przetarg

daniel666daniel666 Użytkownik
Czy gdyby wspólnota mieszkaniowa ogłosiła przetarg to czy obowiazauje ja ustawa o zamówieniach publicznych?

Komentarze

  • Opcje
    toledastoledas Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ustawa o zamówieniach publicznych nie dotyczy WM. Wystarczy wybrać najsolidniejszego i najtańszego wykonawcę.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] daniel666:[/cite]Czy gdyby wspólnota mieszkaniowa ogłosiła przetarg to czy obowiazauje ja ustawa o zamówieniach publicznych?

    Nie obowiązuje.

    Pomocne orzecznictwo:
    z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 10 września 2002 r.(sygn. akt: I ACa 384/02):



    " Ustawę o zamówieniach publicznych stosuje się do udzielania zamówień publicznych m.in. na usługi, a więc wszelkie świadczenia, których przedmiotem nie są roboty budowlane lub dostawy. Art. 4 ust. 1 ustawy wymienia podmioty zobowiązane do stosowania ustawy, w ust. 2 wskazuje na inne podmioty - poza wymienionymi - jeżeli ponad 50% wartości udzielanego przez nie zamówienia jest finansowane ze środków publicznych lub bezpośrednio przez podmioty wymienione w ust. 1. Finansowanie zarządcy nieruchomością wspólną w części odpowiadającej udziałowi, nie jest finansowaniem bezpośrednio przez współwłaściciela nieruchomości wspólnej, którym jest Miasto Grajewo. Do rozważenia pozostaje problem, czy zarządzanie takie jest finansowane ze środków publicznych gminy w części powyżej 50%....

    Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o własności lokali dotychczasowemu właścicielowi nieruchomości przysługują co do nieruchomości wspólnej takie same uprawnienia, jak i obowiązki, jakie przysługują właścicielom lokali wyodrębnionych. A zatem ciąży na nim obowiązek ponoszenia kosztów zarządu nieruchomością, wymienionych art. 14 ustawy o własności lokali. Na koszty "zarządu" składają się wydatki związane z bieżącym utrzymaniem nieruchomości wspólnej, remontami oraz wypłatą wynagrodzenia członkom zarządu lub zarządcy. Ustawodawca wskazał również, że na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatnych z góry. Kwoty z tytułu wpłaconych zaliczek przeznaczane są na finansowanie "kosztów zarządu", a więc i wynagrodzenie "zarządcy". Świadczenie usługi w postaci zarządzania (administrowania) nieruchomością wspólną przez osobę prawną jest finansowane (wynagradzane) z pieniędzy Wspólnoty. (...)

    W przekonaniu, że art. 4 ust. 2 ustawy o zamówieniach publicznych nie ma zastosowania do Wspólnoty Mieszkaniowej, wybierającej zarządcę nieruchomości, gdy udział Gminy stanowi ponad 50%, utwierdziła również Sąd wykładnia innych rozwiązań przewidzianych ustawą o własności lokali."


    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/657-i-aca-38402-wspolnota-mieszkaniowa-nie-stosuje-ustawy-o-zamowieniach-publicznych
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.