Do kogo należy odcinek kanalizacji?
magelan
Użytkownik
witam
Mamy taki problem.Nasza wspólnota składa się z 4 mieszkań.Zapycha nam się kanalizacja pomiędzy dwiema studzienkami,które są połączone rurą o dł. 10m.
Do pierwszej studzienki wchodzą odpływy z mieszkania 1,2 do drugiej odpływy mieszkań 3,4.Kto powinien ponieść koszt naprawy? Nasza wspólnota czy wodociągi?
Mamy taki problem.Nasza wspólnota składa się z 4 mieszkań.Zapycha nam się kanalizacja pomiędzy dwiema studzienkami,które są połączone rurą o dł. 10m.
Do pierwszej studzienki wchodzą odpływy z mieszkania 1,2 do drugiej odpływy mieszkań 3,4.Kto powinien ponieść koszt naprawy? Nasza wspólnota czy wodociągi?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
To część tylko waszej kanalizacji, czy korzystają też z niej inne budynki (czyli część większej sieci)?
Do kogo należy studzienka wody opadowej? Kto ma ją naprawić, gdy się zarwała, a znajduje się na sąsiedniej działce, choć obsługuje również naszą rynnę? Jesteśmy WM dużą. Sąsiednia posesja nie jest wspólnotą.
Koszty naprawy ponosi Właściciel terenu (gruntu) na której jest posadowiona. Nie ma znaczenia, że obsługuje jeszcze inne nieruchomości.
Inną sprawą będzie fakt czy będzie dochodził swoich prawa i wnosił o partycypowanie w kosztach naprawy.
Należny jak najszybciej dokonać zmiany i wykonać własną studzienkę na swoim terenie podłączoną do sieci Gminnej ogólnospławnej
Proszę o pomoc w następującej kwestii:
Do kogo należy naprawa przeciekającej rury kanalizacyjnej odrębnym lokalu mieszkalnym Wspolnoty ? W wyniku awrii, zalewane jest mieszkanie na niższej kondygnacji. Czy do wlaściciela lokalu, czy do Wspólnoty ? Gdzie formalnie jest podział (rozdział) części wspólnej i części należącej do właściciela lokalu na instalacji kanalizacyjnej ? Prosze o podanie ewent. precyzyjnych podstaw prawnych. Nadmieniam, że prawdopodobnie awaria "rury kanalizacyjnej" jest na odcinku poziomym (spadzie w kierunku pionu). Nie jesteśmy na 100% pewni gdzie jest awaria, ponieważ jeszcze nie sprawdzał tego hydraulik. Właściel lokalu upiera się ze usunieciem usterki powinien zając się zarząd czyli Wspolnota i ona to powinna na własny koszt wezwac hydraulika, a nie on jako właściciel. Nadmieniam, ze Wspolnota posiada ubezpieczenie, które m. in. reguluje kwestie odpowiedzialnosci za zalania z kanalizacji bedacej wyłącznie do części wspolnej
Z góry dziekuję za merytoryczną odpowiedź.
U mnie część wspólna kanalizacji zaczyna się na granicy lokalu.
To raczej nie jest zgodnie z uowl (bo do wm chyba powinny należeć tylko piony), ale przyjęliśmy takie rozwiązanie, bo w co drugiej łazience nie ma pionu (podłączenia są u sąsiada) i chcieliśmy uniknąć konfliktów. Ten sąsiad z pionami i tak ma przechlapane, bo trzeba demontować ekran, brudzi się itp.
To już sobie odpowiedziałeś na pytanie .Musicie sami to naprawić jak wam się zapycha nie ma spadku rury załamane koszt około 1500zł rozłożyć na czterech i tyle .To należy Tylko do WM Nie do Wodociągów
Tego się nie da precyzyjnie ustalić, ponieważ przepis jest lakoniczny:
Art. 3 ust. 2. ustawy o własności lokali stanowi jedynie, że : "nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali."
Bez wątpienia nieruchomość wspólna w przypadku instalacji wodociągowej to pion wodnokanalizacyjny, gdyż służy wszystkim właścicielom, którzy z niego korzystają.
Natomiast wszelkie rury, podłączenia od tego pionu już w samym lokalu - poziomy - to jego część składowa, ponieważ nie korzystają z nich pozostali właściciele innych lokali.