Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]W zasadzie, to nie namawiam do jakiejś rewolucji we wspólnocie, jednak warto mieć świadomość.


    "Sąd Najwyższy w uzasadnieniu cytowanego na wstępie wyroku (wyrok z dnia 29 czerwca 2010 roku, sygn. akt: III CSK 325/09, niepubl.) wskazał co prawda na dopuszczalność ustanowienia prawa do wyłącznego korzystania w umowach deweloperskich, jednak podkreślił, że konieczne jest przy tym uwzględnienie, że „wszyscy właściciele mają prawo do nieruchomości wspólnej wyrażające się określonymi udziałami w jej współwłasności i wszyscy mogą z nieruchomości wspólnej korzystać zgodnie z jej przeznaczeniem społeczno – gospodarczym". W przypadku, gdy określony w umowach deweloperskich sposób korzystania powyższej przesłanki nie spełnia – „może być w każdej chwili zmieniony uchwałą większości właścicieli lokali"."


    Treść artykułu na stronie czasopisma Zarządca Portal informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/komentarze/802-deweloper-nie-zagwarantuje-prawa-do-wylacznego-korzystania-

    Super, dzięki wielkie za nakierunkowanie w tym, wcale nie prostym temacie:smile:
  • Opcje
    kolejkolej Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mam jeszcze pytanie, do tego co napisał owner. Jeśli udział w nieruchomości wspólnej obliczamy dzieląc powierzchnię użytkową lokalu przez sumę powierzchni użytkowych wszystkich lokali to co oznacza podpunkt 6, art.3?


    6. W wypadku gdy na podstawie jednej czynności prawnej dokonanej przez właściciela lub przez wszystkich współwłaścicieli nieruchomości następuje wyodrębnienie wszystkich lokali, wysokość udziałów, o których mowa w ust. 1, określają odpowiednio w umowie właściciel lub współwłaściciele.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] kolej:[/cite]Mam jeszcze pytanie, do tego co napisał owner. Jeśli udział w nieruchomości wspólnej obliczamy dzieląc powierzchnię użytkową lokalu przez sumę powierzchni użytkowych wszystkich lokali to co oznacza podpunkt 6, art.3?


    6. W wypadku gdy na podstawie jednej czynności prawnej dokonanej przez właściciela lub przez wszystkich współwłaścicieli nieruchomości następuje wyodrębnienie wszystkich lokali, wysokość udziałów, o których mowa w ust. 1, określają odpowiednio w umowie właściciel lub współwłaściciele.

    Pomocne piśmiennictwo:

    "Zgodnie z art. 3 ust. 6, w wypadku gdy na podstawie jednej czynności prawnej dokonanej przez właściciela lub przez wszystkich współwłaścicieli nieruchomości następuje wyodrębnienie wszystkich lokali, wysokość udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej określają w umowie odpowiednio właściciel lub współwłaściciele.
    Komentowany przepis umożliwia odstępstwo od reguły przewidzianej w art. 3 ust. 3 i 5, tj. od reguły, w świetle której udział stanowi stosunek (proporcję) pomiędzy powierzchnią użytkową lokalu a powierzchnią użytkową wszystkich znajdujących się w nieruchomości lokali (wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych), na rzecz ustanowionej swobodnie w umowie (jednostronnej czynności prawnej). Przykładowo właściciel ustanawiający odrębną własność wszystkich znajdujących się w jego budynku lokali oświadcza do aktu notarialnego, że z własnością każdego lokalu (o różnej powierzchni) związany będzie równy udział (np. 1/5) w nieruchomości (suma udziału musi równać się 1)".

    Prawo mieszkaniowe, Adam Doliwa, CH BECK, Warszawa 2006, s. 610 - 611.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    kolejkolej Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To już wiem, dlaczego naliczają mi 2 udziały jako za mieszkanie i za garaż po 1 udziale. Czyli Developer ma wybór, jak rozliczać nieruchomości wspólne, czy ze stosunku czy z ustalonych udziałów?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] kolej:[/cite]To już wiem, dlaczego naliczają mi 2 udziały jako za mieszkanie i za garaż po 1 udziale. Czyli Developer ma wybór, jak rozliczać nieruchomości wspólne, czy ze stosunku czy z ustalonych udziałów?

    Czy garaż i lokal mają takie same udziały? Chodzi mi o stan wynikający z ksiąg wieczystych.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    kolejkolej Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W akcie mam napisane, że za mieszkanie mam 240/10000 udziału w częściach wspólnych budynku i urządzeń przynależnych oraz w prawie do użytkowania wieczystego działki na której stoi blok, za garaż mam 101/10000 udziału w częściach wspólnych budynku i urządzeń przynależnych oraz w prawie do użytkowania wieczystego działki na której stoi blok.

    Ale niżej, Developer sprzedaje mi bez obciążeń niezbędny dla prawidłowego korzystania z przedmiotowego lokalu udział 2/618 w reszcie działek z osiedla.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Zatem proporcjonalnie do tych udziałów winien Pan być obciążany a nie "po 1".
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    wilkowyje40wilkowyje40 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] owner:[/cite]
    [cite] borek:[/cite]Udziały liczy się stosunkiem powierzchni Twoich nieruchomości do całości nieruchomości wspólnej.
    Nie do nieruchomości wspólnej, tylko do "łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi".
    Niekoniecznie, to zależy kiedy był wyodrębniony pierwszy lokal, czy przed 1 stycznia 1995 czy po tej dacie.
  • Opcje
    kolejkolej Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Osiedle jest w miarę nowe, powstało w 2008 roku.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] kolej:[/cite]Osiedle jest w miarę nowe, powstało w 2008 roku.
    Zatem uwaga Ownera pozostaje aktualna.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.